NERVOZITA. Alex Ferguson působí při sledování zápasů nervózních dojmem. Obvykle...

NERVOZITA. Alex Ferguson působí při sledování zápasů nervózních dojmem. Obvykle proto v puse převaluje žvýkačku, kterou se uklidňuje. | foto: Reuters

Zdrcený kouč Ferguson: Můj nejhorší den, výsledku nemůžu uvěřit

• 61
Alex Ferguson trénuje fotbalisty Manchesteru United už od roku 1986, ale nejhorší zápas prožil až v neděli. V zápase o první místo, navíc v derby, navíc doma na Old Trafford. Jeho tým podlehl City 1:6. "Byl to nejhorší den od chvíle, co jsem u mužstva," prohlásil Ferguson na tiskové konferenci.

Během čtvrtstoletí vybudoval v United nejúspěšnější anglický klub. Pod jeho vedením dosáhl na dvanáct titulů, celkově jich má devatenáct. Naposledy ligu vyhrál v květnu.

A v neděli odpoledne chtěl městského rivala sesadit z prvního místa, ale místo toho se City v tabulce utrhlo už na pět bodů. "Je to můj nejhorší výsledek v životě. Nepamatuju si, že bych někdy prohrál šest jedna. Ani jako hráč," vzpomínal Ferguson.

Pro United to byla nejhorší domácí porážka za posledních osmdesát let, tenkrát s Huddersfieldem prohráli dokonce 0:6.

Se City prohrávali od 22. minuty po trefě Balotelliho. Po přestávce přišli o vyloučeného Evanse a po hodině podruhé inkasovali. Vzápětí dostali třetí gól. V závěru sice Fletcher snížil, ale v poslední minutě a v nastaveném čase hosté soupeře dorazili třemi góly po brejcích do otevřené obrany.

"Když jsem podívám na skóre, nemůžu tomu uvěřit," hlesl Ferguson. "I když jsme po poločase prohrávali jedna nula, bylo to ještě hratelné. Ale vyloučení po přestávce nás zlomilo, to bylo smrtelná rána."

Není to tak dlouho, co Manchester doma znemožnil Arsenal 8:2.

Tenkrát byl zdrcený Arsene Wenger, teď Ferguson zažil jeho pocity.

"Prohrávali jsme čtyři jedna, ale pořád útočili. A oni chodili ve třech, ve čtyřech na dva naše obránce. Byl to bláznivý fotbal," řekl Ferguson.

"Přitom jsme vzadu měli zkušené hráče Ferdinanda a Evru. Od nich bych čekal, že takový závěr nenastane. Bohužel, byl to náš špatný den," řekl skotský kouč.

Přesto se domnívá, že takový debakl by mužstvu mohl pomoci. "Sezona se rozhoduje v druhé polovině. V lednu budeme zpátky."