Lucas Vazquez (vlevo) z Realu Madrid bráněný  Ikerem Muniainem z Bilbaa.

Lucas Vazquez (vlevo) z Realu Madrid bráněný Ikerem Muniainem z Bilbaa. | foto: AP

Na El Clásico ve finále Superpoháru nedojde, Real podlehl Bilbau

• 4
Španělský Superpohár nevyvrcholí očekávaným El Clásicem, protože Real Madrid dnes nedokázal napodobit Barcelonu a prohrál v semifinále hraném v Málaze s Bilbaem 1:2. Katalánci už ve středu vyřadili v Córdobě San Sebastian, byť až po penaltovém rozstřelu (3:2).

Německý brankář Marc-André ter Stegen k tomu pomohl dvěma klíčovými zákroky v prodloužení a následně dvěma chycenými penaltami. Po prodloužení skončil zápas 1:1. O držiteli trofeje se rozhodne v neděli v Seville.

Ter Stegen se v končící nastavené třicetiminutovce blýskl dvěma zákroky proti potenciálním gólovým střelám střídajícího Adnana Januzaje a poté v rozstřelu zlikvidoval první dva pokusy hráčů San Sebastianu Jona Bautisty a Mikela Oyarzabala. Rozhodující penaltu proměnil střídající barcelonský hráč Riqui Puig, jenž se o zahrání pátého kopu před rozstřelem trenérovi Ronaldovi Koemanovi sám přihlásil.

„Vždycky se snažím hrát na sto procent. Jsem moc šťastný a hrdý na tým za to, jak jsme se snažili. Myslím, že jsme si to vítězství zasloužili,“ uvedl osmadvacetiletý Ter Stegen.

Frenkie de Jong (vlevo) z Barcelony otevírá skóre v semifinále španělského...

V normální hrací době poslal Barcelonu do vedení ve 39. minutě hlavičkou Frenkie de Jong. Šest minut po přestávce nizozemský záložník zahrál rukou v pokutovém území a z penalty vyrovnal Oyarzabal. V rozstřelu už ale španělský útočník na Ter Stegena nevyzrál a poprvé po 16 proměněných pokutových kopech neuspěl.

Pouze z hlediště sledoval zápas hvězdný Lionel Messi, jenž má problémy se stehnem. Zatím není jasné, zda bude moci kapitán Barcelony nastoupit v neděli proti Bilbau.

O postup Athleticu se zasloužil zejména Raúl García, který už v prvním poločase vstřelil oba góly, ten druhý z penalty za faul. Po změně stran snížil Karim Benzema, ale vyrovnat už obhájci trofeje nedokázali.

Bilbao porazilo Real v soutěžním utkání poprvé po šesti letech a Superpohár může ovládnout potřetí. Naposledy v roce 2015 Athletic ve finále deklasoval 4:0 právě Barcelonu, která drží se ziskem třinácti trofejí rekord.

Real Sociedad San Sebastian - FC Barcelona 1:1 (0:1)pen. 2:3

Branky: 51. Oyarzabal - 39. de Jong. Rozhodčí: José Munuera – Iñigo Prieto, Alfonso Baena. ŽK:58. Le Normand - 54. Dembélé, 97. Mingueza.

Real Sociedad San Sebastian Remiro – Gorosabel (91. Zaldúa) (120+1. Bautista), Zubeldia, Le Normand, Monreal – Guridi (81. Barrenetxea), Guevara (106. Zubimendi), Merino – Portu (103. Januzaj), Isak (91. Willian José), Oyarzabal (C).

FC Barcelona ter Stegen – Mingueza (114. Firpo), Araújo, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets (C) (91. Puig), Pedri (91. Pjanić) – Dembélé, Braithwaite (78. Trincão), Griezmann.

Real Madrid CF - Athletic Bilbao 1:2 (0:2)

Branky: 73. Benzema - 19. Raúl García, 38. Raúl García. Rozhodčí: J. Martínez – Barbero, M. Martínez. ŽK:37. L. Vázquez, 83. Kroos - 84. Dani García, 89. Simón.

Real Madrid CF Courtois – L. Vázquez, Varane (46. Nacho Fernández), Ramos (C), F. Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić (67. Valverde) – Asensio, Benzema (88. M. Díaz), E. Hazard (67. Vinícius Júnior).

Athletic Bilbao Simón – Capa (68. Lekue), Núñez, I. Martínez, Balenziaga – de Marcos, Dani García, Vencedor (68. Vesga), Muniain (C) (71. Berenguer, 79. Morcillo) – Raúl García (79. Villalibre), I. Williams.