Fotbalista Mönchengladbachu Marcus Thuram po vstřeleném gólu poklekl, aby...

Fotbalista Mönchengladbachu Marcus Thuram po vstřeleném gólu poklekl, aby vyjádřil solidaritu s americkými protesty proti rasismu. | foto: Reuters

Spravedlnost pro Floyda. Pokleknutí i skryté vzkazy, hrozí fotbalistům trest?

  • 37
Marcus Thuram, syn slavného francouzského obránce a mistra světa Liliama, po vstřeleném gólu počkal, než jeho spoluhráči poodstoupili. Následně poklekl, aby známým gestem na dálku podpořil americké protesty proti rasismu. A přidali se i další fotbalisté a sportovci tmavé pleti, ať už přímo na stadionech či na sociálních sítích.

Třeba Jadon Sancho, hvězda Dortmundu a anglické reprezentace, který v neděli odpoledne prvním hattrickem v kariéře sestřelil v německé bundeslize nebohý Paderborn.

„Ale mám hořkosladké pocity,“ napsal na svůj Instagram. „Ve světě se dějí mnohem důležitější věci, o kterých se nesmíme bát mluvit.“

Protesty v USA: ohně u Bílého domu, tisíce zatčených, zákaz vycházení

I proto po jednom ze svých sobotních gólů vysvlékl dres, pod kterým měl na žlutém triku černým fixem napsáno: „Justice for George Floyd“. Spravedlnost pro George Floyda.

Právě smrt černošského muže, kterému v ulicích Minneapolisu klečel na krku policista Derek Chauvin, spustila po celé zemi vlnu demonstrací a násilných protestů proti policejní brutalitě. Během týdne se nepokoje rozšířily do desítek měst po celých státech, takřka ve čtyřiceti z nich úřady nařídily noční zákaz vycházení, který ovšem lidé ignorují.

Solid performance from the team!! Delighted to get my first career hat trick, a bittersweet moment personally as there are more important things going on in the world today that we must address and help make a change. We shouldn't fear speaking out for what's right, we have to come together as one & fight for justice. We are stronger together! ❤️ #JusticeForGeorgeFloyd

31. května 2020 v 21:55, příspěvek archivován: 1. června 2020 v 11:14

„Nemůžeme se bát hovořit nahlas. Všichni dohromady musíme bojovat za spravedlnost,“ vyzýval Sancho, který možná svým chováním porušil fotbalové předpisy. 

Politika a fotbal. Guardiolova žlutá stuha a anglické vlčí máky

Politické, náboženské či osobní vzkazy na výstroji hráčů totiž pravidla zapovídají a hrozí za ně sankce. Pokutu ve výši 20 tisíc liber platil například trenér Pep Guardiola za to, že v Anglii nosil na kabátě při zápasech žlutou stuhu na podporu vězněných politiků v Katalánsku. 

Reprezentace Anglie a Skotska zase platily, protože ve vzájemném utkání uctily válečné veterány černými páskami se symbolem vlčích máků. „Na stadionu je místo jen pro sport,“ ozvala se FIFA.

Nyní bude podobné záležitosti řešit také Německo. 

„V nejbližších dnech se budeme jednotlivými případy zabývat a důkladně je prověříme,“ uvedl šéf kontrolní komise tamního fotbalového svazu Anton Nachreiner.

V bundeslize, která zatím pokračuje jako jediná ze sledovaných soutěží, se během uplynulého víkendu k Sanchovi připojili i další: spoluhráč Ašraf Hakimí, záložník Schalke Weston McKennie se vzkazem pro zesnulého Floyda na černé pásce na rukávu či v úvodu zmíněný Thuram z Mönchengladbachu, jenž po vstřeleném gólu zopakoval symbolické gesto Colina Kaepernicka, hráče amerického fotbalu.

To on před čtyřmi jako první poklekl při americké hymně, aby upozornil na utlačování Afroameričanů ze strany policie. A postupně se přidávali další

Také Thuramův otec, bývalý skvělý obránce Juventusu či Barcelony, proti rasismu dlouhodobě veřejně vystupuje, například v roli ambasadora organizace UNICEF.

Reakce sportovců: Bolest, vztek a smutek

Zejména na sociálních sítích se pak k současným událostem ve Spojených státech vyjadřují také další sportovci.

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

„Jsem hluboce zarmoucený, skutečně ztrápený a prostě naštvaný. Vidím a cítím všeobecnou bolest, vztek a frustraci. Stojím za těmi, kteří odsuzují hluboce zakořeněný rasismus a násilí vůči barevným lidem v naší zemi. Máme toho už dost,“ napsal legendární basketbalista Michael Jordan.

Tenistka Serena Williamsová sdílela na sociální síti video, ve kterém se černošská dívka ptá: „Proč se k nám lidé chovají jinak než k ostatním?“

I can’t and still can’t find the words to say or express how sad I feel.... but she found them for me. She found them for so many of us. A lot of us are numb... lost for words... I know I am. This is a difficult time. A lot of us growing up were taught to pray “Let thy kingdom come,” this is what I continue to pray for in addition to so many that have been hurt/killed, or simply traumatized by how people of a different color are treated. The worst part is this is nothing new, “it’s just filmed.” I’m with a heavy heart. I’m lost for words.
Video from @wealth

30. května 2020 v 22:51, příspěvek archivován: 1. června 2020 v 11:16

„Jen proto, že se to neděje zrovna vám, neznamená, že se to neděje vůbec,“ doplnila Naomi Ósakaová.

„Nesouhlasím s těmi, kteří zapalují budovy a rabují obchody, ale souzním s těmi, kteří protestují pokojně,“ napsal také Lewis Hamilton, šampion Formule 1. „Není to jen Amerika, je to Velká Británie, Španělsko, Itálie, celý svět. Nikdo z nás se nerodí s rasismem a nenávistí, tu získáváme až od těch, kteří nás vychovávají a ke kterým vzhlížíme. Způsob, jakým je přistupováno k menšinám, se musí změnit.“

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko