Innsbruck - Rapid Vídeň: radost Baziny a Boškoviče

Innsbruck - Rapid Vídeň: radost Baziny a Boškoviče - Mario Bazina (vlevo) z Rapidu Vídeň se raduje s Branko Boškovičem. | foto: Dominic Ebenbichler, Reuters

Lokvenc s Pitákem dali všechny góly Salcburku

• 2
Praha - Český útočník Vratislav Lokvenc ze Salcburku dvěma góly přispěl k vítězství v rakouské lize nad Sturmem Štýrský Hradec 3:1. Třetí branku vítězů dal Karel Piták. Dařilo se i Michalu Pospíšilovi z Hearts. Český fotbalový útočník z Heart of Midlothian byl jediným střelcem utkání skotské ligy proti Kilmarnocku.

NIZOZEMSKO

Eindhoven po debaklu v Lize mistrů od Liverpoolu zklamal i v domácí soutěži, kde nečekaně zaváhal na hřišti Nijmegenu. Po porážce 1:2 ztratil body už ve třetím utkání za sebou a zkomplikovali si situaci v čele tabulky. Nijmegen zaskočil obhájce titulu během dvou minut první půle. Po trefách útočníka Holmana udělal favorit několik změně v sestavě, ale zmohl se už jen na snížení zásluhou kapitána Cocua.

Jenže Ajax jeho zaváhání nevyužil. Po remíze 2:2 na hřišti předposledního Waalwijku dokonce přišli o druhé místo v tabulce. O skóre se před ně totiž dostal Alkmaar,
který porazil přesvědčivě 4:1 domácí Bredu a posílil si sebevědomí před
odvetným čtvrtfinále Poháru UEFA s Brémami. Oba pronásledovatelé ztrácejí na
lídra dva body.

Výsledky 31. kola: Heerenveen - Haag 1:1, Nijmegen - PSV Eindhoven 2:1, Roda Kerkrade - Excelsior Rotterdam 2:0,Waalwijk - Ajax Amsterodam 2:2, Twente Enschede - Almelo 1:1, Breda - Alkmaar 1:4, Feyenoord Rotterdam - Groningen 0:4, Utrecht - Tilburg 3:0.

BELGIE

Výsledky 28. koly: Beveren - Cercle Bruggy 1:1, FC Bruggy - Lokeren 2:2, Mons - Lierse 1:1, Mouscron - FC Brusel 2:2, Roeselare - Gent 1:3, St. Truiden - Waregem 2:2, Westerlo - Charleroi 0:1, Germinal Berschot - Genk 2:1, Anderlecht - Standard Lutych 1:0.

SKOTSKO

Český útočník Michal Pospíšil zařídil svou brankou ligovou výhru Heart of Midlothian 1:0 nad Kilmarnockem. Pospíšil, který byl na hřišti sotva čtyři minuty, si dvanáct minut před koncem naskočil na přímý kop a hlavou vstřelil jedinou branku zápasu. Hearts tak stáhli náskok třetího Aberdeenu na tři body.

Aberdeen totiž nezvládl divoké utkání s Dundee a doma prohrál 2:4. O výsledku rozhodl již úvod, když během úvodních sedmnácti minut padlo hned pět branek.

Už po šedesáti sekundách hry otevřel skóre proměněnou penaltou hostující Daly. Pak sice domácí během dvou minut skóre otočili, ovšem Dundee ve 14. minutě srovnalo brankou Hunta a za další tři minuty zařídil vítězný gól Cameron, který se trefil ještě krátce po začátku druhé půle.

Vedoucí Celtic Glasgow zvítězil nad Motherwellem 1:0 díky brance Riordana z 52. minuty. Udělal tak předposlední krok k zisku titulu, neboť mu chybějí už jen tři body k jistotě obhajoby prvenství. Druzí Glasgow Rangers ztrácejí šestnáct bodů.

Výsledky 33. kola: Aberdeen - Dundee 2:4, Celtic Glasgow - Motherwell 1:0, Dunfermline - Hibernian 1:0, Heart of Midlothian - Kilmarnock 1:0, Inverness - Falkirk 1:1, St. Mirren - Glasgow Rangers 0:1.

RAKOUSKO

Český útočník Vratislav Lokvenc ze Salcburku dvěma góly přispěl k vítězství v rakouské lize nad Sturmem Štýrský Hradec 3:1. Za domácí tým dnes hrál od
začátku i středopolař Patrik Ježek a vůbec poprvé se tak všichni tři čeští
fotbalisté dostali spolu do základní sestavy Salcburku.

Hosté se sice v 26. minutě ujali vedení zásluhou Leitgeba, ale Lokvenc, jenž nastoupil místo zraněného kanonýra Zicklera, o tři minuty později vyrovnal. Ještě před přestávkou přidal druhou branku domácích bývalý slávistický záložník Piták a na konečných 3:1 upravil v 49. minutě znovu Lokvenc.

"Po dlouhé době jsem hrál zase od začátku a už to samotné byl strašně příjemný pocit. Na tuto šanci jsem dlouho čekal, dnešní zápas dopadl senzačně," řekl Lokvenc rakouským novinářům.

Pochvaly se dočkal i od trenéra Giovanniho Trapattoniho. "Hrál moc dobře a byl pro nás dnes nesmírně důležitý," uvedl slavný Ital.

Austria Vídeň uhrála remízu 1:1 v souboji s druhým Mattersburgem a bodově se dotáhli na pátý Ried. Těsně před pauzou sice vstřelil Austrii gól Fuchs, ale Aigler zajistil domácím bod. V jejich dresu odehrál posledních dvacet minut také český reprezentant David Lafata. Jeho krajané Štěpán Vachoušek a Václav Svěrkoš
kvůli zranění nenastoupili. Na druhé straně hrál Miroslav Holeňák.

Také v souboji mezi Innsbruckem a Rapidem Vídeň se představili Češi. Šťastnější byli Marek Kincl a Radek Bejbl z Rapidu, kteří přispěli k výhře 3:2. Rapid se krátce po změně stran dostal do vedení 3:0, ale pak Innsbruck, za který odehrál poločas Jiří Mašek a celých 90 minut Václav Koloušek, během sedmi minut snížil na rozdíl jediné branky. Rapid však vedení už udržel a posunul se na čtvrté místo.

Výsledky 27. kola: Austria Vídeň - Mattersburg 1:1, GAK Štýrský Hradec - Altach 4:1, Innsbruck - Rapid Vídeň 2:3, Pasching - Ried 3:1.

10. Sturm Štýrský Hradec 27 10 5 12 29:34 22

Poznámka: Sturmu Štýrský Hradec bylo odečteno 13 bodů za neplnění prvoligových kritérií a licenčních podmínek.

RUSKO

Český obránce Roman Hubník z FK Moskva opět v ruské lize nenastoupil. Ve 4. kole proseděl zápas s Krasnodarem na lavičce, jeho tým zvítězil 1:0 a stále se drží v absolutní špičce tabulky.

O jedinou branku zápasu s Krasnodarem se postaral kapitán Bystrov proměněním pokutového kopu. Za poražené odehrál celé utkání jiný český obránce Roman Lengyel. Hubník zatím odehrál jen 69. minut v poháru proti Křídlům Sovětů.

Třetí remízu ze čtyř odehraných zápasů mají na svém kontě hráči Saturnu Ramenskoje, tentokrát si rozdělili body se Samarou, když českého brankáře Antonína Kinského nejprve překonal Gruzínec Mudžiri a za Saturn vyrovnal až v poslední minutě Kiričenko.

Úřadující mistr ruské fotbalové ligy CSKA Moskva překvapivě jen remizoval na stadionu nováčka FK Chimki 1:1. Domácí tým se dokonce krátce po zahájení druhé půle dostal do vedení, v 63. minutě však zachránil favoritovi alespoň bod přesnou střelou z dálky Krasič.

Spartak rovněž prohrával, zápas s Vladivostokem otočil až brankami Titova a střídajícího Prudnikova v závěrečné čtvrthodině. Nikdo z tria českých reprezentantů Kováč, Jiránek, Marek Čech se v tomto duelu na hřiště nedostal.

Petrohrad vyrovnal v Permu na konečných 1:1 krátce poté, co na poslední půlhodinu přišel na hřiště Radek Šírl. Dokonce dvoubrankové vedení doma v  závěru ztratil poslední tým tabulky Rostov, za Tomsk se dvakrát během šesti minut trefil Kiseljov.

Výsledky 4. kola: Dynamo Moskva - Lokomotiv Moskva 2:1, FK Moskva - Krasnodar 1:0, Saturn MO - Samara 1:1, FK Chimki - CSKA Moskva 1:1, Nalčik - Kazaň 1:0, Perm - Petrohrad 1:1, Rostov na Donu - Tomsk 2:2, Spartak Moskva - Vladivostok 2:1.

SLOVENSKO

Bratislavské derby skončilo vítězstvím domácí Artmedie, která tak udržela tříbodový
odstup od vedoucí Žiliny. První gól vstřelil do sítě Slovanu kanonýr domácích Tomáš Oravec, druhý přidal po změně stran Gábor Straka.

Snahu Slovanu zbrzdilo vyloučení uzbeckého mladíka Ibragimova, který uviděl
červenou kartu šest minut po svém vystřídání.

Gól českého fotbalisty Pavla Devátého zajistil¨Žilině výhru 2:1 na hřišti Banské Bystrice. Bývalý hráč Blšan se šest minut před
koncem opřel do odraženého míče a z jedenácti metrů ranou pod břevno zvýšil
na 2:0.

Výsledky 5. kola: Banská Bystrica - Žilina 1:2 (86. Jelínek - 31. Jež, 84. Devátý), Nitra - Ružomberok 1:0 (65. Košút), Artmedia Bratislava - Slovan Bratislava 2:0 (32. Oravec, 54. G. Straka), Senec - Košice 1:3 (12. E. Takáč - 9. a 87. Kolbas, 63. Bicák).

PORTUGALSKO

Fotbalisté Benfiky Lisabon remizovali v utkání 24. kola portugalské ligy 2:2 na hřišti poslední Beiry Mar a ztratili důležité body v boji o titul. Vedoucí FC Porto má nyní před druhou Benfikou tříbodový náskok.

Favorizovaným hostům navíc zachránil nerozhodný výsledek až Simao z penalty v nastaveném čase. Beira Mar dlouho vedla po gólu brazilského útočníka Ratinha z prvního poločasu, tři branky pak v Aveiru padly v rušné závěrečné desetiminutovce.

Výsledky 24. kola: Aves - Boavista Porto 1:0, Estrela Amadora - Coimbra 3:3, Marítimo Funchal - Naval 1:1, Pacos Ferreira - Nacional Funchal 1:1, Leira - Belenenses 0:1, Braga - Sporting 0:1, Beira Mar - Benfica Lisabon 2:2.

TURECKO

Český záložník Lukáš Zelenka z Manisasporu rozhodl o těsné výhře svého týmu nad Sivassporem, když v 86. minutě vstřelil jedinou branku utkání.

Zásluhou Souzovy branky z první minuty nastavení získal Fenerbahce alespoň bod za remízu 2:2 na hřišti Kayserisporu. Vedoucí celek tabulky vedl po brance Tuncaye, ovšem domácí dokázali na konci poločasu srovnat a po změně stran šli dokonce do
vedení. Fenerbahce však svůj tlak dokázalo využít ke srovnání.

Výsledky 27. kola: Kayserispor - Fenerbahce 2:2, Trabzonspor - Genclerbirligi 4:3,Besiktas - Rizespor 1:0, Ankaraspor - Bursaspor 0:0, Gaziantepspor - Antalyaspor 0:0, Manisaspor - Sivasspor 1:0, Denizlispor - Sakaryaspor 1:0, Konyaspor - Ankaragücü 2:0.