Spoluhráči z AS Řím Zaniolo (vlevo), Fazio a Nzonzi gratulují Patriku Schickovi...

Spoluhráči z AS Řím Zaniolo (vlevo), Fazio a Nzonzi gratulují Patriku Schickovi ke gólu proti Sassuolu. | foto: AP

Schick dal gól i vybojoval penaltu, Juventus podruhé v sezoně ztratil

• 18
Český fotbalový reprezentant Patrik Schick dal za AS Řím druhý gól v letošním ročníku a mužstvu ve svátečním 18. kole italské ligy pomohl k vítězství nad Sassuolem (3:1). Juventus podruhé na podzim ztratil body, remizoval v Bergamu 2:2. I tak zvýšil náskok, protože druhá Neapol prohrála na Interu Milán.

Itálie si vzala za příklad Anglii. Tamní nejvyšší soutěž také pokračuje v posledním týdnu v roce. Ve středu 26. prosince bylo na programu kompletní 18. kolo, v sobotu se půjde na ligu znovu.

Pro českého útočníka Schicka nebyla branka z 23. minuty na 2:0 jediným příspěvkem v utkání.

Schick těžil z dobrých pasů spoluhráčů za obranu. Už po čtyřech minutách unikal obraně, po kontaktu s obráncem upadl a sudí po konzultaci s videem nařídil pokutový kop, který Perotti proměnil.

Poté si Schick málem dal vlastní gól, ale ve 23. minutě opět utekl, obešel brankáře a zamířil do prázdné branky. Po změně stran měl český útočník na hlavě druhou trefu, když ho při standardní situaci nechala hostující obrana zcela volného, ale vychytal ho brankář Consigli.

Český útočník Patrick Schick z AS Řím napřahuje ke gólové střele proti Sassuolu.

Zvýšil tak až po dalším brejku devatenáctiletý Zaniolo, který utekl po pravé straně, zasekávačkou posadil obránce i brankáře a dloubáčkem vstřelil svůj první ligový gól.

„Byl to náš nejlepší zápas v sezoně. Patrik Schick ukazuje zlepšení. I taktické. Věděli jsme, že můžeme soupeři dělat problémy přihrávkami za obranu a na to on má schopnosti. Začátek měl velmi dobrý,“ ocenil trenér Eusebio Di Francesco výkon Schicka, který v 76. minutě střídal kvůli menšímu svalovému problému.

Juventus ztratil body na podzim teprve podruhé. Bod mu zařídil 12 minut před koncem Cristiano Ronaldo v době, kdy už turínský celek hrál bez vyloučeného Rodriga Bentancura.

Juventus šel v Bergamu rychle do vedení, když už v druhé minutě nasměroval míč do vlastní branky domácí stoper Djimsiti. Jenže pak skóre otočil dvěma zásahy Zapata. Druhý gól dal po rohu krátce poté, co dostal druhou žlutou kartu Bentancur.

Do hry se pak dostal i Ronaldo, který začal jen na lavičce, a nakonec rovněž po rohu zařídil dělbu bodů. Míč k němu propadl do malého vápna a portugalský kanonýr ho hlavou zblízka doklepl do sítě. Dvanáctým gólem v sezoně se posunul na druhé místo v tabulce střelců za autora 13 branek Piateka.

Navzdory ztrátě Juventus zvýšil své vedení v tabulce na devět bodů, jelikož druhá Neapol prohrála 0:1 na hřišti Interu Milán. Šlágr kola rozhodl v nastavení Lautaro Martínez. Neapol dohrávala duel bez dvou vyloučených a přišla o sérii 10 ligových zápasů bez porážky.

Reprezentační záložník Jakub Jankto byl poslední tři minuty u výhry Sampdorie Janov 2:0 nad Chievem. Sampdoria bodovala posedmé za sebou. Jeho spoluhráč z národního týmu Ladislav Krejčí odehrál celý zápas za Boloňu, která podlehla Laziu Řím 0:2.

Sváteční kolo začalo krátce po poledni ve Frosinone, kde se trápil AC Milán. Předposlednímu týmu tabulky nedokázal dát gól a ztratil další body za bezbrankovou remízu.

AC Milán nedal neskóroval počtvrté za sebou, z posledních čtyř kol vytěžil pouhé tři body.

Červenočerní přitom mohli bezgólovou sérii ukončit, ale Castillejo v 18. minutě trefil tyč. Na druhé straně se musel vytáhnout milánský brankář Donnarumma, který zneškodnil volej Ghiglioneho, před poločasem pak gól domácího celku neplatil kvůli faulu.

V sobotu 29. prosince se hraje všech deset utkání 19. kola, pak má italská liga tři týdny přestávku.

Výsledky 18. kola: Frosinone - AC Milán 0:0, Bergamo - Juventus Turín 2:2 (24. a 57. Zapata - 2. vlastní Djimsiti, 78. Ronaldo), Boloňa - Lazio Řím 0:2 (30. Luiz Felipe, 90. Lulič), Cagliari - FC Janov 1:0 (45.+3 Farias), Fiorentina - Parma 0:1 (45.+1 Inglese), Sampdoria Janov - Chievo 2:0 (47. Quagliarella, 59. Ramírez), AS Řím - Sassuolo 3:1 (8. Perotti z pen., 23. Schick, 59. Zaniolo - 90. Babacar), FC Turín - Empoli 3:0 (44. N’Koulou, 49. De Silvestri, 75. Falqué), Spal Ferrara - Udine 0:0, Inter Milán - Neapol 1:0 (90.+2 Martínez).

Inter Milán - SSC Neapol 1:0 (0:0)

Branky: 90+2. Lautaro Martínez. Rozhodčí: Mazzoleni – Costanzo, Paganessi. ŽK:29. Brozović, 52. Valero, 90+2. Lautaro Martínez - 56. Allan, 68. Albiol, 81. Koulibaly. ČK:81. Koulibaly, 90+4. L. Insigne.

Inter Milán Handanovič – D'Ambrosio, de Vrij, Škriniar, Asamoah – Valero (64. Vecino), Brozović, Mário (83. Lautaro Martínez) – Politano, Icardi (C), Perišić (74. Baldé).

SSC Neapol Meret – Callejón, Albiol, Koulibaly, Rui – P. Zieliński, Hamšík (C) (24. Nikola Maksimović), Allan, Ruiz (78. Ghoulam) – L. Insigne, Milik (71. D. Mertens).

Atalanta Bergamasca Calcio - Juventus FC 2:2 (1:1)

Branky: 24. D. Zapata, 57. D. Zapata - 2. Djimsiti, 78. Ronaldo. Rozhodčí: Banti – Carbone, Ranghetti. ŽK:29. D. Zapata, 33. Mancini, 60. Hateboer, 90. Freuler - 19. Bentancur, 38. Chiellini, 62. Mandžukić. ČK:53. Bentancur.

Atalanta Bergamasca Calcio Beriša – Mancini, Djimsiti, A. Masiello (86. Barrow) – Hateboer, Pašalić (67. Gosens), Freuler, Castagne – Iličić (77. Pessina), A. Gómez, D. Zapata.

Juventus FC Szczęsny – De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Sandro – S. Khedira (65. Ronaldo), Bentancur, Can – Dybala, Mandžukić, Costa (57. Pjanić).

ACF Fiorentina - Parma Calcio 1913 0:1 (0:1)

Branky: 45+1. Inglese. Rozhodčí: Fabbri M. – Bottegoni M., Imperiale D.. ŽK:13. Milenković, 31. Pezzella, 40. Laurini, 89. Gerson - 18. L. Rigoni, 74. Biabiany, 89. Inglese, 90. Deiola. ČK:65. Hugo. Diváci: 31.767.

ACF Fiorentina Lafont – Milenković (40. Laurini), Pezzella (C), Hugo, Biraghi – Benassi (54. Gerson), Veretout, E. Fernandes (69. Ceccherini) – Pjaca, Simeone, Chiesa.

Parma Calcio 1913 Sepe – Gazzola, Iacoponi (C), Bastoni, Gagliolo – Deiola, Štulac (46. Scozzarella), L. Rigoni (75. Barillà) – Siligardi (87. Gervinho), Inglese, Biabiany.

Spal - Udinese Calcio 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Doveri – Lo Cicero, Manganelli. ŽK:37. Schiattarella - 50. de Paul, 89. Mandragora.

Spal A. Gomis – Bonifazi, Cionek, Felipe, Fares – Lazzari (67. F. Costa), Schiattarella, Valoti (75. Dickmann), Missiroli – Petagna, Floccari (85. Paloschi).

Udinese Calcio Musso – Opoku, Troost-Ekong, Nuytinck – Stryger Larsen, Fofana (79. Barák), Mandragora, de Paul, D'Alessandro – Pussetto, Lasagna.

Frosinone Calcio - AC Milán 0:0 (0:0)

Rozhodčí: M. Guida. ŽK:41. Ghiglione, 54. Crisetig - 40. G. Donnarumma.

Frosinone Calcio Sportiello – Goldaniga, Ariaudo (C) (76. Salamon), Krajnc – Ghiglione (74. F. Zampano), Maiello, Chibsah, Crisetig, Beghetto – Ciano, Pinamonti (80. Ciofani).

AC Milán G. Donnarumma – Calabria (74. Conti), Musacchio, A. Romagnoli (C), Ricardo Rodríguez – Castillejo (74. Laxalt), Kessié, Bakayoko, Çalhanoğlu – Cutrone, Higuaín.

Bologna FC - S. S. Lazio 0:2 (0:1)

Branky: 30. Luiz Felipe, 90. Lulić. Rozhodčí: L. Pairetto – S. Giovane, D. Bindoni. ŽK:45. Calabresi, 81. Palacio.

Bologna FC Skorupski – Helander, Danilo, Calabresi – Krejčí, A. Poli (83. Destro), Á. Nagy, Svanberg, Mattiello (61. Orsolini) – Santander, Okwonkwo (65. Palacio).

S. S. Lazio Strakoša – Luiz Felipe, Acerbi, Radu – Marušić, Lucas Leiva, S. Milinković-Savić (74. J. Lukaku), Lulić – Alberto, Correa (67. Parolo) – F. Caicedo (61. Immobile).

Turín FC - Empoli FC 3:0 (1:0)

Branky: 44. N'Koulou, 49. De Silvestri, 75. Falqué. Rozhodčí: Maresca – Liberti, Di Vuolo. ŽK:19. Rincón - 42. Veseli, 56. Silvestre, 70. Di Lorenzo. ČK:89. Krunić.

Turín FC Ichazo – Izzo, N'Koulou, Moretti – De Silvestri, Rincón (78. Lukić), Baselli (71. Meïté), Aina – Falqué (80. Berenguer), Belotti (C), Zaza.

Empoli FC Provedel – Veseli, Silvestre, Maietta (C) (54. Rasmussen) – Di Lorenzo, Krunić, Binnásir, Traorè (63. Zajc), Antonelli – Mráz (50. La Gumina), Caputo.

AS Řím - US Sassuolo Calcio 3:1 (2:0)

Branky: 8. Perotti, 23. Schick, 59. Zaniolo - 90. Babacar. Rozhodčí: P. Giacomelli – D. Di Iorio, A. Santoro. ŽK:27. Florenzi - 8. G. M. Ferrari.

AS Řím Olsen – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Cristante, N ́Zonzi – Ünder, Zaniolo (64. Pastore), Perotti (68. Kluivert) – Schick (76. Džeko).

US Sassuolo Calcio Consigli – Marlon, Lemos (46. Lirola), G. M. Ferrari, Dell'Orco – Bourabia, Magnanelli, Djuričić (58. Di Francesco) – D. Berardi, Babacar, Brignola (63. Locatelli).

Cagliari Calcio - Janov CFC 1:0 (1:0)

Branky: 45+3. Farias. Rozhodčí: Orsato D. (ITA). ŽK:45+3. Farias, 65. Faragò, 75. Cigarini - 1. Romero, 41. Rolón, 82. K. Piątek.

Cagliari Calcio Cragno – Srna, Ceppitelli (C), Pisacane, Padoin – Faragò, Cigarini (87. Bradarić), Pedro (15. Ionita) – Barella – Farias (74. Sau), Pavoletti.

Janov CFC Radu – Biraschi, Romero (66. Favilli), Criscito (C) – Sandro (46. Kouamé), Rolón, P. Pereira, Hiljemark (77. Veloso) – Bessa, Lazović – K. Piątek.

UC Sampdoria - Chievo Verona 2:0 (0:0)

Branky: 47. Quagliarella, 59. G. Ramírez. Rozhodčí: Giua – Tasso, Baccini. ŽK:57. J. Andersen, 84. G. Ramírez. Diváci: 16635.

UC Sampdoria Audero – Sala, J. Andersen, Colley, Murru – Praet (87. Jankto), Ekdal, Linetty – Saponara (46. G. Ramírez) – Quagliarella, Caprari (75. Defrel).

Chievo Verona Sorrentino – Bani, Cesar, Barba – Obi (15. P. Hetemaj), Kiyine (71. Giaccherini), Radovanović, Jaroszyński (66. Depaoli) – Léris, Stępiński, Meggiorini.