Záložník Ondřej Vaněk (vlevo) v dresu Ufy.

Záložník Ondřej Vaněk (vlevo) v dresu Ufy. | foto: Profimedia.cz

Vaněk se poprvé trefil za Ufu a zařídil výhru nad Vrbovým týmem

• 1
Záložník Ondřej Vaněk vstřelil premiérový gól v dresu Ufy, které pomohl ve 14. kole ruské ligy k vítězství 1:0 nad Machačkalou. Domácí Anži, kterou vede bývalý reprezentační trenér Pavel Vrba, získala z posledních tří zápasů pouhý bod.

Vaněk, jenž přestoupil do Ufy v létě z Viktorie Plzeň, se gólově prosadil poprvé od dubna, kdy přispěl k výhře Západočechů 3:0 na hřišti Sparty Praha.

Šestadvacetiletý středopolař se trefil v 63. minutě, když hlavou zužitkoval Stockého přesný centr. Ufa tak vystřídala na devátém místě tabulky právě dnešního soupeře, který z posledních tří zápasů získal jediný bod.

Ruská liga - 14. kolo: Orenburg - Lokomotiv Moskva 1:1, Machačkala - Ufa 0:1 (gól Vaněk), FK Krasnodar - Jekatěrinburg 3:0, Spartak Moskva - Perm 1:0, Petrohrad - Samara 3:1, Groznyj - Tomsk 0:0.

Turecká liga

Obránce František Rajtoral odehrál celé utkání za Gaziantepspor, domácí porážce 0:3 s Konyasporem nezabránil. V dresu Bursasporu nastoupil stoper Tomáš Sivok, útočník Tomáš Necid sledoval duel s Akhisarem z lavičky.

Celých 90 minut zvládl Václav Procházka v Osmanlisporu, stejně tak o den později záložník David Pavelka za Kasimpasu.

Obránce Ondřej Čelůstka přihrál na gól Antalyasporu, který zvítězil na hřišti jeho bývalého týmu Trabzonsporu 1:0. Někdejší český reprezentant hned v úvodu zápasu dostal ve vzdušném souboji tvrdý úder do hlavy a ve hře pokračoval s bandáží. Přesto v osmé minutě po rohovém kopu přiklepl hlavou míč Chicovi a brazilský záložník vstřelil jedinou branku zápasu.

Antalyaspor vyhrál třetí zápas za sebou poté, co v úvodních osmi kolech sezony usiloval o vítězství marně. V předchozích dvou duelech zvítězil rovněž 1:0, vždy díky penaltě proměněné největší hvězdou týmu Samuelem Eto’em.

V tabulce se Antalyaspor díky této úspěšné sérii posunul z posledního osmnáctého místa na čtrnáctou pozici.

Turecká liga - 11. kolo: Gaziantepspor - Konyaspor 0:3, Bursaspor - Akhisar 0:0, Adanaspor - Besiktas 1:2, Osmanlispor - Alanyaspor 2:0, Kasimpasa - Karabükspor 2:2, Kayserispor - Genclerbirligi 0:2, Fenerbahce - Galatasaray 2:0, Basaksehir - Rizespor 2:1, Trabzonspor - Antalyaspor 0:1.

Druhá anglická liga

Záložník Brightonu Jiří Skalák odehrál celý páteční duel s Aston Villou. Útočník Matěj Vydra nastoupil v dresu Derby na posledních dvacet minut zápasu proti Rotherhamu. Vystřídal Darrena Benta, domácí tou dobou už vedli 3:0 i přesto, že dvougólový střelec Tom Ince neproměnil dvě penalty.

Střední obránce Tomáš Kalas byl u remízy Fulhamu se Sheffieldem Wednesday.

Druhá anglická liga - 17. kolo: Brighton - Aston Villa 1:1, Barnsley - Wigan 0:0, Birmingham - Bristol 1:0, Blackburn - Brentford 3:2, Cardiff - Huddersfield 3:2, Derby - Rotherham 3:0, Fulham - Sheffield Wednesday 1:1, Preston - Wolverhampton 0:0, QPR - Norwich 2:1, Reading - Burton 3:0, Leeds - Newcastle 0:2, Ipswich - Nottingham 0:2.

Slovenská liga

Slovenská liga - 16. kolo: Dunajská Streda - Trenčín 2:0 (72. Živkovič, 90.+2 Ľupták), Michalovce - Podbrezová 1:3 (69. Kunca - 26. a 35. Breznaník, 5. Šafranko), Prešov - Trnava 1:3 (72. Bartek - 47. Jirka, 65. Tambe, 90.+5 Mikovič), Senica - Zlaté Moravce 1:3 (10. Pillár - 5. Bariš, 49. Orávik z pen., 79. Oliveira), Myjava - Žilina 1:2 (83. Kukol - 59. Vavro, 72. Škvarka), Slovan Bratislava - Ružomberok 2:1 (79. z pen. a 85. z pen. Soumah - 76. Lačný).

Dánská liga

Midtjyllandu, za který odehrál celé utkání i český reprezentant Filip Novák, se nedařilo. Celý druhý poločas hrál v deseti a nakonec se Sönderjyske prohrál.

Dánská liga - 17. kolo: Lyngby - Horsens 0:1, Aalborg - FC Kodaň 1:2, Nordsjaelland - Aarhus 3:2, Odense - Bröndby Kodaň 1:0, Randers - Viborg 2:1, Sönderjyske - Midtjylland 1:0, Silkeborg - Esbjerg 3:0.

Rakouská liga

Fotbalisté Austrie Vídeň, kteří budou posledním soupeřem Plzně ve skupině Evropské ligy, porazili v 15. kole rakouské nejvyšší soutěže Ried 2:0 a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky.

Austria před reprezentační pauzou schytala debakl 1:5 na půdě druhého Altachu, dnes ale splnila roli favorita. První poločas výraznější šance nepřinesl, po změně stran ale domácí rozhodli. Nejprve se z přímého kopu pěkně trefil Grünwald, o chvíli později hlavou zvýšil útočník Kayode.

Austria nastoupila v sestavě Hadzikič - Larsen, Windbichler, Rotpuller, Martschinko - Serbest, Holzhauser (82. Mohammed) - Venuto (90. Tajouri), Grünwald, Pires - Kayode (87. Friesenbichler).

Rakouská liga - 15. kolo: Altach - Sturm Štýrský Hradec 1:1, Austria Vídeň - Ried 2:0, Mödling - Wolfsberg 4:1, St. Pölten - Mattersburg 2:2, Salcburk - Rapid Vídeň 2:1.

Švýcarská liga

Basilej rozdrtila Vaduz 6:0 a v jejím dresu tradičně nechyběli Tomáš Vaclík s Markem Suchým, Jan Lecjaks dostal žlutou kartu v utkání, které jeho Bern vyhrál nad Sionem 4:3.

Švýcarská liga - 15. kolo: Grasshopper Curych - Thun 1:1, Basilej - Vaduz 6:0, St. Gallen - Lausanne 2:0, Young Boys Bern - Sion 4:3, Lucern - Lugano 2:1.

Belgická liga

Obránce Jakub Brabec odehrál celé vítězné utkání v dresu Genku. Méně se dařilo dalšímu českému stoperovi Stefanu Simičovi, jenž hostuje z AC Milán v Mouscronu.

Belgická liga - 15. kolo: Genk - Eupen 2:0, Ostende - Westerlo 5:0, Waasland-Beveren - Kortrijk 1:1, Mouscron-Péruwelz - Gent 0:2, Waregem - Anderlecht 3:2, Mechelen - Standard Lutych 2:1, Charleroi - Lokeren 2:1.

Nizozemská liga

Václav Černý nastoupil za Ajax v základní sestavě a v utkání proti Nijmegenu odehrál 66 minut. Jaroslav Navrátil nastoupil za almelo až na závěrečné minuty.

Nizozemská liga - 13. kolo: Almelo - Deventer 2:1, Heerenveen - Arnhem 1:1, Tilburg - PSV Eindhoven 0:0, Excelsior Rotterdam - Sparta Rotterdam 3:2, Groningen - Haag 2:1, Roda Kerkrade - Alkmaar 1:1, Ajax Amsterodam - Nijmegen 5:0, Twente Enschede - Utrecht 1:1, Feyenoord Rotterdam - Zwolle 3:0.

1. Feyenoord Rotterdam 12 9 2 1 28:7 29
2. Ajax Amsterodam 12 8 3 1 26:11 27
3. PSV Eindhoven 13 7 5 1 20:6 26
4. Heerenveen 13 6 5 2 26:15 23
5. Alkmaar 12 5 5 2 18:13 20
6. Twente Enschede 12 5 4 3 21:17 19
7. Arnhem 13 4 4 5 17:16 16
8. Sparta Rotterdam 13 4 4 5 19:19 16