HRDINA WATFORDU. Matěj Vydra (uprostřed) pomohl svému týmu dvěma góly k postupu

HRDINA WATFORDU. Matěj Vydra (uprostřed) pomohl svému týmu dvěma góly k postupu do finále baráže o Premier League. | foto: Profimedia.cz

Češi v zahraničí: Jiráček dal jeden gól, Vydra dva. Lička sestupuje

• 4
Dva čeští reprezentanti se o víkendu blýskli v zahraničí gólem: záložník Petr Jiráček dal v dresu Hamburku svou první branku v tomto ročníku německé ligy, útočník Matěj Vydra zase pomohl Watfordu v druhé anglické lize dvěma trefami k postupu do finále baráže o Premier League. Naopak smutný je Mario Lička, jehož Brest sestoupil z první francouzské ligy.

Podívejte se, jak se o víkendu vedlo fotbalovým krajánkům zejména v nejsledovanějších evropských soutěžích.

Anglie

Petr Čech (Chelsea). Na stadionu zachraňující se Aston Villy neprožil nijak pohodový zápas. Po úniku Bentekeho byl bez šance a Chelsea od 14. minuty prohrávala. Ve druhém poločase však hosty dvěma góly spasil Frank Lampard a stal se nejlepším střelcem v historii klubu. Chelsea tím navíc zajistil minimálně předkolo Ligy mistrů.

"Je to splnění prvního cíle, ale chceme skončit aspoň třetí, abychom šli přímo do skupiny a nemuseli hrát předkolo," uvedl Čech na svém webu  "Z nevinného utkání se vyklubalo drama se dvěma červenými a naším neuznaným gólem. Jsem rád, že jsme to dokázali otočit i za nepříznivého stavu."

Matěj Vydra (Watford). Na gól čekal 14 zápasů, od 23. února. Ale své střelecké mlčení ukončil v ideální chvíli, v odvetě semifinále baráže o postup do první anglické ligy proti Leicesteru. Díky jeho dvěma gólům a zásahu Deeneyho vyhrál Watford dramatickou odvetu 3:1 a o Premier League se porve buď s Brightonem, nebo s Crystal Palace.

Daniel Pudil (Watford). Tentokrát se na hřiště nedostal.

Německo

Petr Jiráček (Hamburk). Nejprve spálil velkou šanci, ale v 60. minutě po přihrávce Jansena se už nemýlil, trefil odkrytou bránu a zvýšil na 3:0. Při svém devátém ligovém startu v základní sestavě za Hamburk tak oslavil první gól. Hosté nakonec vyhráli v Hoffenheimu 4:1.

SPOKOJENÝ HAMBURK. Na výhře 4:1 v Hoffenheimu se jedním gólem podílel i Petr Jiráček (vpravo).

Jaroslav Drobný (Hamburk). Brankářská jednička Adler se po trestu za žluté karty vrátil, a tak Drobný opět usedl mezi náhradníky.

Zdeněk Pospěch (Mohuč). Parádním centrem přihrál na vedoucí gól domácích, ale ti nakonec podlehli Mönchengladbachu 2:4. Pospěch odehrál na pravém kraji obrany celé utkání.

Michal Kadlec (Leverkusen). Znovu byl jen na lavičce, jeho tým si doma poradil s Hannoverem 3:1.

Pavel Krmaš (Freiburg). Jeho tým vyhrál ve Fürthu 2:1 a bojuje dokonce o předkolo Ligy mistrů - na čtvrté Schalke ztrácí jen bod, ale český stoper kvůli zranění opět chyběl.

Jan Polák (Wolfsburg). V duelu s Dortmundem dostal jako jediný žlutou kartu - za tvrdý faul na Blaszczykowského. Kromě toho však přihrál po rohu hlavou na gól na 3:1. Hosté ovšem zvládli vyrovnat na 3:3.

RADOST VLKŮ. Fotbalisté Wolfsburgu včetně Jana Poláka (vlevo) oslavují gól proti Dortmundu.

Martin Latka (Düsseldorf). Mohl si "užít" souboje s krajanem Pekhartem, ale zranění mu start proti Norimberku nedovolilo.

Tomáš Pekhart (Norimberk). Dvakrát vystřelil na bránu, ale svůj čtvrtý gól sezony nepřidal ani tentokrát. Norimberk si však poradil i bez jeho tref a slavil obrat skóre na 2:1.

Jan Morávek (Augsburg). Jeho mužstvo potřebovalo překvapit na hřišti už jistého mistra Bayernu Mnichov. Augsburg však oslavy titulu nepokazil a prohrál 0:3, Morávek dostal jako jediný žlutou kartu.

O dalším víkendu v posledním kole se vyřeší, kdo sestoupí a kdo půjde do baráže o záchranu: předposlední Hoffenheim ztrácí na Augsburg a Düsseldorf dva body, do baráže tak pravděpodobně půjde buď Morávkův, nebo Latkův tým.

NAPADÁNÍ. Jan Morávek z Augsburgu (vpravo) brání Bastiana Schweinsteigera z
ČESKO-NĚMECKÝ SOUBOJ. Jan Morávek z Augsburgu (vlevo) se snaží přehlavičkovat

MORÁVEK VS. SCHWEINSTEIGER. Český záložník se často potkával s německým reprezentantem.

Theodor Gebre Selassie (Brémy) se musel spokojit s lavičkou náhradníků, Milan Petržela se už vlastně samozřejmě neobjevil v nominaci Augsburgu.

Itálie

Libor Kozák (Lazio Řím). V domácím utkání proti Sampdorii šel na hřiště tři minuty před koncem za stavu 1:0. Lazio pak přidalo ještě jeden gól a před posledním kolem je dva body od páté příčky zaručující účast v Evropské lize.

Kamil Vacek (Chievo). Pošesté v sezoně nastoupil v základní sestavě, Chievo remizovalo s FC Turín 1:1.

Francie

Jaroslav Plašil (Bordeaux). Dvakrát vypálil na bránu Nancy, ale neskóroval. Bordeaux i tak vyhrálo 3:2.

Mario Lička (Brest). Také odehrál celých devadesát minut a vyslal dvě střely na bránu, ale jeho tým doma prohrál se Sochaux 0:2. Dvě kola před koncem je tak Brest poslední a má jistý sestup do druhé ligy.

Ostatní

Polsko: Pavel Šultes (Ruch Chorzów). Dvěma góly pomohl k vedení 4:2 na hřišti Lechie Gdaňsk, ale domácí v nastavení vyrovnali na 4:4.

Maďarsko: Marek Střeštík a Michal Švec (Györ). Po vítězství 1:0 nad Ferencvárosem se stali mistry maďarské ligy. Střeštík ale zápas nedohrál, v závěru zlomil soupeři kotník a byl vyloučen. Györ získal titul poprvé po třiceti letech.