V Itálii zuří nejen dopingové skandály

  • 8
Řím - Italským fotbalem otřásá stále více a více dopingových skandálů. Mezi usvědčené patří kolikrát i uznávané hvězdy. V posledních týdnech je nandrolonová aférka spojována například s Jaapem Stamem z Lazia či Josepem Guardiolou z Brescie. Veřejnost začíná být znepokojena, zaznívají obavy, že se vrací doba nečistoty, která v italském klubovém fotbale panovala v osmdesátých a ještě na začátku devadesátých let.

V "prohnilém" období byla Serie A sužovaná početnými skandály od dopingu přes podplácení, daňové úniky až k černým sázkovým kancelářím. První špína se dostala na povrch v polovině osmdesátých let a hned to odnesly AC Milán a Lazio Řím - za podplácení nuceně sestoupily do 2. ligy.

Bylo to jen pár let po první úplatkářské aféře, za kterou pykali i reprezentanti Paolo Rossi a Enrico Albertosi několikaletým zákazem startu. Tato aféra měla hlavně varovat, ale nestalo se tak, až sestup dvou slavných klubů rozpoutal kolotoč větších či menších odhalení.

Doping byl na denním pořádku a z mnoha usvědčených nade vše ční drogové problémy jednoho z nejlepších hráčů historie - Diega Maradony. Milánské bájné "Trio Olandese", Nizozemci Van Basten, Gullit, Rijkaard, údajně bralo "černé peníze" a ještě dodnes jsou v této souvislosti činnovníci klubu vyšetřováni.

Začátkem devadesátých let se konečně podařilo rozprášit hlavní zdroj všech nepokojů - složitě organizovanou nelegální sázkovou kancelář nazívanou Calcio Nero. Pádem tohoto sdružení se liga na dlouhou dobu očistila a italská veřejnost neměla několik let příležitost probírat nějaký větší skandál.

Že se začíná blýskat na staré časy se začalo rýsovat před dvěmi lety, kdy se zjevily první "pasové aférky". Hlavně jihoameriční a někdy i afričtí fotbalisté často využívali výhod hráčů Evropské unie díky zfalšovaným či nelegálně získaným pasům států členských zemí, nečastěji portugalských.

Vyvrcholením aféry byly letos v létě roční zákazy startu pro brazilského gólmana AC Milán Nelsona Didu, uruguayského útočníka Interu Alvara Recobu a několik hráčů Udinese. Italská federace ale neměla již zájem o další skandály, a proto již během minulé sezony povolila neomezený počet hráčů mimo EU.

O tom že nečisté praktiky ještě z italského fotbalu nezmizely, referoval před časem hlavně trenér českého původu Zdeněk Zeman, ale sklidil za své výroky nevybíravou kritiku hlavně ze strany funkcionářů italského svazu. Zejména proto, že přímo obvinil některé hráče v čele s Alessandrem Del Pierem. O nějakou dobu později zase vystoupil s názorem, že římské kluby v posledních letech získaly své tituly díky podplácení a rekace byla podobná.

Nová vlna dopingových afér byla odstartována v Serii B, kde bylo usvědčeno několik hráčů tehdy ještě druholigové Atalanty Bergamo a později i dalších tří klubů. V první lize bylo po dlouhé době zase pozitivních několik fotbalistů Perugie, prvním potrestaným v nové vlně skandálů byl Christian Bucchi.

V minulém roce byli provedeny poprvé pozitivní testy u velkých jmén. Prvním z nich byl Fernando Couto z Lazia, nejdiskutovanějším Edgar Davids z Juventusu.

Disciplinární komise byla k hvězdám shovívavá a původní tresty jim snížila na zanedbatelné časové úseky. Nikdo z potrestaných či usvědčených hráčů se k vědomému užití dopingu nepřiznal a neví jak se látka do jejich těla dostala.

Skandály se množí týden co týden, a italská veřejnost se právem bojí toho, že se vrátí chaos a nepořádek z let osmdesátých. Antidopingová komise zpřísnila testy a svaz se snaží všemožným skandálům a aférám předejít.

Případy Jaapa Stama či Josepa Guardioly ukazují, že boj ještě není zdaleka u konce.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko