Momentka z utkání Kometa Brno - Lulea

Momentka z utkání Kometa Brno - Lulea | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vítěz Ligy mistrů bude ze Švédska, či Finska, vi se už po osmifinále

• 1
Čtvrtfinále obnovené hokejové Ligy mistrů si zahrají kromě Linköpingu, který předčil pražskou Spartu, další tři švédské celky Skelleftea, Lulea a Frölunda. Druhé kvarteto postupujících z osmifinálových odvet tvoří výhradně finské týmy: Rauma, Oulu, Lappeenranta a IFK Helsinky.

Fantastický obrat v celé sérii předvedla především Lulea. Se Salcburkem prohrála doma 2:4, na rakouské půdě vedli domácí po 11. minutách 3:0 a ještě po první třetině 4:1, v součtu tedy 8:3.

Prakticky jistý postup vzal ale za své během druhé dvacetiminutovky, kterou vyhrál švédský tým drtivým poměrem 5:0. Všechny tyto trefy stihla Lulea mezi 28. a 40. minutou.

Hosté pak přidali ještě další gól, ale Thomas Raffl druhým zásahem v utkání poslal dramatický souboj do prodloužení. Ani to nerozhodlo. V nájezdech se stal hrdinou hostující forvard Niklas Fogström, jenž ke dvěma trefám ze základní hrací doby přidal i tu vítěznou.

Liga mistrů - čtvrtfinále

2. a 9. prosince

Linköping - Skelleftea (oba Švéd.)

Lulea (Švéd.) - Lukko Rauma (Fin.)

Kärpät Oulu - SaiPa Lappeenranta (oba Fin.)

IFK Helsinky (Fin.) - Frölunda (Švéd.)

Prodlužovalo se ale nejen v Salcburku. Obrovské drama nabídla také série mezi Skellefteou a finským týmem Jyväskylä. Hostující JYP si přivezl k dobru průběžné vedení 5:4 v sérii a ještě na začátku 58. minuty vedl i v odvetě 2:1, ale dvě trefy domácích během power play vše změnily.

Kýžený gól domácích na 3:2 přitom padl v čase 59:42. Skelleftea pak po bezbrankovém prodloužení zvládla lépe nájezdy, v nichž na straně finského celku neuspěl český útočník Petr Hubáček.

SaiPa svedla parádní boj se Ženevou. Hosté měli k dobru dvoubrankový náskok z první bitvy, ale prohrávali až do poslední minuty 1:4. Sice pak odvrátili vyřazení, ale jen na chvilku. V nájezdech byli lepší domácí.

Helsinky udolaly Fribourg 3:1 až v samém závěru. Po remíze 2:2 v prvním utkání byl v odvetě dlouho stav 1:1, ale domácí vykročili do čtvrtfinále trefou z 57. minuty a krátce před sirénou potvrdil postup slovenský forvard Tomáš Záborský.

Ve finském derby prohrál tým Lukko Rauma s TPS Turku, za který dvakrát skóroval reprezentační útočník Radek Smoleňák, 3:4, ale měl dostatečně nahráno z prvního utkání (5:1). Proti Vídni vyhrál podruhé během týdne Kärpät Oulu, tentokrát k tomu gólem přispěl Ivan Huml. Stejně suverénně si vedla i Frölunda proti Tappaře Tampere.

Osmifinále hokejové Ligy mistrů - odvety

IFK Helsinky - Fribourg-Gottéron 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
32. a 57. Ikonen, 60. Záborský - 13. Dubé. První zápas: 2:2, postupuje IFK Helsinky.

Lappeenranta - Ženeva 5:2 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
3. Löfquist, 18. Venäläinen, 34. Järvinen, 52. Tavi, rozhodující nájezd Mankinen - 4. Rivera, 60. Rod. První zápas: 0:2, postupuje Lappeenranta.

Rauma - Turku 3:4 (0:2, 0:0, 3:2)
41. Sipiläinen, 43. Vahalahti, 49. Gagnon - 9. a 51. Lasch (na druhou Nakládal), 12. a 42. Smoleňák. První zápas: 5:1, postupuje Rauma.

Skelleftea - Jyväskylä 4:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 2:1 - 0:0)
31. Calof, 58. Sundqvist, 60. P. Lindholm, rozhodující nájezd Lehtonen - 10. Hännikäinen, 41. Tuppurainen. První zápas: 4:5, postupuje Skelleftea

Vídeň - Oulu 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
33. Watkins, 48. Schlacher - 29. Keränen (Eminger), 34. Junttila, 42. Huml. První zápas: 1:3, postupuje Oulu

Salcburk - Lulea 5:8 po sam. nájezdech (4:1, 0:5, 1:1 - 0:0)
4. a 59. Raffl, 5. a 11. Beach, 17. Meckler - 15., 35. a rozhodující nájezd Fogström, 40. a 50. Zaar, 28. Dixon, 30. Ledin, 36. Petrell. První zápas: 4:2, postupuje Lulea

Frölunda - Tappara Tampere 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
5. Johnsson, 9. Widerström, 36. Rosseli Olsen, 48. Görtz - 43. T. Da Costa, 49. Jormakka. První zápas: 5:1, postupuje Frölunda

Linköping - Sparta 2:2 (0:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
48. Junland (Johansson), 60. Micflikier (Taffe) - 2. J. Hlinka (Přibyl, Buchtele), 52. Piskáček (Réway). První zápas: 2:1, postupuje Linköping - podrobnosti ZDE