DEFINITIVNÍ SBOHEM. Dominik Hašek oficiálně ukončil kariéru.

DEFINITIVNÍ SBOHEM. Dominik Hašek oficiálně ukončil kariéru. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dominik Hašek začínal prohrou. O tři dekády později se loučil titulem

• 8
Hokejové Pardubice v neděli jako vyjádření úcty vyřadily ze soupisky číslo 9, jež nosil Dominik Hašek. Ten za ně však hrál i s devětatřicítkou. Legendární gólman Dominik Hašek odchytal za Pardubice kolem čtyř set utkání. Zde je pět významných.

1. prosince 1981

Haškova premiéra v dresu tehdejší Tesly v nejvyšší soutěži. V tu chvíli mu ještě nebylo ani sedmnáct let. Pardubice pražskému rivalovi podlehly 2:5 - podobné výsledky "Dominátor" později ve své kariéře zažíval jen zřídka. V sezoně 1981-82 jinak odchytal celkem 12 utkání s úspěšností zákroků 92,8 %.

15. března 1987

Pardubická Tesla jištěná vzadu Haškem dobyla v rozhodujícím pátém duelu s jihlavskou Duklou druhý titul v historii. Východočeši museli nejprve dotáhnout náskok soupeře 2:1 a nakonec zvítězili trefou Levinského 3:2 v prodloužení. Hašek se stal poprvé mistrem československé ligy; zopakoval to ještě o dva roky později.

8. ledna 1995

Jediné představení Haška před pardubickými fanoušky ve výlukové sezoně 1994-95. Gólman se postavil Zlínu posílenému o elitního beka Romana Hamrlíka. Pardubice nakonec zápas "urvaly" 5:4 v prodloužení.

Hašek, jenž měl na zádech číslo 39 (tím se proslavil v NHL), sice nepodal bezchybný výkon, ale blýskl se důležitým zákrokem při sólu jednoho z protihráčů, když vyjel daleko z branky a vypíchl mu puk hokejkou. V dalším kole nastoupil ještě v Jihlavě a pomohl Pardubicím k jasné výhře v poměru 6:2. Víc utkání za mateřský klub neodehrál.

9. září 2009

První Haškův zápas po sezoně bez hokeje a zároveň první po více než čtrnácti letech, kdy se na extraligovém ledě neobjevil, protože působil v NHL. Pardubice v něm prohrály 1:2 na nájezdy se zlínskými Berany.

22. dubna 2010

Haškova "zlatá mise" zdárně končí! Pardubice předvedly prakticky neopakovatelnou šňůru dvanácti vítězných zápasů v play-off v řadě, která ve zmíněný den vyvrcholila výhrou 3:2 v prodloužení v Ostravě nad Vítkovicemi - rozhodující gól vstřelil Radovan Somík. Třetí domácí titul pro slavného brankáře.