Arsenal se posunul do čela tabulky, oslabená Chelsea opět prohrála

• 92
Arsenal zvládl domácí duel proti Evertonu a v tabulce přenocuje minimálně do neděle na prvním místě. V dalším utkání 10. kola hostil West Ham v londýnském derby Chelsea. Emotivní zápas zvládli lépe domácí, kteří oslabeným hostům připravili pátou porážku v sezoně.

S Petrem Čechem v brance nastoupil Arsenal do domácího utkání proti Evertonu a v hustém dešti se hrálo dlouho opatrně. První přesné zakončení přišlo až v závěrečné desetiminutovce poločasu a hned z toho byl gól. Domácí Özil naservíroval míč ideálně na hlavu Giroudovi, který dostal tentokrát v útoku přednost před Walcottem.

Za další dvě minuty domácí opět zvýšili náskok. Hlavou se tentokrát po standardní situaci prosadil obránce Koscielny. Dvoubrankové vedení ovšem Arsenal až do přestávky neudržel. Everton vrátil do hry tečovanou střelou záložník Barkley. Brankář Čech tentokrát neměl nárok.

Brzy po přestávce mohli domácí opět odskočit na rozdíl dvou branek. Za překonaným Howardem ovšem zazvonilo po Giroudově ráně břevno. Branková konstrukce zachránila i Arsenal, jeho stopeři nechali ve vlastním pokutovém území trestuhodně volného Lukakua, který rovněž hlavičkoval do horní tyče.

Pak přišel čas brankáře Čecha. Ten nejdřív vytáhl parádní zákrok proti mladičkému Deulofeuovi a poradil si i s přízemní střelou střídajícího Mirallase. Když pak Özil v závěru střelou z dálky trefil pouze tyč, skončilo večerní utkání Premier League mezi Arsenalem a Evertonem těsnou výhrou domácích.

Už v 16 hodin nastoupila v londýnském derby na hřišti West Hamu trápící se Chelsea a i když se loňskému mistrovi tradičně na soupeře z východu britské metropole daří - prohrál s ním jen jednou v posledních osmnácti zápasech - sobotní utkání pro něj nezačalo dobře. Nedůrazné bránění, jež provází Mourinhův tým od začátku roku, vyústilo v 17. minutě v první branku zápasu. Odražený míč po rohovém kopu vrátil do sítě z hranice šestnáctky domácí Zárate.

Hosté se ale mohli do utkání poměrně brzy vrátit. Jenže míč po hlavičce obránce Zoumy nepřešel brankovou čáru celým objemem. Podle gólové technologie, jíž anglická liga disponuje, chyběly k vyrovnání opravdu jen milimetry.

Chelsea dokázala síť branky gólmana Adriána rozvlnit i za dalších deset minut. Fábregasově střele ale předcházel sporný ofsajd - vyrovnání proto neplatilo. Zajímavé věci se tak děly znovu na opačné polovině hřiště, kde byl za faul podruhé v utkání karetně potrestaný Matič a těsně před přestávkou musel ze hřiště.

Následné protesty odnesly žlutou kartou i Terry s Fábregasem, z lavičky byl navíc vykázaný Mourinhův asistent. Sám portugalský manažer ho na tribunu následoval během přestávky, kdy se podle informací BBC chtěl zeptat rozhodčího Mosse na jeho sporné výroky v prvním dějství.

I bez hlavního muže na lavičce ale hosté dokázali srovnat. Míč do sítě zblízka poslal stoper Cahill. O bodový zisk ovšem loňského mistra obral prvním gólem od měsíce ledna uzdravný útočník Carroll. Na hřiště sice přišel až v 69. minutě, přesně o deset minut později ovšem hlavou rozhodl.

Skvělá forma neopouští fotbalisty Leicesteru a především jejich nejlepšího střelce Vardyho. Ten desátým gólem v sezoně rozhodl o výhře nad Crystal Palace 1:0 a pro svůj klub vystřelil jubilejní sté vítězství v Premier League.

Stejným výsledkem skončil také zápas West Bromu, jenž na hřišti nováčka z Norwiche vyhrál gólem útočníka Rondona. Jiný nováček - Watford - naopak utnul sérii tří vítězných zápasů, kterou se před támto kolem pyšnil Stoke, a na jeho hřišti zvítězil 2:0. Svůj první gól v nejvyšší anglické soutěži oslavil zkušený hostující kapitán Deeney.

Naopak už šestou porážku v řadě musela skousnout Aston Villa. Ta sice doma nad Swansea vedla díky brance Jordana Ayewa. Hosté ale vyrovnali zásluhou trefy Sigurdssona a ve Villa Parku skórovali ještě jednou.

Bratr prvního střelce zápasu Jordana Ayewa André, jenž působí ve Swansea, v 87. minutě vystřelil hostům tři body. Domácí se dál trápí na konci ligové tabulky a otazníky nad budoucnosti manažera Sherwooda se stále zvětšují.

Výsledky 10. kola: Aston Villa - Swansea 1:2 (62. J. Ayew - 68. Sigurdsson, 87. A. Ayew), Leicester - Crystal Palace 1:0 (59. Vardy), Norwich - West Bromwich 0:1 (46. Rondón), Stoke - Watford 0:2 (43. Deeney, 69. Abdi), West Ham United - Chelsea 2:1 (17. Zárate, 79. Carroll - 56. Cahill), Arsenal - Everton 2:1 (36. Giroud, 38. Koscielny - 44. Barkley).