Jan Koller (v modrém) se znovu trefil za Samaru. Ilustrační foto

Jan Koller (v modrém) se znovu trefil za Samaru. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Koller gólem zařídil vítězství Samary a vede tabulku střelců

• 5
Českému fotbalovému útočníkovi Janu Kollerovi se daří! V šesti odehraných zápasech ruské ligy vstřelil tři góly, naposledy se trefil v sobotu na hřišti Dynama Moskva. Zařídil tak vítězství Samary 1:0.

RUSKO

Šestatřicetiletý útočník skóroval v 28. minutě, kdy zůstal v pokutovém území neobsazený a brankář Gabulov spatřil za obránci jeho střelu pozdě.

Víc než tři góly v této ligové sezoně nikdo nedal. Koller se o prvenství v
tabulce střelců dělí s dalšími pěti fotbalisty.

Dosud vedoucí obhájci titulu z Kazaně utrpěli v šestém kole první prohru,
když doma nestačili na moskevský Spartak a podlehli mu 0:2. Klesli tak na třetí místo. Na Samaru ztrácejí dva body a předstihl je i Petrohrad. V
sestavě Spartaku odehrál celý zápas český obránce Martin Jiránek.

Hráči CSKA Moskva z úvodních šesti zápasů podruhé prohráli, když doma překvapivě nestačili na Rostov na Donu, který si odvezl vítězství 2:1. Nic na tom nezměnil ani český útočník Tomáš Necid, který za CSKA odehrál úvodních 57 minut.

Zpočátku přitom nic nenaznačovalo překvapivému výsledku. CSKA doma tlačil a po 19 minutách se ujal vedení po gólu Aldonina. Poté o sobě dal vědět i Necid, který předvedl několik nadějných průniků, ale své akce nedotáhl do efektivního konce.

A tak udeřilo na druhé straně, když těsně před pauzou srovnal Lebeděnko. Hosté navíc krátce po návratu ze šaten skórovali podruhé zásluhou Korejce Jong-čo.

Svůj náskok poté udrželi i zásluhou českého obránce Romana Lengyela, který odehrál za Rostov celé utkání. Za domácí si vedle Necida zahrál i Luboš Kalouda, který nastoupil na závěrečných 15 minut.

Výsledky, 6. kolo: Kazaň - Spartak Moskva 0:2, Dynamo Moskva - Samara 0:1 (gól Koller), Petrohrad - Chimki 4:2, Groznyj - Saturn MO 1:1, FK Moskva - Tomsk 2:1, CSKA Moskva - Rostov na Donu 1:2, Nalčik - Perm 4:1, Krasnodar - Lokomotiv Moskva 1:0.

NIZOZEMSKO

Výsledky, 32. kolo: Sparta Rotterdam - Graafschap 0:0, Roda Kerkrade - Volendam 1:1, Heerenveen - Twente Enschede 1:1, Nijmegen -
Breda 2:3, Almelo - PSV Eindhoven 0:2, Haag - Feyenoord Rotterdam 2:3, Ajax Amsterodam - Alkmaar 1:1, Arnhem - Utrecht 6:1, Groningen - Tilburg 0:0.

BELGIE

Výsledky, 31. kolo: Beerschot - FC Bruggy 2:0, Anderlecht - Dender 4:0, Charleroi - Waregem 1:0, Kortrijk - Tubize 2:2, Lokeren - Mouscron 3:0, Mons - Westerlo 0:2, Standard Lutych - Mechelen 4:1, Roeselare - Gent 1:3, Cercle Bruggy - Genk 1:2.

TURECKO

Výsledky, 29. kolo: Hacettepe - Büyüksehir 2:1, Sivasspor - Trabzonspor 3:0, Fenerbahce - Ankaragücü 1:2, Bursaspor - Denizlispor 2:0, Genclerbirligi - Gaziantepspor 1:0, Kayserispor - Konyaspor 1:1, Kocaelispor - Antalyaspor 1:0, Eskisehirspor - Besiktas 0:2.

RAKOUSKO

Výsledky, 31. kolo: Ried - Salcburk 3:0, Klagenfurt - Altach 0:3 (za hosty dva góly Jun, jeden Voříšek), Mattersburg - Kapfenberg 3:1 (za hosty gól Siegl), Sturm Štýrský Hradec - Linec 2:0, Rapid Vídeň - Austria Vídeň 3:2.

PORTUGALSKO

Výsledky, 26. kolo: Braga - Trofense 1:0, Sporting Lisabon - Estrela Amadora 2:1, Belenenses - Nacional Funchal 1:2, Naval - Rio Ave 0:1, FC Porto - Setúbal 2:0, Benfica Lisabon - Marítimo Funchal 3:2, Leixoes - Guimaraes 2:2, Pacos Ferreira - Coimbra 1:1.

SLOVENSKO

Výsledky, 26. kolo: Artmedia Petržalka - Trnava 0:0, Prešov - Banská Bystrica 2:1 (44. Papaj, 69. Belejik - 4. Pančík), Dubnica - Ružomberok 1:1 (16. Grendel z pen. - 54. Pešír), Dunajská Streda - Košice 2:1 (7. N'Lend, 47. Beniusis - 40. Novák), Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 0:3 (7. Valachovič, 38. Slovák, 57. Halenár), Žilina - Nitra 2:0 (22. a 58. Jež).

SKOTSKÝ POHÁR

Výsledky, semifinále: Glasgow Rangers - St. Mirren 3:0, Falkirk - Dunfermline 2:0. Finále (30. května): Glasgow Rangers - Falkirk.

SRBSKO

Hráči Partizanu Bělehrad se stali pět kol před koncem ligy srbským mistrem a obhájili loňské prvenství. Pomohlo jim k tomu zaváhání druhé Vojvodiny Novi Sad, která jen remizovala s Ivanjicou 0:0 a už nemůže klub z hlavního města předstihnout.

Partizan získal jednadvacátý titul v klubové historii. Samostatné srbské
soutěži kraloval dvakrát, společnou srbsko-černohorskou ligu vyhrál rovněž dvakrát, zbylé úspěchy nasbíral z dob jugoslávské federace.

CHORVATSKO

Dva hattricky během týdne zaznamenal v chorvatské lize český útočník Miroslav Slepička v dresu Dinama Záhřeb. V sedmi odehraných zápasech tak má na kontě šest branek.

Před týdnem Slepička rozhodl svými prvními góly po přestupu z pražské Sparty o výhře Dinama nad posledním týmem tabulky Croatií Sesvete 4:0. Ve středu vyšel střelecky naprázdno v duelu se Zadarem, v neděli však opět velkou měrou přispěl k vítězství 6:1 nad osmým Varaždínem.

Svůj střelecký účet člen širšího kádru české reprezentace otevřel v 39. minutě, kdy poslal Dinamo do vedení 2:1 vítězným gólem. V 63. minutě pak zvýšil na 4:1 a dvě minuty před koncem skóre zápasu uzavřel.

Rázem se tak dostal na třetí místo v klubovém pořadí střelců za autora sedmi branek Moralese a Mandžukiče, který zaznamenal 12. a 13. gól sezony.