Třinecký brankář Šimon Hrubec zasahuje v utkání s Mälmo. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Česká lavina v Lize mistrů. Ve čtvrtfinále jsou Třinec, Liberec i Kometa

• 111
České týmy nabídly v osmifinálových odvetách hokejové Ligy mistrů parádní podívanou. Třinec doma zdolal Malmö 2:1 a potvrdil stejný výsledek z prvního duelu. Švédského soupeře měl i Liberec, který po úvodní prohře 2:3 šokoval na ledě Frölundy výhrou 5:4 a postupovou brankou v prodloužení. A excelovala i Kometa Brno - na ledě švýcarského Zugu zvítězila 5:2 (doma uspěla 4:3).

Třinec - Malmö 2:1

Třinec měl k dobru jeden gól a krátce po začátku zápasu svou pozici ještě vylepšil. Z úvodní aktivity vzešla vedoucí trefa Marcinka, který v sedmé minutě tečoval do branky Linhartovu dělovku od modré čáry.

Pak ale vystrčil růžky i šestý celek švédské ligy a domácí akcie držel nad vodou zejména gólman Hrubec, který zlikvidoval možnosti Görtzovi a Stormovi.

Třinecký kouč Václav Varaďa dal příležitost i teprve šestnáctiletému útočníku Raškovi, který nabil na druhý gól Martinu Růžičkovi, ale soupeře po jeho střele zachránila tyčka. A více klidu nezajistili Slezanům ani Polanský s Adamským, jejichž pokusy zmařil Alsenfelt.

Malmö bylo v závěru stále dotěrnější a nebezpečnější. Výborně chytající Hrubec odolával 56 minut. Necelé čtyři minuty před koncem ho ale nechytatelnou střelou po individuální akci v oslabení překonal Bryggman.

Když Chmielewski spálil sólový nájezd, třinečtí diváci zažívali při power play hostů infarktový závěr. Linhart nejprve minul prázdnou branku a z protiútoku málem vyrovnal Forsberg, ale nakonec zpečetil postup do čtvrtfinále střelou takřka přes celé hřiště do prázdné branky Cienciala.

HC Oceláři Třinec - Malmö Redhawks 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 06:22 Marcinko T. (Linhart T., Irgl Z.), 59:42 Cienciala (M. Kovařčík) - 56:09 Bryggman (Händemark). Rozhodčí: Marc Iwert, Daniel Piechaczek – Josef Špůr, Daniel Hynek.

HC Oceláři Třinec Hrubec (Strmeň) – M. Doudera, Krajíček (C), Musil, Adámek, Linhart, Jank, Bartko – Chmielewski, M. Kovařčík, Martin Růžička (A, TS) – Mikulík, Marcinko, Irgl – Adamský (A), Polanský, Dravecký – Svačina, Rákos, Cienciala – Raška. Trenér: Václav Varaďa.

Malmö Redhawks Alsenfelt (Malmborg) – Warg, Andersson, Mäntylä, Lerby, J. Olsson, Arell, Mylläri – Bryggman, Händemark, Zaar – Görtz, Forssell, Olofsson – Haudum, Miele, Storm – Eklind, Forsberg, Rosdahl – Lennström.Trenér: Patrik Andersson.

Frölunda - Liberec 4:6 v prodloužení

Liberec se proti přemožiteli pražské Sparty z únorového finále minulého ročníku představil bez hlavního kouče Filipa Pešána, který se věnuje povinnostem u reprezentační dvacítky. Tým vedl asistent Karel Mlejnek.

V úvodu se Bílí Tygři ubránili při Lakatošově trestu, ale v sedmé minutě se už domácí radovali z vedení. Z levé strany téměř z rohu překvapil Januse z těžkého úhlu Widerström. Zvýšit náskok mohl Lias Andersson, ale situaci zachránil útočník Špaček. Potom Frölunda zahrozila i v oslabení, ale liberecký gólman Ehnovu ránu kryl. Bílí Tygři svou další početní výhodu v 19. minutě už využili díky Ševcově tvrdé ráně.

Ve druhém dějství po 82 vteřinách fauloval Nyberg v šanci Lakatoše, který ale nařízené trestné střílení neproměnil. Na Janusovi následně ztroskotal Lasch, který pak ve 32. minutě při Bartovičově vyloučení vrátil z levého na pravý kruh přihrávku Olofsonovi a Frölunda po přesné ráně znovu vedla. Liberecký gólman si ještě ve druhé části poradil s šancemi Westerholma i Emanuelssona a po pauze také s nebezpečným pokusem Rosseliho-Olsena.

Následně Liberec stav otočil. Ve 44. minutě obránce Šmíd objel branku, přihrál před ni a domácí si srazili puk za Mattssonova záda. Za pět minut dostal prostor k zakončení mezi kruhy bek Plutnar a prostřelil gólmana Frölundy mezi betony.

V 51. minutě při Bakošově trestu sice vyrovnal zblízka bekhendem Grundström, ale hned za 19 vteřin vrátil Liberci náskok Vantuch. Po Ševcově nahození překonal Mattssona rovněž bekhendovým pokusem. V 55. minutě rozjásal domácí Lasch, finalistovi tří dosavadních ročníků obnovené Ligy mistrů to ale nepomohlo.

Liberec sáhl při pobytu Vlacha i Lundqvista na trestné lavici k power play a 50 sekund před koncem v pěti proti čtyřem skóroval povedenou ránou Bakoš. Po Vlachově návratu na led hráli hosté přesilovku a v nastavení ji tři vteřiny před plánovaným návratem kapitána Frölundy zužitkoval Bulíř. Z pravého kruhu trefil bližší horní roh Mattssonovy branky.

Frölunda Indians - Bílí Tygři Liberec 4:6P (1:1, 1:0, 2:4 - 0:1)

Branky: 06:02 Widerström (Hjalmarsson, Stålberg), 31:58 Oloffson (Lasch, Almquist), 50:37 Grundström (Lundqvist, Lasch), 54:41 Lasch (Lundqvist, Grundström) - 18:47 Ševc (Bakoš, Krenželok), 43:47 Šmíd (Krenželok, Jašek), 48:19 Plutnar (Ordoš), 50:56 Vantuch (Ševc, Havlín), 59:10 Bakoš (Ševc, Jelínek), 61:01 Bulíř (Bakoš, Ševc). Rozhodčí: Nikolić, Vinnerborg – Pihlblad, Waldejer. Diváci: 1 570.

Frölunda Indians Mattsson (Gustafsson) – Dahlin, Almquist, Nyberg (A), Donovan, Gunnarsson, Sigalet, Lerebäck – Lasch (TS), Lundqvist (C), Rosseli-Olsen – Stålberg, Hjalmarsson (A), Emanuelsson – Grundström, Andersson, Oloffson – Friberg, Ehn, Westerholm – Widerström

Bílí Tygři Liberec Janus (Will) – Havlín, Ševc (C), Plutnar, Šmíd (A), Pyrochta, Jánošík – Jašek, Jelínek (A), Krenželok – Bakoš (TS), Bulíř, Lakatoš – Stránský, Vlach, Ordoš – Bartovič, Vantuch, Špaček – Dlouhý

Zug - Kometa Brno 2:5

Kometa se stejně jako v prvním zápase opět představila v kombinované sestavě bez jedenácti extraligových opor, které dokonale zastoupili talentovaní mladíci. „Podali jsme dobrý týmový výkon. V naší sestavě se spojilo mládí se zkušenostmi. Právě mladí hráči se chopili příležitosti. V obou zápasech osmifinále potvrdili, že mají velký potenciál,“ uvedl trenér Kamil Pokorný.

Hostům vyšel vstup do zápasu. Skóre otevřel ve 14. minutě Nahodil, před koncem třetiny vyrovnal skóre v přesilovce Diaz. I když měl Zug ve druhé třetině výraznou územní převahu, přes obranu Komety v čele s brankářem Vejmelkou se neprosadil.

Brňané spoléhali na rychlé protiútoky, ze kterých se prosazovali i střelecky. Ve 29. minutě trefil po úniku Gajarský tyčku a odražený kotouč poslal pohotově do sítě Mlynář. Náskok Komety zvýšil o čtyři minuty později při přesilovce Mallet. Švýcaři znervózněli, přitvrdili hru a pouštěli se do šarvátek, na což dopláceli častými vyloučeními. V početní výhodě v úvodu závěrečné třetiny skóroval obránce Bartejs a o 37 sekund později přidal pátý gól Nahodil.

Snaha o zvrat vynesla Zugu územní převahu, ze které se mu podařilo už jen zkorigovat výsledek. Zvrat takticky hrající Brňané nepřipustili.

EV Zug - HC Kometa Brno 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 19:20 Diaz (Stalberg, Martschini), 45:22 Martschini (Stalberg) - 13:54 Nahodil (Svoboda), 28:30 Mlynář (Gajarský), 32:15 Mallet, 40:51 Bartejs (Hruška), 41:28 Nahodil. Rozhodčí: Hoppe, Lemelin – Kaderli, Kovacs.

EV Zug Stephan (Aeschlimann) – Schlumpf, Thiry, Diaz, Geisser, Oejdemark, Morant, Fohrler – Stalberg, Roe, Martschini – Suri, McIntyre, Schnyder – Senteler, Holden, Haberstich – Forrer, Kast, Zehnder

HC Kometa Brno Vejmelka (Jekel) – Furch, Barinka, Štencel, Vágner, Kowalczyk, Bartejs – Mallet, Hruška, H. Zohorna – Dočekal, Nahodil, Svoboda – Gajarský, Süss, Mlynář – Dvořák, R. Zohorna, Horký

Další osmifinálové zápasy:

Nottingham Panthers - ZSC Lions 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 26:25 Pettersson (Nilsson, Klein), 49:10 Wick (Kenins), 54:20 Pettersson (Nilsson). Rozhodčí: Andersson, Nord – Dalton, Kavanagh.

Nottingham Panthers Garnett (Galbraith) – Sauve, Lee, Spang, Brisebois, Gagnon, Billingsley, Tetlow, Kelsall – Shalla, Perlini, Mosey – Mokšantsev, Bussieres, Phillips – Clarke, Brown, Farmer – Lindhagen, Lachowicz, Betteridge

ZSC Lions Flueler (Schlegel) – Karrer, Marti, Klein, Büsser, Guerra, Baltisberge, Prassl, Geiger – Kenins, Korpikoski, Wick – Petterson, Suter, Nilsson – Baltisberger, Schappi, Pestoni – Kuenzle, Shore, Herzog

EHC Red Bull Mnichov - SC Bern 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Branky: 09:09 Macek (Pinizzotto, Abeltshauser), 21:34 Joslin (Kastner, Button) - 09:47 Scherwey, 26:47 Moser (Ebbett, Noreau), 45:27 Hischier (Arcobello, Randegger), 49:48 Bodenmann (Ebbett, Raymond), 56:42 Ebbett. Rozhodčí: Milan Novák, Stefan Fonselius – Lukas Kohlmüller, Andreas Hofer.

EHC Red Bull Mnichov Leggio (Aus den Birken) – Boyle, Abeltshauser, Joslin, Button, Seidenberg, Lauridsen, Kettemer – Wolf, Jaffray, Hager – Mauer, Kahun, Kastner – Pinizzotto, Aucoin, Macek – Flaake, Eder, Christensen, (Daubner)

SC Bern Genoni (Caminada) – Untersander, Blum, Andersson, Noreau, Kamerzin, Krueger, Burren, Randegger – Ruefenacht, Arcobello, Moser – Bodenmann, Ebbett, Raymond – Kampf, Haas, Scherwey – Hischier, Pyorala, Berger

Växjö Lakers - EC Red Bull Salzburg 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Branky: 08:08 Calof (Persson), 26:15 Bokk (Persson, Rosén), 31:18 Rondbjerg (Bohm, Josefsson), 48:09 Josefsson (Rondbjerg, Persson), 56:29 Pettersson (Rosén, Bokk) - 11:04 Raffl (Harris, Schremp), 14:46 Raffl (Rauchenwald), 51:25 Schremp. Rozhodčí: Kika, Hribik – Lundgren, Nyqvist. Diváci: 1354.

Växjö Lakers Fasth (Andrén) – Martinsson, Lundberg, Andersson, Welch, Persson, Rhami, Carnbäck, Bohm – Calof, Šinninin, Lundberg – Pettersson, Rosén, Bokk – Brodecki, Fröberg, Roddox – Netterberg, Josefsson, Rondbjerg

EC Red Bull Salzburg Starkbaum (Gracnar) – Brouillette, Trattnig, Raymond, Hochkofler, Pallestrang, Jakubitzka, Egger – Muller, Schremp, Harris – Hughes, Rauchenwald, Raffl – Latusa, Duncan, Huber – Baltram, Schiechl, Cijan

Brynäs IF - Adler Mannheim 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky: 57:20 Blomqvist (Clark, Granström), 59:08 Ölund (Clark, Kilström) - 01:39 Setoguchi (Larkin). Rozhodčí: Lasse Heikkinen (FIN), Anssi Salonen (FIN) – Daniel Persson (SWE), Jimmy Dahmén (SWE). Diváci: 4 252.

Brynäs IF Fernström (Rautio) – Bertilsson, Gunderson, Kilström, Elias, Sundqvist, Larsson, M. Ersson – Ikonen, Jensen, Clark – Paille, Ölund, Bjurström – Alcén, Granström, Blomqvist – Hirsch, Liljewall, Mannberg – Nordberg

Adler Mannheim Endras (Pickard) – Akdag, Stuart, Larkin, Rogl, N. Goc, Johnson, Maginot – Kink, M. Goc, Ullmann – Setoguchi, Desjardins, Plachta – Kolarik, Adam, Hungerecker – Sparre, Festerling, Raedeke

Tappara - JYP Jyväskylä 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Branky: 03:12 Kuusela (Záborský, Mikkola), 49:28 J.-M. Järvinen (Peltola, Lehtonen), 54:14 Peltola (Rantakari, Kuusela) - 22:17 Suomela (Tuppurainen, Kalteva), 35:00 Kalteva (Nattinen, Turkulainen). Rozhodčí: Sidorenko, Persson – Hagerström, Suominen. Diváci: 4221.

Tappara Hrachovina (Heljanko) – Lehtonen, Mikkola, Vittasmaki, Rantakari, Elorinne, Kemiläinen, Rouhiainen, Salonen – Ojamäki, J.-M. Järvinen, Peltola – Záborský, Jasu, Kuusela – Luoto, M. Järvinen, Repo – Nurmi, Rauhala, Karjalainen

JYP Jyväskylä Laurikainen (Olkinuora) – Kuukka, Vainio, Kalteva, Honka, Jokinen, Mäenpää, Ikonen, Yonkman – Tuppurainen, Immonen, Kolehmainen – Miklík, Hytönen, Rooba – Turkulainen, Suomela, Nattinen – Saari, Kanninen, Sund