Real začal vítězně, Barcelona jen remízou

• 9
Madrid - Žhavé derby vyhrál mistr. Real Madrid zahájil nový ročník španělské ligy úspěšně, když díky gólu nizozemského reprezentanta Wesleyho Sneijdera deset minut před koncem zdolal Atlético Madrid 2:1. Naopak Barcelona hned na startu ztratila, když remizovala v Santanderu. Ještě hůř dopadla Valencie, která doma utrpěla debakl od Valladolidu.

Atlético si lepší start přát nemohlo, když největší hvězda letního mistrovství světa do 20 let Argentinec Agüero udeřil už po několika sekundách. Hlavou zužitkoval rohový kop. Zaskočený Real se však rychle oklepal a už ve 14. minutě srovnal kapitán Raúl.

Vyrovnaný stav trval až do 80. minuty, kdy Sneijder potvrdil, proč o něj Real tolik stál, a střelou po rozehraném přímém kopu mu zajistil tři body.

Nový trenér Bernd Schuster tak slaví s Realem první vítězství v soutěžním utkání, jelikož v obou zápasech španělského Superpoháru jeho celek prohrál se Sevillou.

Ta pokračuje v razantním vstupu do nové sezony a na úvod ligové soutěže si poradila přesvědčivě s Getafe 4:1. Vítěz Poháru UEFA měl nicméně úlohu ulehčenou tím, že hosté pod vedením nového kouče Michaela Laudrupa odehráli celý druhý poločas bez vyloučených Sousy a Cortese.

Barceloně nepomohl ani obávaný kanonýr Thierry Henry, který se ve svém prvním soutěžním utkání po přestupu z Arsenalu dostal do hry v 61. minutě, kdy vystřídal Argentince Messiho. Chvíli poté byl vyloučen domácí Smolarek, který v týdnu přišel z Dortmundu.

Vstup do ligy se vůbec nepovedl Valencii, jež doma prohrála 0:3 s Villarrealem a navíc dohrávala bez dvou vyloučených hráčů. Zápas nevyšel hlavně útočníkovi Davidu Villovi, který se nedokázal prosadit, diskutoval s rozhodčím a na konci první půle obdržel druhou žlutou kartu a následnou červenou za nafilmovanou penaltu. Za nesportovní chování při diskuzi s rozhodčím, s jehož výkonem Valencie nebyla vůbec spokojená, si vysloužil červenou kartu také Joaquín.

Vítěznou branku Villarrealu obstaral zkušený dánský střelec Tomasson. Na hranici ofsajdu utekl obraně, obešel i brankáře a střílel do prázdné branky. Následně hosté čekali na rychlé brejky, po kterých své vedení navýšili.

FC Sevilla prohrával od druhé minuty, ale po změně stran dokonale využil početní převahu a Jesus Navas, Luis Fabiano, Frederic Kanoute a Alexander Keržakov výsledek otočili. Tři góly připravil přesnými centry portugalský útočník Duda.

Během tohoto utkání dvakrát zkolaboval sevillský fotbalista Antonio Puerta a ve druhém případě musel být resuscitován masáží srdce. Dvaadvacetiletý záložník je momentálně na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Seville a jeho zdravotní stav je podle lékařů vážný.

"Dýchat mu pomáhají přístroje, také jsme u něj objevili poruchu krevního oběhu," citovala agentura Reuters ranní prohlášení nemocnice Virgen del Rocio. Lékaři také informovali, že Puerta prodělal několik zástav srdce.

Podle prezidenta klubu José Maria del Nida, který fotbalistu dnes navštívil v nemocnici, se však Puertův stav zlepšuje. "Lékaři začínají být optimističtí, zdá se, že je vše na dobré cestě," řekl del Nido.

Puerta poprvé zkolaboval ve 35. minutě zápasu, když se poklusem vracel od soupeřovy branky. Na hřiště mu okamžitě přiběhli na pomoc lékaři i spoluhráči a záložník byl po chvíli sám schopen odejít do šatny.

Tam pak zkolaboval podruhé, tentokrát však byla situace mnohem vážnější a Puertu k vědomí přivedla až masáž srdce. "Prožívali jsme hrozné okamžiky, lékaři však bitvu o jeho život vyhráli," prohlásil Del Nido.

Vítězně se mezi elitu vrátil nováček z Murcíe. Výhru 2:1 nad Zaragozou zařídila nová posila Fernando Baiano.

Ještě lépe si vedli hráči dalšího nováčka Almeríy. Ti porazili 3:0 La Coruňu na jejím hřišti. Vítěznou branku vstřelil již v 19. minutě španělský juniorský reprezentant Negredo, který přišel na hostování z Realu Madrid.

Výsledky 1. kola: Valencie - Villarreal 0:3 (16. Tomasson, 63. Rossi z pen., 73. Cazorla), Espaňol Barcelona - Valladolid 0:1 (55. Llorente), Real Madrid - Atlético Madrid 2:1 (14. Raúl, 80. Sneijder - 1. Agüero), FC Sevilla - Getafe 4:1 (46. Navas, 67. Fabiano, 70. Kanoute, 83. Keržakov - 2. Pablo), Murcía - Zaragoza 2:1 (17. Mejia, 63. Baiano - 30. Oliveira),  Bilbao - Pamplona 0:0, Huelva - Betis Sevilla 1:1 (27. Sinama-Pongolle - 41. Nano), La Coruňa - Almería 0:3 (19. Negredo, 33. Soriano, 51. Crusat), Mallorca - Levante 3:0 (25. z pen. a 72. Ibagaza, 57. Güiza), Santander - FC Barcelona 0:0.

LOS MUŽSTVA
AKTUÁLNÍ KOLO PŘÍŠTÍ KOLO
TABULKY

Raúl slaví s fanoušky gól Realu Madrid v derby proti Atlétiku.

Sergio "Kun" Aguero (vpravo) a Diego Forláan z Atlétika Madrid se radují z gólu proti Realu Madrid.

Wesley Sneijder z Realu Madrid se raduje z gólu v derby proti Atlétiku.