Jan Lecjaks, Young Boys Bern. (Ilustrační snímek)

Jan Lecjaks, Young Boys Bern. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Lecjaks řídil výhru Bernu, proti Basileji přihrál na dva góly ze tří

• 0
Obránce Jan Lecjaks se výrazně zasloužil o vítězství Young Boys Bern v 17. kole švýcarské ligy. Levý bek přihrál v duelu proti lídrovi z Basileje na dvě branky, domácí nakonec vyhráli 3:1 a stáhli ztrátu na první příčku na dvanáct bodů.

Bern na suveréna soutěže „vlétl“ a i díky Lecjaksovi vedl už od šesté minuty. Bývalý obránce Plzně unikl po levém křídle a poslal do vápna ostrý centr. Míč doputoval na nohy Guillaume Hoaraua, jenž otevřel skóre.

Basilej, v jejíž sestavě nechyběli Tomáš Vaclík s Markem Suchým, pak nevyužila početní výhodu - celý druhý poločas totiž hrála proti deseti. Avšak domácí bez vyloučeného Nuhu Kasima opět udeřili. V 51. minutě zvýšil na 2:0 Hoarau.

Basilej snížila z penalty, jenže v 79. minutě přišla opět Lecjaksova chvíle. Levý bek Bernu si na u vápna vychutnal obránce hostí a načechral balon Kevinu Mbabuovi, který hlavou uzavřel na 3:1.

Švýcarská liga - 17. kolo: Lucern - Vaduz 3:0, Young Boys Bern - Basilej 3:1, Lausanne - Grasshopper Curych 1:2, Lugano - Thun 1:1, St. Gallen - Sion 2:1.

Rakouská liga

Fotbalisté Austrie Vídeň se naladili na čtvrteční duel Evropské ligy s Plzní výhrou v rakouské lize 2:0 na půdě Admiry Mödling. Na třetím místě tabulky tak ztrácejí dva body na vedoucí Altach.

Austrii poslal do vedení v 69. minutě Olarenwaju Kayode, dvě minuty před koncem pak výhru potvrdil z pokutového kopu Raphael Holzhauser.

Austria nastoupila v sestavě: Hadzikič - Larsen, Rotpuller, Filipovič, Salamon - Serbest, Holzhauser (90.+1 Windbichler) - Pires (88. Tajouri), Grunwald, Venuto - Kayode (84. Friesenbichler).

Výsledky 18. kola: Rapid Vídeň - St. Pölten 1:0, Mödling - Austria Vídeň 0:2, Ried - Mattersburg 2:1, Salcburk - Altach 4:1, Wolfsberg - Sturm Štýrský Hradec 0:4.

Dánská liga

Fotbalista Jan Kliment odehrál za Bröndby Kodaň 56 minut, Filip Novák byl u porážky Midtjyllandu s Aarhusem. Hrál celý zápas.

Výsledky 20. kola: Horsens - Viborg 1:2, FC Kodaň - Randers 1:0, Nordsjaelland - Odense 0:1, Esbjerg - Bröndby Kodaň 1:1, Midtjylland - Aarhus 0:1.

Druhá anglická liga

Reprezentační záložník Jiří Skalák odehrál v dresu Brightonu na hřišti Cardiffu 71 minut, než byl vystřídán. Stoper Tomáš Kalas zvládl při výhře Fulhamu 5:0 nad Readingem celé utkání.

I útočník Derby County Matěj Vydra odehrál celý zápas, jeho tým zdolal Wigan 1:0. Obránce Sheffieldu Wednesday Daniel Pudil sledoval duel s Prestonem z lavičky.

Výsledky 19. kola: Birmingham - Barnsley 0:3, Blackburn - Huddersfield 1:1, Bristol - Ipswich 2:0, Burton - Rotherham 2:1, Cardiff - Brighton 0:0, Fulham - Reading 5:0, Norwich - Brentford 5:0, Sheffield Wednesday - Preston 2:1, Wigan - Derby 0:1, Leeds - Aston Villa 2:0.

Slovenská liga

Devatenáctiletý český fotbalista David Březina vstřelil svůj premiérový gól mezi dospělými a pomohl Senici k remíze 1:1 v utkání slovenské ligy proti Dunajské Stredě. Senica ale čeká na výhru už 13 zápasů a je předposlední.

Březina patří do silného ročníku pražské Sparty, který nyní pod trenérem Davidem Holoubkem dostává na Letné prostor. V létě však odešel hostovat do Senice spolu s Danielem Turynou. Ten skóroval už v srpnu, nyní se k němu přidal i Březina, který má na starosti zejména defenzivu.

Výsledky 18. kola: Prešov - Myjava 1:1 (48. Streňo - 51. Bilovský), Senica - Dunajská Streda 1:1 (79. Březina - 12. Németh), Žilina - Trenčín 3:0 (51. Haskic, 78. Špalek, 90. Hlohovský), Zlaté Moravce - Podbrezová 2:0 (63. Válovčan, 90. Orávik), Slovan Bratislava - Trnava 0:1 (21. Tambe), Michalovce - Ružomberok odloženo.

Nizozemská liga

Český fotbalista Josef Kvída má za sebou debut v nizozemské lize. Devatenáctiletý stoper nastoupil za Zwolle, ale prohře 1:3 na hřišti Arnhemu nezabránil.

Odchovanec Příbrami zamířil do Zwolle v létě 2015 a přes juniorský tým se probojoval do A-týmu. Nejprve chodil na lavičku, dnes ale dostal poprvé šanci nastoupit a hned od začátku. Zwolle bylo po celý zápas pod tlakem a nakonec třikrát inkasovalo. Kvída navíc dostal žlutou kartu.

Hodinu strávil na hřišti v dresu Ajaxu Václav Černý. Jeho tým porazil Groningen o dva góly.

Výsledky 15. kola: Deventer - Heerenveen 1:3, Excelsior Rotterdam - Alkmaar 3:3, Roda Kerkrade - PSV Eindhoven 0:0, Arnhem - Zwolle 3:1, Haag - Utrecht 0:2, Feyenoord Rotterdam - Sparta Rotterdam 6:1, Tilburg - Twente Enschede 0:0, Ajax Amsterodam - Groningen 2:0.

Turecká liga

Obránce Ondřej Čelůstka odehrál v dresu Antalyasporu celé utkání na hřišti Basaksehiru. Jiný český obránce - Václav Procházka - oderál celých devadesát minut za Osmanlispor.

David Pavelka z Kasimpasy dostal žlutou kartu a minutu před koncem utkání proti Galatasarayi střídal. Gólman Zdeněk Zlámal na Alanyaspor nenastoupil.

Výsledky 13. kola: Basaksehir - Antalyaspor 2:2, Fenerbahce - Besiktas 0:0, Alanyaspor - Konyaspor 2:3, Gaziantepspor - Akhisar 1:2, Osmanlispor - Karabükspor 2:1, Adanaspor - Genclerbirligi 0:2, Kasimpasa - Galatasaray 1:2.

Ruská liga

Výsledky 17. kola: CSKA Moskva - Jekatěrinburg 4:0, Rostov na Donu - Petrohrad 0:0, Lokomotiv Moskva - Groznyj 2:0.

Belgická liga

Bývalý reprezentační obránce David Rozehnal odehrál v dresu Ostende celé utkání. To samé platí o Stefanu Simičovi, jenž v Mouscronu-Péruwelz hostuje z AC Milán.

Výsledky 17. kola: FC Bruggy - Ostende 2:0, St. Truiden - Mouscron-Péruwelz 1:0, Waregem - Waasland-Beveren 1:1, Westerlo - Gent 0:0, Kortrijk - Anderlecht 1:3, Genk - Lokeren 1:2, Charleroi - Standard Lutych ukončeno v 70. minutě kvůli řádění fanoušků.

Portugalská liga

Fotbalisté Porta udolali Bragu 1:0. Vítězný gól dal v páté nastavené minutě Rui Pedro. Šlo o vůbec první gól Porta po 520 soutěžních minutách.

Porto naposledy skórovalo na začátku listopadu proti Benfice Lisabon. Následně nedalo gól v poháru proti Chavesu a vypadlo na penalty. A bezbrankové remízy uhrálo v Lize mistrů v Kodani a s Belenenses v lize i ligovém poháru.

Už se zdálo, že neskóruje ani proti Braze, zvláště když v 35. minutě neproměnil Silva penaltu. Braga od té doby hrála o deseti bez vyloučeného Jorgeho a bránila se až do konce. V nastavení však střelecké trápení utnul Rui Pedro, který si naběhl za obranu a přeloboval gólmana.

Výsledky 12. kola: Rio Ave - Tondela 3:1, Sporting Lisabon - Setúbal 2:0, FC Porto - Braga 1:0, Feirense - Arouca 0:2, Moreirense - Nacional Funchal 3:1, Estoril - Belenenses 1:1, Guimaraes - Chaves 1:1.

1. Benfica Lisabon 12 9 2 1 27:7 29
2. Sporting Lisabon 12 8 3 1 23:10 27
3. FC Porto 12 7 4 1 20:5 25
4. Braga 12 7 2 3 21:12 23
5. Guimaraes 12 6 3 3 21:15 21
6. Rio Ave 12 5 2 5 15:16 17
7. Marítimo 12 5 2 5 8:10 17
8. Chaves 12 3 7 2 11:10 16