Diskuze

VIDEO: Zprovoznění zanedbané studánky je dřina. Ale stojí za to

Kolik studánek se časem ztratilo v bahně, už nikdo nespočítá. Přitom pramínek čisté vody, sloužící jako osvěžení člověku i zvířatům, do krajiny patří a měl by v ní i zůstat. Proto jsou cenné veškeré snahy o znovuzprovoznění alespoň těch studánek, které ještě nebyly zničeny úplně. Ať už jde o iniciativu soukromníků, zájmových sdružení nebo obcí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

JJ, chce to zeptat se pamětníků, ještě než odejdou a staré studánky aspoň zaznamenat.

Od doby, kdy se takové studánky využívaly jako místní zdroje vody, se už vystřídaly nejméně dvě generace. Ta dnešní z velké části stále ještě vyznává odkaz vzniklý za socialismu - veškerá přirodní vyvěrající voda je nežádoucí bažina,která jen ničí třeba stavby a obtěžuje třeba komáry.  Takže je ji nutno zasypat, zatrubnit, odvést pod zemí pryč do odpadu a tím zničit.

0 0
možnosti
RS

To bláto z příkopa bych radši na zahrádku nedával, ale jinak těmto všem malým i velkým nadšencům všechna čest. Nic neosvěží tak jako pramínek čisté vody při výletě krajinou. V dnešní době, kdy je většinou i běžná procházka cestou mezi megapoli a megaskladišti, je každý střípek původní krajiny drahocenný. A to říkám jako člověk ze "Sudet", kde té přírody je relativně hodně.

1 0
možnosti
PJ

Jestli vás mohu doplnit, mezi nadšence nepočítám jen ty, kteří studánky opraví, ale i ty, kteří připraví podmínky pro takové projekty. A to je celá řada lidí za úředním stolem obcí, státních institucí, nadací, podnikatelských subjektů (např.: Lesy ČR) apod., kteří připravují zázemí pro realizaci podobných projektů.  Protože bez toho zázemí by se větší akce dělat nedaly. Kolik nadšení je například u správců registru studánek (odkaz je v článku). A taková evidence potřebuje i lidi v terénu, kteří se zas podívají po svém okolí, zda tam je jejich studánka evidována, či zda nějaká v okolí nepotřebuje alespoň v základu opravit, vyčistit. Jsou to krásné projekty pro školy, družiny, dětské oddíly apod. Jen my dospělí bychom měli mladší pokolení trochu povzbudit a podpořit, aby se o svoje prostředí v rámci možností staralo.

To není pochlebování úřadům apod.,  ale konstatování faktu, který si většina lidí neuvědomuje, nespojuje s obnovou studánky, božích muk a podobných drobných staveb, které naši krajinu zpříjemňují.

V  případě studánky Pod Děvínem s bahnem z příkopu a studánky není problém. Je to prakticky jen zetlelé listí se splachem zeminy z okolních zahrad a polí nad studánkou. Posypová sůl z cesty nad studánkou teče především po druhé straně, protože asi 200 m nad studánkou je příkop přerušen a vše z něj teče po ulici. Místní mne přímo žádali, abychom to alespoň trochu prokopli, protože v zimě při oblevách mají led po celé ulici.

A když zahrádkáři si materiál nevezmou, tak na jaře hromadu rozhrneme. Je uložena na místě zrušené nějaké kolně, kde zemina schází.

A tabule jak píší níž, že voda nesplňuje kvalitu pitné vody tam bude.  Pro takové informace je vedle studánky dřevěná stojka.  Jen tam alespoň s provizorní cedulkou dojet. A bezdomovce z okolí jsme hned na místě o kvalitě vody proškolili.

0 0
možnosti
JM

Oceňuji tuhle práci, ale pokud je vode nepitná, tak proč má ta malá flašku v ruce a čepuje? Určitě by stálo zato napsat to u té studánky, že se to pít nemá, pokud to není pitné.

4 0
možnosti
PF

P10e55t74r 94F27r51ý17d60e78k

14. 11. 2013 13:23

Treba cepuje vzorek na rozbor...

0 0
možnosti