Inter Milán

Inter Milán - Hráči Interu Milán se radují ze zisku mistrovského titulu. | foto: Reuters

Fotbalisté Interu Milán obhájili titul v italské lize

• 20
Fotbalisté Interu Milán obhájili titul v italské lize, kterou vyhráli potřetí za sebou. V posledním kole soutěže zvítězili 2:0 na hřišti Parmy díky dvěma gólům střídajícího švédského útočníka Zlatana Ibrahimovice. Inter získal o tři body více než druhý AS Řím.

Ibrahimovic za Inter nastoupil po šestitýdenní pauze zaviněné zraněním kolena a vrátil se velkém stylu. Na hřiště přišel v 50. minutě a po šesti minutách otevřel skóre. Hráčům milánského celku se tak mohlo výrazně ulevit, protože výhra jim zajišťovala triumf v soutěži bez ohledu na výsledek souběžně hraného zápasu Catanie s druhým AS Řím, který před posledním kolem za Interem zaostával o jediný bod.

"Nikdo nám titul nepřál, a proto je to pro nás mnohem větší triumf," citovala agentura AP prezidenta Interu Massima Morattiho.

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho, kteří v čele tabulky od února promrhali jedenáctibodový náskok, si mohli definitivně oddechnout v 78. minutě, kdy se Ibrahimovic trefil podruhé. "Je opravdu skvělý, vždyť skoro vůbec netrénoval," chválil spoluhráče záložník Dejan Stankovič. "Vždycky je lepší získat titul až v posledním kole. Bylo to těžké, ale vyhráli jsme, protože jsme v Itálii byli za poslední dva roky nejlepší," přidal.

Fanoušci Interu měli na stadion zakázaný vstup kvůli obavám z násilností, před stadionem v Parmě jich ale titul slavilo několik tisícovek. Také AS Řím nastoupil v Catanii bez podpory svých fanoušků. Na triumf v Serii A mohl klub pomýšlet jen v případě výhry a pokud by Inter získal maximálně bod. Dlouho to s týmem z hlavního města vypadalo dobře, protože se díky Mirku Vučiničovi dostal už v osmé minutě do vedení.

Catania ale vyrovnala pět minut před koncem zásluhou Jorgeho Martíneze a gól uruguayského útočníka rozpoutal na stadionu Angela Massimina bouřlivé oslavy, protože bod stačil sicilskému klubu k záchraně. S nejvyšší soutěží se rozloučily Livorno, Parma a Empoli.

Český obránce Tomáš Ujfaluši se v posledním duelu za Fiorentinu rozloučil s klubem postupem do předkola Ligy mistrů. Ten týmu z Florencie zařídila výhra 1:0 nad FC Turín, o kterou se postaral nůžkami v 76. minutě Pablo Osvaldo. Ujfaluši má namířeno do některého že španělských klubů.

Výhra Fiorentiny odsoudila k účasti v Poháru UEFA slavný AC Milán, který tak bude po šesti letech chybět v Lize mistrů. "Rossoneri" na posun z pátého místa nestačila ani vysoká výhra 4:1 nad Udine, v jehož obraně odehrál celý zápas Tomáš Zápotočný. Český bek se může také těšit na Pohár UEFA, protože porážka pro Udine nic neznamenala, účast v soutěži mělo jistou už před závěrečným kolem.

Nejlepším střelcem Serie A se stal Alessandro Del Piero, který dal 21 gólů. Kanonýr Juventusu se tak zapsal do historie italského fotbalu, protože teprve jako druhý hráč v historii se stal nejlepším střelcem ve druhé a nejvyšší soutěži ve dvou po sobě jdoucích sezónách. Před ním se to podařilo slavnému Paolo Rossimu. Na druhém místě skončil v tabulce kanonýrů další útočník Juventusu David Trezeguet.

Juventus zakončil návrat do soutěže divokou remízou

Juventus Turín zakončil vydařený návrat mezi elitu divokou remízou 3:3 v Janově proti Sampdorii. Na jeho třetím místě a postupu do předkola Ligy mistrů zápas v posledním kole nic změnit nemohlo. Vrchol bude mít italská liga v neděli, kdy se hrají ostatní zápasy, v nichž se rozhodne o titulu i o sestupujících.

Po 16 minutách vedl Juventus již 2:0, když skóre otevřel Del Piero po akci Pavla Nedvěda, který v týdnu prodloužil s klubem smlouvu o další rok.

Domácí však dokázali ještě v první půli vyrovnat a navíc mohli jít do vedení, ovšem Cassano neproměnil penaltu. Zato Del Pierovi se to povedlo a utekl o gól spoluhráči Davidu Trezeguetovi, jenž nasbíral za sezonu 20 branek.

Od 59. minuty hráli hosté bez vyloučeného Sissoka a Sampdoria dokázala početní převahu využít deset minut před koncem zásluhou Montelly k vyrovnání. V obraně Juventusu chyběl kvůli disciplinárnímu trestu Zdeněk Grygera.

Výsledek 38. kolo: Sampdoria Janov - Juventus Turín 3:3 (22. Cassano, 39. Maggio, 80. Montella - 7. a 65. z pen. Del Piero, 16. Trezeguet z pen.), AC Milán - Udine 4:1 (48. Pato, 59. Inzaghi, 79. Cafú, 88. Seedorf - 32.
Mesto), Bergamo - FC Janov 2:0 (32. Floccari, 90.+2 Marconi), Cagliari - Reggina 2:2 (18. Larrivey, 81. Bianco - 55. a 86. z pen. Amoruso), Catania - AS Řím 1:1 (85. Martínez - 8. Vučinič), Empoli - Livorno 2:1 (10. Buscé,
55. Saudati - 83. Diamanti), FC Turín - Fiorentina 0:1 (76. Osvaldo), Lazio Řím - Neapol 2:1 (14. Rocchi, 71. Firmani - 82. Domizzi), Parma - Inter Milán 0:2 (61. a 78. Ibrahimovic), Siena - Palermo 2:2 (2. a 58. Maccarone