Diskuze

Co jedí ve škole děti: víc než chuť je důležité splnit normy

Za čtvrtstoletí po revoluci se ve školním stravování změnilo máloco. Víc, než na chuť jídla v mnohých jídelnách dbají na to, aby splnili normy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VV

Problém je ve stravném koši (to je norma-kolik masa,brambor, ryb, cukrů tuků atd. má dítě dostat za měsíc, PŘITOM TY CO HO SESTAVÍ, VŮBEC NEZAJÍMÁ, TO CO PÍŠE AUTOR ČLÁNKU-ŽE TY POVINNÉ LUŠTĚNINY LETÍ DO KOŠE, DÍTĚ SE DOJÍDÁ CUKROVÍM BRAMBŮRKY ATD. ŽE LEPŠÍ BY BYLO MÍRNĚ NARUŠIT TENTO KOŠ, NEŽ NECHAT DĚTI DOJÍDAT SE KDOVÍ ČÍM! Normálně by měla stačit odborná kontrola a ne předpisy! I když zkušený kuchař-nebo vedoucí stravovny si poradí i s tímto košem :-)!

Co se týká ceny, to není až takový problém (100g masa stojí cca 15Kč-jídelna nakupuje za jinou cenu, než co vidíte v obchodech-většinou). A zbývající 20Kč je na zbytek menu dostatečné. Horší je to u zařízení s celodenním provozem, udělat dítěti svačinu popřípadě snídani za cca  10 Kč je opravdu sci fi.

Ale vše je v lidech a bohužel u nás i v byrokracii. Ta kuchařka je až ta poslední kdo to může zkazit, nebo napravit;-)!!

0 0
možnosti
BP

B55e35n 12P50a37v59k25a

26. 8. 2013 22:16

Hodně se to zlepšilo.

0 0
možnosti
RK

Za 35Kc se da koupit kvalitni mozna konzerva pro psa, ne obed. I tech 80Kc je vpodstate nerealne cislo na uvareni dobreho trichodoveho jidla, pokud to nema byt total hnus. Pokud si rodice stezuji na cenu obedu deti, tak je to velmi, velmi smutne. Ja bych si naopak stezoval na kvalitu a s ni souvisejici nizkou cenu.

0 0
možnosti
AK

Tedy, jestli nestačí 80 kč na dobré jídlo, tak by mě docela zajímal váš příjem a jídelníček. Podotýkám, že za 80 nebo 85 má polední menu spousta restaurací a to je v tom ještě zahrnut ZISK. Rodiče platí suroviny, 35 korun. Polévku uděláte z nějakých 5-6 kč (respektive za stovku hrnec s 20 porcemi), různé vývary běžně máte prakticky zadarmo, protože prostě pži vaření masa k omáčce zbydou. Hlavní chod cca dvacka. Za to pořídíte slušné jídlo v požadovaném rozsahu. (Ne že bych byl totální škrt, ale zrovna převčírem jsem počítal, na kolik vyšel oběd. Prosímpěkně pečené kuře, s nádivkou a brambory, 120 kč, 5 porcí, rozhodně ne dětské velikosti. Neboli rozumně rozporcovat, víc brambor a za 135 kč by bylo pro děti porcí 7 nebo 8.) Určitě by se do toho vešla třeba varianta ala čína, kterou mají děti i rády. Dá se nějaká pizza, dá se rizoto, dají se těstoviny.. A zbývá vám ještě 9 nebo 10 kaček na nějaký salát, kompot, zákusek.. Tady to není o tom, že by to jídlo bylo špatné samo od sebe, ale že kuchař vezme dobré suroviny a uklohní z nich něco, co se nedá jíst, což se pak dětem nelze divit, že si stěžují.

4 0
možnosti
OH

Častokrát to není v jídle. Stačí, aby třídní vzor (ten co má nejvíce Cool telefon, oblečení a všechny dárky z Happy Mel komplet) prohlásil, že to se nedá žrát a šel to vrátit. V tom okamžiku kdo jí, nebo dokonce dojí či nedej bože připustí, že mu to chutná je "vyloučen" z kolektivu a úplně OUT.

Svůj podíl na všem samozřejmě má i to co se dítě naučí jíst doma a co slyší doma od rodiny (viz různé hlášky doma "to bych nežral").

Veškerý marketing ví, že úspěšně prodat či udat zboží je věc z velké části psychologická. Třeba stačí jen dát pocit výjimečnosti, že smíte chodit do této školy a jíst tam atp. a hned lépe i chutná.

5 1
možnosti
ES

moje deti miluji ryby, doma je maji casto a vyzaduji je, ale ve skolni jidelne je odmitaji jist. Takze je to o uprave, nikoli o zivinach. S lusteninami je to jinak, ty nejedi ani doma ani nikde jinde. Ve skolni jidene mi ale nejvice vadi sladka jidla, servirovana jedenkrat v tydnu - to prece nemuze zadnou normu splnovat - anebo je diskutabilni ta norma.

0 0
možnosti
AK

Nevím jak vašim dětem, ale za časů, kdy jsem chodil do školní jídelny, tak ta sladká jídla vadila cca polovině strávníků. Zhruba jednou měsíčně vdolky, ty sice neberu za hlavní jídlo, ale výborné. Tak ob měsíc ovocné knedlíky, také dobré. Jenže naprosto pravidelně tak 2-3x do měsíce byly škubánky, kde mi trvalo snad rok ukecávání, že nesnáším mák, tak jen máslo a posolit. A v podobné frekvenci naprosto nejedlé buchtičky se šodo. Buchtiček se zcela pravidelně vyhazovaly celé plechy, Šodo nebylo šodo, ale ten nejlevnější, vanilkový puding, rozdělaný snad ve vodě. (Jak tak o tom přemýšlím, možná ta sladká jídla budou pozůstatek normy někdy z konce padesátých let, kdy byly děti podvyživené. Kdežto dnes.. )

0 0
možnosti
MP

Já jsem byla se školními jídelnami vždy spokojená, když jsem donesla oběd nemocným dětem, vždy se mi to zdálo dobré. Co jsem ale nemohla pochopit, že mají rádi ty husté luštěninové nebo hrstkové polívky. Na rodičáku si matky stěžovaly, já jsem zbaběle mlčela, že moje děti mi pořád předhazují, jak jsou školní polévky oproti mým vývarovým nudlovkám lepší. Obávala jsem se, že mě budou považovat za úplně nemožnou kuchařku, když mým dětem v jídelně tak chutná. Jim ale chutnalo všude, nebyli vybíraví, chválili oběma babičkám jídla a ve škole byli spokojení. Sama jsem se pak ve školní jídelně stravovala jako externí dospělý strávník a to úmyslně, protože ono je sice dobré dát si oběd v restauraci, ale z hlediska zdraví to není výhra. Školní jídelna zaručovala lepší hygienu, skladba jídla byla pestřejší a hlavně zdravější. Některé děti jsou ale poněkud zmlsané, jsou zvyklé povrtat se v hlavním jídle a pak to dohánět sladkostmi nebo něčím z od číňana nebo z fastfoodu.

6 2
možnosti
JN

J15a98n 85N90o10v61á79k

26. 8. 2013 12:59

Nedávno jsem měl nemocné děti a já se stavoval do školky pro oběd, který už nešel odhlásit. Musím prohlásit, že tak dobrou svíčkovou jsem neochutnal dobrých 20 let, od té doby, co babička přestala vařit svoji speciální svatební svíčkovou. Od té doby jsem přestal na obědy chodit do hospody, ale si objednávám obědy u nich, MŇAM.

Jenže my žijeme v menší obci, tady je "veřejný dohled" o dost osobnější než ve velkém městě.

3 0
možnosti
EK

máte kliku, že vám to dovolí. u nás je problém vlézt do jídelny (ne kuchyně, to bych si nedovolila, normálně do jídelny) s kastrolem, když je dítě nemocné. tvrdí, že to zakazuje hygiena. přitom vím, že běžně školní jídelny slouží i k vaření stravy pro důchodce, kteří si pro ni chodí. asi moc dobře ví, proč nechtějí, aby jim rodiče viděli pod prsty.

0 0
možnosti
MN

Dcera ve škole má na výběr ze dvou jídel a je polívková po nás, takže větší problémy se školní jídelnou nemá i když, jak říká, to v chuti není žádná hitparáda.

0 0
možnosti
JN

J73a18n40a 16N66o58v94á

26. 8. 2013 11:49

70g masa, 12g tuku na jeden oběd? To je hodně hnus. Ač děti ještě nemám, už teď vím, že do žádné školní jídelny, která bude tuto normu splňovat, nikdy nepáchnou. I kdybych jim měla každý den chystat jídlo na celý den.

0 1
možnosti
MK

To je podle mě docela ok, tedy podle věku, na 14 letýho kluka je to samozřejmě málo.

0 0
možnosti
JM

Tak pro všechny, kteří zde osočují rodiče, že mají rozmazlené děti, tak doma běžně vařím i přes týden, i zeleninu, i luštěniny ....... doma děti normálně jí, ale ve škole až tak ne. Ono se to totiž vůbec nedá srovnat. A kdo je zvyklý opravdu na pestrou a dobrou domácí stravu, tak mu ve školní jídelně prostě nemůže chutnat. Vaří tam bez fantazie, bez koření (to totiž není jen ostré), bez bylinek, bez čerstvé zeleniny, kvalita masa je tragická a pokud jako luštěninové jídlo dělají stále stejnou hrachovou kaši ...

4 0
možnosti
EK

asi tak. děti jedí nebo aspoň bez problémů ochutnají a po pobídce částečně snědí prakticky všechno, co uvařím. ve školce jim chutnalo a chutná. ve škole nemůže ta starší jídlo ani vidět. když ho párkrát donesla domů v jídlonosiči, uznala jsem, že právem.

0 0
možnosti