Diskuze

NÁZOR: Lipana a „potočáka“ zachrání pouze radikální změny

Tuzemské pstruhové vody trápí závažný problém. Ubývají z nich pstruzi potoční a lipani podhorní, kteří jsou symbolem zdejších tekoucích vod. Celá situace se začíná komplikovat a řešení je v nedohlednu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

A co kachny, odborníci? V posledních letech se nekontrolovaně množí. Myslivci na ně moc nemůžou, protože se často soustřeďují na řekách ve městech a obecně obydlených oblastech, kde se střílet dá jen na zvláštní povolení a za přísných bezpečnostních podmínek . Přitom kachny na starší větší ryby sice nemůžou, ale plůdek v mělkých vodách podle mně zaručeně zničí. Když neničí rovnou plůdek pstruhů a lipanů, ničí plůdek drobných rybek a plankton  a tím jejich obživu.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
LM

Vyder je tolik, že pokud by se dva roky nevysadil ani 1 ks lososovité ryby, vydry zcela přesídlí na stojaté vody a soukromé odchovny kde s nimi bude naloženo dle primitivních zákonů. U nás je leckde 1 ks vydry na 1 km toku, možná i více.

0 0
možnosti
RH

Dovolím si přidat názor co by aktivního rybáře. Problém s úbytkem pstruha p. a lipana není způsoben jediným faktorem, ale těch faktorů, jak zde zmiňujete je mnoho a každý svým způsobem zatlouká pomyslný hřebík do rakve pstruha p. a lipana. Bohužel doba je k těmto rybím druhům nepřívětivá a zdá se, že zatím východiska nemá. Pokusím se na tento problém nahlížet jako aktivní rybář ze západních Čech.

Dle mého názoru a upozorňuji, že nemusí být správný si myslím, že základem pro zdravou populaci je důležitá místní reprodukce schopná populace ryb. Proto, aby tomu tak bylo je potřeba mnoha opatření a úsilí. Můžeme si sami položit otázku zda současný většinový styl hospodaření na pstruhových revírech napomáhá či naopak znemožňuje udržení původní populace ryb. Dalším důležitým faktorem je osobní vztah rybáře k samotnému revíru. Osobně se domnívám, že celosvazový trend rybaření, kdy si rybář relativně za nízký poplatek může rybařit kde se mu zachce k vybudování tohoto vztahu nepřispívá. Rybářský tlak na mnoha pstruhových revírech je neúnosný a  nové změny v rybářském řádu, kdy třeba v západních Čechách může rybář lovit 7 dní v týdnu, tuto situaci ještě zhoršují. Domnívám se, že dalším velkým problémem je monopolní způsob hospodaření ČRS na tekoucích vodách. Bohužel v současné době nemá jiný subjekt možnost předvést alternativní způsob hospodaření  a tak nemáme možnost porovnat zda současné hospodaření na tekoucích pstruhových vodách je tím nejlepším. V neposlední řade se domnívám, že z většiny rybářů se stávají pouze lovci a otázka ochrany a chovu ryb je jim zapomenuta.

Předem se omlouvám zda se můj příspěvek někoho dotkl, ale věřte že v žádném případě jsem toto neměl v úmysl. Děkuji

2 0
možnosti
LM

Nevím jak u vás v ZÚS, ale u nás ten rybářský tlak na pstruhovkách zase tak velký není. Pro příklad uvedu, že počet prodaných pstruhových povolenek v naší Mo byl před 15 lety asi 120, dnes je 20. Počet slovených ryb je v ještě větším rozdílu. U lipana jsou ty násobky v několika desítkách. Většina současných "pstruhařů" si toto velmi uvědomuje a podle toho se i chová. Po a Li se objevuje v úlovkových sumářích výjimečně, mnoho lidí si záměrně nevezme ročně ani jednoho. Osobně lovím pouze na BL jednháčky a na podzim se vyhýbám lokalitám s výskytem Po. Rybu odháčkovávám ve vodě a snažím se ji nedotýkat, a když už, tak mokrou rukou.

0 0
možnosti
LM

Kormorán je problém mimopstruhových vod, které lokálně prakticky odrybnil. Škody v milionech Kč, legislativní problém v podobě ryba v řece - věc ničí. Což samozřejmě koliduje s částkami, kterými rybáři z vlastní kapsy tyto toky dotují. Na pstruhovky kormorání zavítají výjimečně, není to pro ně atraktivní. Proč? Protože samy tyto toky rozlohou a početností rybí populace nejsou pro kormorána zárukou "uživení se". Největší problém pstruhovek jsou naprosto neregulované volavky, čápi černí, norci a hlavně vydry. U nás jich je opravdu tolik, že jsou rozlezlí i do těch nejmenších přítoků kde drancují i soukromé nádržky na zahradách apod. Rybáři opět z vlastní kapsy a činností ve vlastním volném čase tyto toky dotují v řádech tisíců korun na km toku. Nesmyslné požadavky slepého orgánu ochrany přírody komplikují jakoukoliv snahu o vyvážení. Regulované - vydlážděné koryta tomu absolutně nepomáhají, ve vodě je i díky síti čističek minimum živin, voda rychle odtéká, ryby se nemají kde vytřít, ukrýt. Lipan navíc je rybou se stanovištěm uprostřed proudu, nevyhledává úkryty pod kameny, stává se ideální cílem predátorů. Dále znečištění vod hormony, nesmyslně dotované MVE, které velmi často nedodržují předepsané manipulace s vodou, vše jde proti snahám o zamezení úbytku ryb. Podíl rybářů je na tomto nejmenší, vyjma Poláků velká část rybářů tyto ryby chrání, pouští je a chová se k nim maximálně ohleduplně. Ale to nestačí. Je třeba otevřít oči všech pseudoochránců přírody (narozdíl od rybářů nedají "do přírody ani korunu" a jen diktují nesmyslné podmínky) a najít nějakou společnou cestu k řešení.

1 0
možnosti
MJ

No myslím že Dyje není v národním parku mimopstruhová a zkuste tam říct že kormoráni nejsou za ubytkem pstruhů...

1 0
možnosti
VK

V54i12k95t88o29r 33K62r88u69s

10. 11. 2013 13:07

K tomu kormoránovi. Je třeba si ještě uvědomit jeden důležitý faktor. Ti ptáci, co zde likvidují ryby, nejsou naši. Táhnou do tuzemska ze severu, aby zde přezimovali, někteří jen přelétají. I přesto se to číslo pohybuje někde mezi 10 až 30 tisíci jedinci. A to je oproti našim 300 hnízdícím párům likvidující nárůst.

Více info: http://www.inrybar.cz/ostatni/rozhovory/evropa-kormorani-sporadaji-az-300-000-tun-ryb-rocne/

Další info: http://www.inrybar.cz/ostatni/rozhovory/tomas-chalupa-muz-ktery-se-postavil-premnozenym-kormoranum-celem

Rybáři nejsou žádné bestie, které by chtěly bezhlavě likvidovat kormorána. Ale chtějí se bránit druhu, který zde přilétá zvenčí, a z kterého je rybářská veřejnost pořádně frustrovaná. Má k tomu řadu důvodů.

1 0
možnosti
AK

Hm, stačilo trochu zapátrat.. V ČR vydra říční klasifikovaná jako kriticky ohrožený druh. Nu jen střílejte pánové, s trochou štěstí za to můžete i skončit v base.

0 2
možnosti
LM

Zeptejte se majitelů soukromých malých nádržek na odchov duháka pro vlastní potřebu apod., každý vám řekne, že střílení je moc hlasité, existuje X jiných možností....že.... šance na zjištění tohoto činu je takřka nulová.

1 1
možnosti
KC

Nemyslím si, že by těch ryb ubývalo, jen jsou chytřejší než rybáři, neskočí na každý špek jako dřív, pokrok je i tady.

0 0
možnosti
JB

J22a72n 88B41a49r44t45a

10. 11. 2013 11:34

Pry kormoran. Za ubytek techto puvodnich druhu mohu pouze RYBÁŘI. Kombinace intenzivniho lovu a silene vysazovani nepuvodnich konkurentu jako je pstruh duhový. Vcera bylo pozde zastavit přežité vysazovani cizich druhu jako je duháč. Je nutno zacit tlacit na rybare shora i zdola.

1 6
možnosti
MJ

Neříkám že se mezi rybáři nenajde nějaký masař, ale zkuste si někdy v zimních měsících zajít k řece v úsecích pod splavy nebo přehradami. Hejno kormoránů tam bude na 100%. Problém není v tom že loví ryby, problém je v tom, že při svém lovu zraní spoustu ryb, které nakonec zahynou někde v řece. Dyje, která byla vyhlášený revír na pstruhy není prázdná kvůli rybářům ale kvůli kormoránům. K pstruhu duhovému napíšu jen, to že se jedná o odolnější druh, který dokáže snést i nějaké to zranění ať od kormorána nebo od rybáře. Takže zkuste si prvně něco zjistit o problému a pak hodnoťte, kritizujte atd.

2 0
možnosti
ZV

Jen bych chtěl podotknout, že na té ilustrační fotografii je pstruh, nikoli lipan.

0 0
možnosti
PK

P96e70t36r 58K38u38l13d15a

10. 11. 2013 9:41

Plně souhlasím s panem Jeřábkem. A ještě, rybáři každý rok vyplení potok v naší vesnici elektrikou, vše co je ve vodě živé zničí, teda zavrždí O mlocích , racích a mřenkách které tady byli si můžene jenom zdát. Hlavně, že komerční slov pstruhů vynáší prachy. Rybáři - pytláci

3 4
možnosti
OT

Milý pane, elektrikou raka nezabijete. Mloci a mřenci vymizeli dávno před používáním agregátů.... Vinu hledejte v používání chemie na polích a domácnostech a to jak léčiva, saponáty, tak herbicidy, pesticidy a hnojiva.... Pod naším domem také rybáři "vyloví" potok elektrikou, ale pak tam zase nasadí malé rybičky...

4 2
možnosti