Korejský záložník Son z Tottenhamu Hotspur dostává žlutou kartu, sudí Paul Tierney mu ji v utkání Anglického poháru proti Rochdale udělil za to, že nesprávně provedl pokutový kop. | foto: Reuters

Videosudí pod palbou: Trapné, komické. Ale co znát pravidla, pánové?

  • 185
Nespokojení fanoušci, nervózní trenéři, zmatení komentátoři. Opakované osmifinálové utkání Anglického poháru mezi Tottenhamem a Rochdalem (6:1), jež se hrálo ve středu večer, nejen ukázalo, jak do zápasu vstupuje videorozhodčí, ale i známý fakt, že přímí aktéři neznají fotbalová pravidla.

„První poločas byl trochu trapný pro všechny. Nejsem si jistý, jestli tenhle systém fotbalu pomůže,“ prohlásil Mauricio Pochettino, uznávaný trenér Tottenhamu.

Fotbalu spíš nepomohou jeho slova. Nebo, je snad lepší uznávat neregulérní góly, trenére?

Ano, v prvním poločase hrál první roli videosudí. Hlavní rozhodčí Paul Tierney měl často ruku u ucha, čímž naznačoval, že situaci zkoumá jeho asistent u obrazovek.

Šlo vždy o zásadní rozhodnutí, byla stoprocentně správná. Dvě situace, které byly sporné i pro videosudího, rozdělili arbitři spravedlivě mezi oba týmy. Tak v čem je problém?

„Myslím si, že fotbal, to jsou emoce. A není šťastné, pokud je odstraníme, zabijeme. Můj názor je, že máme nejlepší rozhodčí v Evropě. Rozhodčí je šéf na hřišti a má mít vždy poslední slovo,“ řekl argentinský kouč Tottenhamu.

Rozhodčí Paul Tierney během utkání Anglického poháru Tottenham - Rochdale...
Rozhodčí Paul Tierney právě neuznal Sonovi z Tottenhamu gól z pokutového kopu....

Pokud by videosudí nezasáhl, jeho tým by vstřelil neregulérní gól a přišel o možnost zahrávat pokutový kop.

První moment nastal v 7. minutě po faulu Llorenteho. Španělský útočník se vzájemně držel s obráncem Harrisonem McGaheym, ale v rozhodující chvíli použil přece jen větší sílu a zatáhl ho, aby se dostal k míči. Hlavní rozhodčí na hřišti si toho nevšiml, ale videosudí doporučil gól neuznat.

Od 22. minuty do přestávky se zkoumalo dalších šest situací, z toho dva regulérní góly (dosažený gól se zkoumá vždy), tři zákroky, které zaváněly penaltou, a faul na případnou červenou kartu. Všechno přesně podle protokolu. Za to nemůže ani hlavní, ani videorozhodčí.

K neobvyklému momentu došlo v 25. minutě, kdy po faulu hostujícího Matta Donea na Kierana Trippiera hlavní sudí Tierney odpískal přímý kop z hranice vápna. Videoasistent mu řekl, že přestupek byl dokončen uvnitř pokutového území, takže verdikt změnil na penaltu. Přísnou penaltu.

Son se při rozběhu zastavil, mezitím do vápna vběhli jeho spoluhráči, korejský záložník dokončil pohyb a skóroval. Ne, gól neplatil. A v tu chvíli Pochettino, komentáři přenosů i fanoušci netušili proč.

VIDEOROZHODČÍ VE FOTBALE

Co všechno potřebujete vědět, abyste se neztratili

Hlavní sudí Tierney ukázal Sonovi žlutou kartu a po konzultaci s videosudím nařídil nepřímý volný kop proti Tottenhamu. Jednoznačně správné rozhodnutí.

Pravidla říkají: „Hráč při provádění pokutového kopu se sice zastavit může, ale poté musí rozběh dokončit a teprve poté střílet. Pokud použije fintu, zastaví se a hned poté střílí, sudí ho napomene, branku neuzná a nařídí nepřímý volný kop.“

Son se zastavil přibližně metr od míče, poté už rozběh nedokončil, ale z kroku vystřelil. Pokud by se on přestupku nedopustil, sudí by posuzoval předčasné vběhnutí hráčů do pokutového území. V tom případě by penaltu nechal opakovat.

Během pár minut se sešlo víc situací, které podle protokolu má videoasistent řešit. I proto z toho byli všichni nervózní.

„Pokud k tomu můžu něco říct, tak si myslím, že je třeba udělat ještě hodně práce, mluvit o tom, vysvětlit to lidem. Viděl jsem kolem sebe, že všichni byli zmatení. Jsem pro nové technologie, ale buďme opatrní v tom, jak to změní hru,“ řekl Pochettino už smířlivě. „Pro rozhodčího je to těžké, cítil jsem s ním. Bylo mi líto fanoušků, protože bylo těžké ty situace pochopit.“

Fanoušek nemá povinnost znát protokol, který určuje, kdy a v jakých situacích videosudí do utkání vstupuje. Ale pak je sám proti sobě, neví, nezná a vzpurně reaguje. Jako by se rozčiloval, že nebyl uznán gól po úmyslném a viditelném hraní rukou.

Na druhou stranu fotbal musí líp informovat diváky o tom, co přesně a jaké situace se na hřišti přezkoumávají. I sudí na hřišti by měl viditelně dát najevo, co přesně sleduje, co se zkoumá, proč se konzultuje. Při sledování ragbyového utkání všichni na stadionu i u televizí vědí, co přesně rozhodčí zjišťuje.

„Bylo to školení, jak má videorozhodčí fungovat. Já jsem si to užil. Zmatek kolem toho byl stejně vzrušující jako naše hra, teď už tomu rozumím víc. Je nutné se rozhodčích zastávat a ještě nutnější je to vysvětlit fanouškům,“ zdůraznil Keith Hill, trenér Rochdale.

„Já jsem věděl, co se děje, ale souhlasím, že to potřebují vědět i lidé na stadionu. Není možné si myslet, že všem je všechno jasné. I fanoušci by to toho procesu měli být zapojeni,“ tvrdí kouč Rochdale.

„Videorozhodčí by mohl být pro fotbal prospěšný. Ale někdy je komické, jak dlouho to trvá a nikdo neví, co se děje,“ řekl někdejší záložník a dnes televizní expert Jermaine Jenas.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko