Pohled na sochu Bobbyho Robsona před stadionem fotbalového klubu Newcastle...

Pohled na sochu Bobbyho Robsona před stadionem fotbalového klubu Newcastle United. | foto: Lee SmithReuters

Pře kvůli Newcastlu na Blízkém východě. Katar viní Saúdy z pirátství

  • 2
Katarská televizní společnost BeIN Sports a jeden z hlavních zahraničních mediálních partnerů anglické Premier League se připojila k Amnesty International a dalším kritikům, kteří varují před plánovaným odkupem fotbalového Newcastlu. Stojí za ním mimo jiné saúdskoarabský investiční fond řízený korunním princem Mohamedem bin Salmánem.

Síť BeIN Sports, která má na přenosy anglického fotbalu na Blízkém východě a v severní Africe exkluzivní práva, poukazuje na pirátské vysílání v Saúdské Arábii.

„Není přehnané říct, že v ohrožení je celý ekonomický model fotbalu,“ napsal výkonný ředitel televize Júsif Al Obajdlí svému protějšku ve vedení Premier League.

Za koupí Newcastlu je saúdský princ, obchod se nelíbí Amnesty International

Newcastle United se může stát nejbohatším klubem v Anglii, patřit bude...

Katařané poukazují na to, že jiný kanál beoutQ v Saúdské Arábii od roku 2017 ilegálně vysílá zápasy, na které přitom drahá práva vlastní právě BeIN Sports. 

Všechny pokusy sportovních orgánů o nápravu dosud byly neúspěšné. Loni v červenci se do sporu vložila i samotná Premier League, oslovené právní kanceláře v zemi však podle serveru The Guardian jednat odmítly.

Saúdská Arábie, jež prostřednictvím satelitní sítě Arabsat pirátské vysílání dlouhodobě popírá, obviňuje BeIN Sports z pokusů o „pomluvu a lživou kampaň.“

Se sousedním Katarem vede země řadu diplomatických sporů.

Proč plánovaný obchod nevoní

Koupi Newcastlu od britského miliardáře Mika Ashleyho v minulých týdnech kritizovala i lidskoprávní organizace Amnesty International. Také ona zaslala vedení soutěže své stanovisko: „Saudská Arábie se snaží využít kouzlo a prestiž Premier League k tomu, aby odvrátila pozornost od porušování lidských práv ve vlastní zemi. V současné světové krizi riskujeme, že tento obchod proběhne bez řádného dozoru, který si přitom více než zaslouží.“

A podobným jazykem nyní hovoří i katarská televizní síť, které mimochodem předsedá stejný muž – Násir Al-Chelajfí – jako pařížskému klubu St. Germain.

„Považujeme za zcela nezbytné, aby Premier League řádně prošetřila potenciálního kupce včetně jednotlivých ředitelů a ostatních pracovníků a zástupců saúdskoarabských subjektů, které jsou do obchodu zapojeny,“ uvedl Al-Obajdlí.

Až osmdesát procent slavného klubu klubu by po dokončení dohody měl kontrolovat Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, jenž je nástrojem korunního prince Mohameda bin Salmána, faktického vládce v zemi. O zbytek akcií by se měli dělit bratři Reubenovi, kteří tvoří druhou nejbohatší rodinu v Británii, a byznysmenka Amanda Staveleyová, jež vede samotná jednání.

Současnému majiteli Newcastlu Miku Ashleymu by konsorcium, pod nímž by se klub stal nejbohatším v zemi, mělo zaplatit přes 300 milionů liber, takřka deset miliard korun.

Podle informací v britských médiích nyní zbývá, aby celý proces a okolnosti prodeje posvětilo v rámci běžného kontrolního šetření vedení Premier League. Mělo by se tak stát do měsíce, nebo se snad kritikům povede ještě celý megaobchod zabrzdit?

„Každý byznys by se měl chránit před případnou, byť nepřímou, podporou porušování lidských práv. Fotbal není výjimkou,“ nabádají zástupci Amnesty International.

Ta je jednou z neziskových organizací, které na porušování základních práv a svobod dlouhodobě upozorňují. V minulosti například vyzývala OSN, aby Saúdské Arábii zastavila členství v Radě pro lidská práva, a to kvůli vojenské intervenci v sousedním Jemenu, ale i popravám bojovníků za svobodu a nespravedlivým procesům vůči disidentům u protiteroristických soudů.

Západní tajné služby režim spojují s vraždou opozičního novináře Džamála Chášakdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Korunní princ Muhamad bin Salmán obvinění odmítá.

Sám v posledních letech v zemi sice nastolil kurz mírných společenských a ekonomických reforem, třeba postavení žen však v konzervativní sunnitské monarchii dál patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí.

Byť Saúdské Arabky od roku 2018 smějí řídit auta, nemusejí nosit abáje, tedy dlouhé šaty zahalující celé tělo, a loni jim vláda dokonce umožnila vycestovat bez souhlasu mužů, stále jim zůstává zapovězena například možnost založit si bankovní účet či začít podnikat.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko