VIDEO PŘEZKOUMÁVÁ GÓLOVOU SITUACI. V Anglii už fanoušci vědí, který moment...

VIDEO PŘEZKOUMÁVÁ GÓLOVOU SITUACI. V Anglii už fanoušci vědí, který moment videosudí zkoumá. Zatím ale netuší, proč které rozhodnutí učinil. | foto: Reuters

Jak přiblížit VAR fanouškům. Rozhodčí by mohli verdikt vysvětlit na stadionu

  • 28
Pro běžné fanoušky na fotbalových stadionech je to dost možná vůbec největší bolest celého systému VAR. Sedí a neví. Proč právě teď sudí přerušil hru? Který moment zkoumá a kontroluje? A hlavně: na základě čeho změnil své rozhodnutí?

Nedostatečnou komunikaci směrem k divákům chce řešit Mezinárodní pravidlová komise (IFAB), která dohlíží na fotbalové předpisy. A během úterního mítinku v severoirském Belfastu její zástupci diskutovali, jak.

Podle Sky Sports by jednou z možností mohlo být, že sami sudí své verdikty vysvětlí fanouškům v hledišti. Jejich interakce s asistenty u videa, na rozdíl třeba od ragby, by ovšem dál zůstala neveřejná.

Jiní zase navrhují, že by se vysvětlení rozhodnutí promítalo na velkoplošných obrazovkách, těmi ale nedisponují všechny stadiony.

„Za mě by bylo dostačující, kdyby fanoušci věděli, co se přezkoumává,“ podotýká Martin Wilczek, místopředseda české komise rozhodčích.

Všechny duely ligy s videosudím? Televize O2 předloží fotbalu nabídku

„Naposledy jsem byl na Slavii, na obrazovce se objevilo, že VAR přezkoumává situaci, ale nikdo nevěděl, kterou. Pokud by tam bylo napsáno, že řeší přestupek před dosažením branky, případně přezkoumává možný ofsajd či potenciální červenou kartu, uvítal bych to,“ doplnil.

Nejednalo by se o novinku, protože podobně už VAR fungoval před půldruhým rokem na světovém šampionátu v Rusku. Některé zahraniční soutěže na to později navázaly, včetně anglické Premier League, která jako poslední z elitních evropských lig technologii přijala. A proti zbytku světa s ní zachází tak nějak po svém. 

Zatímco jinde je běžné, že sudí při pochybnostech odběhne za lajnu k připravenému monitoru, aby se o (ne)správnosti svého rozhodnutí přesvědčili, v Anglii se všechny důležité verdikty dělají od stolu v Londýně, kde mají videorozhodčí centrálu.

Ve chvíli, kdy sudí celý zápas řídí určitým stylem, nastaví laťku, a klíčové rozhodnutí za něj poté učiní někdo jiný, nastává problém.

„Proto musí rozhodčí chodit k monitorům sami, aby neztratili důvěryhodnost,“ tvrdí Arséne Wenger, jenž má ve FIFA v gesci globální rozvoj fotbalu. „Řekl bych, že VAR funguje mnohem lépe, než si spoustu lidí myslí, ovšem videorozhodčí zatím nejsou dostatečně zkušení, aby rozhodli místo hlavního. On musí mít poslední slovo.“

Systém VAR aktuálně opravuje zásadní přehmaty rozhodčích v devětadvaceti ligových soutěžích planety. V české lize technologie aktuálně pomáhá na polovině zápasů, přičemž debaty, jak pokrytí zvýšit, pokračují. S novým projektem přišla v týdnu například i televize O2 Sport.

V Lize mistrů je pod dohledem každý zápas, v Evropské lize všechny duely vyřazovací fáze.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko