Pardubický brankář Roman Will inkasuje po střele vítkovického útočníka Petera...

Pardubický brankář Roman Will inkasuje po střele vítkovického útočníka Petera Muellera (není na snímku) zacloněné kapitánem Ridery Lukášem Krenželokem. | foto: ČTK

Hradec prchl Třinci, Kladno vystoupalo ze dna. Pardubice na pohár dál čekají

• 52
Základní část hokejové extraligy míří do mimořádně napínavého finiše, jak ukázalo páteční 47. kolo. Obhájce mistrovského hattricku z Třince i podruhé v týdnu podlehl Hradci (1:2) a elitní čtyřka se mu vzdálila. Vedoucí Pardubice proti druhým Vítkovicím usilovaly o Prezidentský pohár, jenže doma prohrály jasně 1:4. Poslední Kladno pak přehrálo Plzeň poměrem 3:0 a zamotává boj o záchranu.

Ještě před devatenácti dny v pozici jasně posledního ztráceli na Litvínov s Českými Budějovicemi sedm bodů... A nyní střih! Po 47. kole Kladno opustilo tabulkové dno a poslalo na něj Motor.

Všechny tři týmy z chvostu tabulky bodovaly, naplno však jen Rytíři. Litvínov získal dva body, Jihočeši jeden. Situace se tedy moc nezměnila, trio zachraňujících se mužstev nadále dělí jednobodové rozestupy.

Kladenský útočník Jaromír Pytlík nadvakrát překonává plzeňského brankáře...
Litvínovští hokejisté se radují z gólu Jindřicha Abdula (vlevo).

Budějovice doma podlehly Spartě a prohrály pátý zápas v řadě, zatímco Pražané přesně naopak potvrdili formu a popáté za sebou slavili. Litvínov se pro změnu zmátořil proti zlepšující se Kometě, která si vybrala slabší den.

Kladno loupilo v Plzni, které se střelecky nedaří. Podobně jako utrápené Boleslavi, jež doma tratila s Karlovými Vary.

Útočníci Hradce zleva Matěj Chalupa a autor branky Radovan Pavlík slaví...
Pardubický útočník Lukáš Sedlák skáče ve cloně před vítkovickým brankářem...

Směrem výš je tabulka našlapaná v okolí čtvrtého místa. Liberec se oddělil od Olomouce a má po pátku stejně bodů jako stále padající pátý Třinec.

Oceláři promrhali proti Hradci slušně rozjeté utkání a z ruchových mikrofonů šlo slyšet žádosti několika fanoušků o odvolání kouče Zdeňka Motáka. Mountfield drží osmizápasovou vítěznou šňůru a disponuje čtyřbodovou výhodou.

Euforie jako blázen! radoval se hradecký kapitán Smoleňák po výhře v Třinci

Náskok Pardubic na čele se zúžil na stále luxusních dvanáct bodů. Dynamo pořád potřebuje získat čtyři body na Spartu, aby slavilo vítězství v základní části. Třetí tým pořadí se tříbodovou ztrátou dál prohání druhé Vítkovice.

Pardubice - Vítkovice 1:4

Dynamo mělo první šanci definitivně ovládnout základní část. Vzhledem k výsledku Sparty by nakonec stejně nedopadla. Znamenitým týmovým výkonem na východě Čech se navíc vytáhly Vítkovice, které si po právu odvezly tři body a poprvé v sezoně Pardubice zdolaly. Rozhodující zásah patřil Petru Fridrichovi, jemuž předcházela brilantní Lakatošova akce uzavřená nezištnou přihrávkou.

V součtu se zacloněnou přesilovkovou bombou Petera Muellera se Ostravané ocitli v optimální pozici. Peter Čerešňák v polovině utkání vrátil svou dělovkou domácí do hry. Tedy alespoň do té doby, než Koch pěkně našel Petra Chlána v mezikruží a Rastislav Dej krátce nato po Prčíkově pobídce zavěsil přečíslení dvou na jednoho.

Marek Zadina (Pardubice): „Zápas jsme si prohráli v první třetině, která nebyla dobrá. Šli jsme do dlouhého oslabení, ve třech jsme dostali gól. To byl špatný vstup, druhá část už byla o něco lepší. Soupeře jsme zatlačili, ale bohužel udělali chybu na modré čáře a dostali z protiútoku gól na 0:2. Vstřelili jsme kontaktní gól a zvedli se, ale následovaly další situace. Místo toho, abychom stříleli v útočném pásmu na bránu, chceme to dávat přes čtyři hráče. Z tlaku jsme potom inkasovali, museli jsme to otevřít a dostali ještě čtvrtý gól. Hlavně nás v poslední době provází fauly, které nemůžeme dělat. To musíme odstranit, protože v play off přesilovky rozhodují.“

Vítkovický útočník Tobias Lindberg narazil do pardubického brankáře Romana Willa.

Miloš Holaň (Vítkovice): „Je to samozřejmě výborné vítězství. O síle soupeře nemusím mluvit, chtěl bych vyzdvihnout výkon celého mužstva. A taky úvod, měli jsme přesilovku a šli do vedení. To byl základ toho, že jsme odskočili. Ve druhé třetině Pardubice možná zatlačily, ale vynikající výkon brankáře Klimeše nás pořád držel ve hře. Čekali jsme na chyby, které jsme potom trestali. Hráli jsme velmi obětavě, udržovali tempo hry, hráči pracovali dobře i po taktické stránce. Nezalezli jsme jen do obrany, se třemi body jsme spokojeni a jedeme dál.“

HC Dynamo Pardubice - HC Vítkovice Ridera 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 31:57 Čerešňák (Radil, Zohorna) - 9:15 Mueller (Lakatoš), 28:19 Fridrich (Lakatoš), 50:31 Chlán (Koch, Kotala), 53:59 Dej (Prčík). Rozhodčí: Antonín Jeřábek, Peter Staňo - Miroslav Lhotský, Petr Šimánek. Diváci: 10027.

HC Dynamo Pardubice: Will - Čerešňák, Vála - Dvořák, Košťálek - Bučko, Kolář - Tvrdík - Cienciala, Hyka, Sedlák - Radil, Štetka, Zohorna - Kousal, Poulíček, Zeman - Herčík, Musil 11, Vondráček

HC Vítkovice Ridera: Klimeš - Grman, Mikuš - Koch, Raskob - Prčík, Stehlík - Kovář - Bukarts, Lindberg, Mueller - Fridrich, Krenželok, Lakatoš - Chlán, Kalus, Kotala - Dej, Jarůšek, Marosz

Přejít na on-line reportáž

České Budějovice - Sparta 3:4P

Do zajímavého souboje na jihu Čech výrazně promluvili oba kapitáni, kteří nasázeli dohromady čtyři góly. Šťastnější výraz se zračil na tváři Michala Řepíka, který utkání vyvedeným švihem ze zápěstí rozhodl osmnáct sekund po startu prodloužení.

Skvělý duel odehrál Sobotka, který přímo figuroval hned u tří branek. Také u té první vybídl k úspěšné ráně Jakuba Krejčíka. V první třetině reagoval Milan Gulaš, jenž ve 13. minutě překonal Kováře v oslabení a za další čtyři minuty se po Percyho křižném pasu jako ukázkový střelec položil do další gólové střely.

Právě Řepík vzepětí domácích tlumil ještě do přestávky, kdy od Sobotky obdržel přihrávku zpoza branky. David Tomášek se šikovnou tečí postaral o další otočku ve skóre, jenže Tomáš Čachotský zužitkoval dvojitou početní převahu. Další asistenci zapsal Pech, jenž si vylepšuje osobní maximum a kraluje extraligovým nahrávačům. Veteráni společně s Gulašem zařídili Motoru alespoň jeden důležitý bod.

David Čermák (České Budějovice): „Vzhledem k průběhu jsme spokojení alespoň s bodem. Ve druhé třetině jsme měli problémy při tlaku Sparty, kdy jsme dlouho nemohli vystřídat. Nakonec musíme hráčům poděkovat za odvedený výkon.“

Miloslav Hořava (Sparta): „Věděli jsme, že Budějovice hrají o život, že to bude těžký zápas a potvrdilo se to. Hrálo se nahoru dolů, byly tam přesilovky. Nezvládli jsme závěr, kdy nám chyběla disciplína. Se dvěma body jsme spokojení.“

Třinec - Hradec Králové 1:2

Třinečtí po dvou porážkách v důležitých duelech potřebovali napotřetí nutně zabrat, aby si nenechali utéct okamžitý postup do čtvrtfinále. Do klání s přímým hradeckým konkurentem, který je v pondělí porazil a ve středu v tabulce předstihl, vstoupili bojovně, s větší snahou i aktivitou. Opět se však pachtili s koncovkou a trefovali brankovou konstrukci. Před volnou brankou selhal kupříkladu Růžička.

Až lstivý Samuel Buček ve 32. minutě prolomil gólové mlčení, když se umně obtočil kolem Kiviahovy klece a zametl puk za jinak skvěle chytajícího finského brankáře. Inkasovaný gól však probudil soupeře, jenž 25 sekund po startu třetí části srovnal. Prosadil se důrazný Lukáš Cingel. Radovan Pavlík v 54. minutě skóre obrátil a Oceláři opět dojeli na vlastní (ne)produktivitu. Prohráli devátý z posledních jedenácti zápasů.

Nepřehledná situace před brankou Třince. Zleva hradecký útočník Aleš Jergl, obránce Třince Milan Doudera z Třince, brankář Ocelářů Ondřej Kacetl, další bek Slezanů Martin Marinčin a forvard Kevin Klíma z Hradce Králové.

Vladimír Országh (Třinec): „Byl to typický zápas s parametry play off - fyzický, náročný a s nasazením od začátku až do konce. Hlavně začátek jsme měli velmi dobrý. Měli jsme několik velmi dobrých šancí a mohli odskočit. Byl to boj o každý metr. Ve třetí části už šlo o to, že kdo dá gól, bude asi šťastnější. My ho z dobrých šancí nedali, naopak soupeř dal dva z předbrankového prostoru. Je to opravdu škoda, protože klukům není co vyčítat. Nechali tam všechno. Nejpodstatnější jsou ale body, ty nemáme. Boj o první čtyřku nebalíme, ale už to nemáme ve svých rukách.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Byl to náročný bojovný zápas. Podali jsme obětavý týmový výkon. Bylo důležité, že jsme přežili začátek, kdy byl Třinec hodně aktivní, měl tlak i šance. Celkově v zápase si vypracoval dost šancí a nás podržel gólman Kiviaho. Kolikrát jsme měli i štěstí. My naopak vytěžili z minima maximum. Byli jsme efektivní v koncovce a díky tomu bereme tři body. Byl to samozřejmě důležitý krok v boji o čtyřku.“

Plzeň - Kladno 0:3

Hodně bídně zahájili Indiáni mač před svými fanoušky. Pohotového kladenského brankáře Brízgalu zaměstnali jen dvakrát a zaslouženě ztráceli. Branku Miroslava Indráka ještě rozhodčí neuznali, ačkoli na video se dívali hned dvakrát a pokaždé vynesli jiný verdikt. Zásah uvolněného Antonína Melky, který ve 12. minutě zakončil bekhendovou kličkou, už byl naprosto regulérní.

Západočeši přece jen přidali, ale ze zachraňujících se Rytířů sálalo větší úsilí. To Středočeši přetavili ve zvýšení náskoku. Rozjetý Jaromír Pytlík nadvakrát dopravil puk za nebohého Svobodu. A nakonec se dočkal i kdysi plzeňský výrostek Indrák. Zápas gólově uzavřel, když i on zůstal před Svobodou sám. Škoda vyšla podruhé v řadě naprázdno nejen bodově, ale i ofenzivně.

Bitka mezi plzeňským útočníkem Samuelem Bittenem (v bílém) a kladenským obráncem Oskarsem Cibulskisem

Petr Kořínek (Plzeň): „Opět jsme měli špatný vstup, Kladno hrálo hodně aktivně. Druhá třetina se také nepovedla. Měli jsme přesilovky, ale nedáme branku. Musíme se zamyslet nad tím, že jsme už dva zápasy nedali gól. Třetí část si Kladno velmi chytře pohlídalo, hrálo s větším zápalem a efektivně. My poněkolikáté měli strašně málo střel, chyběl větší tlak do brány. S koncovkou se trápíme. Bohužel pro to nic neuděláme, když si šance ani nevytváříme. Chci poděkovat lidem za největší návštěvu sezony, ale my je výkonem zklamali.“

Otakar Vejvoda (Kladno): „Jsme spokojení s první třetinou, kterou jsme hráli hodně aktivně. Dostávali jsme se do šancí a šli do kabiny s celkem dobrým pocitem. Ve druhé části se nám podařila ubránit oslabení díky výbornému Brízgalovi v bráně. Navýšili jsme vedení a zodpovědným výkonem jsme ho udrželi ve třetí třetině. Poslední zápasy hrajeme zodpovědně a to je klíč.“

Litvínov - Kometa 3:2N

Trápící se Verva v pravý čas zabrala. I když vývoj domácího duelu s Kometou spíše volal po plném bodovém zisku. Dominik Furch držel Brňany ve hře, poněvadž pochytal hned pětačtyřicet pokusů soupeře. Ten na něj vyzrál dvakrát v nájezdech a z utkání, v němž měl viditelně navrch, si odnesl dva podstatné body, které bojovné chemiky možná ještě nakopnou.

Do litvínovského obránce Jana Strejčka (vlevo) vletěl brněnský útočník Kristián Pospíšil tak ostře, až mu vyletěla z rukavice hokejka.

Litvínovští přitom zprvu ztráceli, Jihomoravané ukázkově pracovali se signalizovanou výhodou a připravili ideální pozici pro Kristiána Pospíšila. Pumelice slovenského forvarda vymrštila Tomkovu lahev s pitím do vzduchu. Hostující euforii však srazil Jindřich Abdul, jenž se díky Estephanově práci objevil na konci pohledné kombinace do odkryté branky.

Od druhé třetiny dál Severočeši dominovali, leč radost projevili až v úplném závěru 43. minuty, kdy se kapitán Sukeľ prohnal ze strany obranou a přihrál volnému Patriku Zdráhalovi, který vypálil dokonale přesně. Obdobně jako Luboš Horký, brněnský kanonýr – a hlavně Furch – modrobílým zařídili bod.

David Kočí (Litvínov): „Brno poslední dobou hraje dobře, nedostává moc gólů, brankář jim chytá výborně. Připravovali jsme na to hráče psychicky, chtěli jsme hrát s větším nasazením než proti Hradci Králové. A kluci to ukázali, makali nadoraz celý zápas. Zasloužili jsme si dva body.“

Patrik Martinec (Kometa): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu a povedlo se nám dát první branku. Věřili jsme, že Litvínov se dostane pod psychický tlak a my budeme hrát líp. Bohužel jsme v oslabení dostali gól, Litvínov vyrovnal a od té doby byl lepší. Ve druhé třetině jsme byli špatní, nebo spíš Litvínov byl výborný. Jen díky vynikajícímu Furchovi v brance jsme se drželi. Za bod můžeme děkovat jemu, vychytal ho.“

Olomouc - Liberec 2:3

Bílí Tygři udělali v bitvě tabulkových sousedů klíčový krok k tomu, aby nadále bojovali o přímý postup do čtvrtfinále. Hanáky nechali s odstupem za sebou a nyní díky čtvrté výhře v řadě doráží na Třinec. Po třech zápasech bez branky se znovu prosadil Oscar Flynn. Na jeho nádherně provedený blafák do bekhendu z trestného střílení Mora nenašla odpověď.

Vypjatý souboj zůstal otevřený až do konce, ale Severočeši těsnou výhru uhájili. V první části postupně jásaly obě střídačky. David Škůrek v sedmé minutě umístil puk tvrdě do horního růžku, o tři později Martin Faško-Rudáš srovnal krok v přesilové hře.

Flynn navazoval na střelu Jaroslava Vlacha, jenž prostřelil Konráda mezi betony. Olomouc se zmohla jen na snížení skrze teč, která se vydařila Janu Káňovi s poměrně vysoko umístěnou holí. Video branku posvětilo.

Liberecký útočník Oscar Flynn pálí na olomouckého brankáře Branislava Konráda.

Jan Tomajko (Olomouc): „Začali jsme dobře a vedli. Potom nás přibrzdil první inkasovaný gól. Druhou třetinu jsme neodehráli dobře a to nás stálo zápas. Ve třetí části jsme totiž podali výborný výkon. Vytvořili jsme si šance, které jsme bohužel neproměnili. Jeden gól prostě chyběl. Některé fauly v útočném pásmu jsou zbytečné, toho bychom se měli vyvarovat. Ale spíš než oslabení rozhodly nevyužité přesilové hry. Měli jsme v nich několik příležitostí, které jsme nevyužili.“

Patrik Augusta (Liberec): „Jsme hrozně rádi za výhru, velice si jí vážíme, protože odtud často body neodvážíme. Odehráli jsme první dvě třetiny velice slušně. Cílem bylo soustředit se na forčeking a být aktivní, což se dařilo. Ve druhé části jsme za to byli odměněni. Ve třetí jsme se soustředili jen na defenzivu. Tím jsme sice dostali domácí do optického tlaku, ale zase tolik vyložených šancí neměli. Udělali jsme totiž minimum chyb. Byla to velká hokejová bitva, styl hokeje podobný tomu v play off, kdy se všechno dohrává. Jsem rád za výkon, který jsme podali. Výborný brankář nám dal šanci vyhrát a kluci to vepředu odpracovali.“

Mladá Boleslav - Karlovy Vary 0:2

Rychlé utkání s bídným zakončením. Bruslaři se i pod trenérem Jiřím Kalousem, který do týmu na chvíli přinesl novou energii, topí v krizi, jak jasně svědčí série šesti porážek. Středočechům nelze upřít ochotu střílet, po nepovedené první části začali sypat puky na Lukeše, dopadli však stejně jako v říjnu, brankáře Energie nepřekonali.

Západočeši si vystačili s trefou Daniela Kružíka. Hostující útočník zůstal volný mezi kruhy a nezodpovědnou obranu potrestal ranou ke vzdálenější tyči. Matěj Stříteský výhru energetiků jen pojistil přesilovkovým zásahem, kdy vypálil od modré čáry. Vary i počtvrté v ročníku Boleslav předčily, na domácí se z tribun snášel pískot.

Mladoboleslavský Kelly Klíma se snáší na led po střetu s karlovarským bekem Joonou Huttulou.

Jiří Kalous (Mladá Boleslav): „Hra nebyla nejlepší. Byly tam jednoznačně velké rezervy v koncovce, protože šance na vstřelení branky jsme měli. Důraz do branky není ještě není takový, abychom z toho dávali góly. Málo se tam cpeme, brankář všechno vidí. Teď musíme jít krok po kroku. Kluci dřeli, ale naše efektivita je zatím bohužel nulová.“

Vojtěch Šik (Karlovy Vary): „Bylo to nesmírně těžké a my jsme moc rádi za tři body. Před zápasem se Spartou popadalo několik hráčů, ale teď se dali dohromady, takže to bylo i fyzicky těžké utkání. Závěr jsme odblokovali, celý tým šlapal a děkujeme i fanouškům, kteří byli slyšet.“