Fotbalisté Chelsea deklasovali West Ham

Londýn - Fotbalisté Chelsea deklasovali v nedělním utkání 23. kola anglické ligy na svém hřišti West Ham United 5:1. Hosté hráli v závěru dvacet minut bez vyloučeného Paola Di Cania, neboť fotbalista, o jehož služby se zajímá Manchester United, úmyslně šlápl na náhradníka Jodyho Morrise. Rozhodčí Andy D'Urso mu okamžitě dal červenou kartu. V druhém nedělním utkání se Leeds United a Arsenal rozešly smírně po remíze 1:1.

V zápasu mezi Chelsea a West Hamem, které odehrál i český obránce Tomáš Řepka, padla úvodní branka až chvíli před přestávkou, kdy se poprvé trefil Jimmy Floyd Hasselbaink. Krátce po přestávce zvýšil Islanďan Eidur Gudjohnsen a prakticky tak rozhodl o výsledku.

Oba kanonýři do konce utkání přidali ještě dva góly, o pátou branku se zasloužil Mikael Forssell.  Fotbalisté Leedsu i Arsenalu remízou přišli o možnost posunout se na druhé místo v tabulce za vedoucí Manchester. Leeds tak zůstává třetí, Arsenal je o místo zpět.

Rekord van Nistelrooije
Útočník Ruud van Nistelrooij se stal prvním fotbalistou, který dokázal v anglické fotbalové lize vstřelit gól v osmi zápasech po sobě. Nizozemský reprezentant otevřel trefou z pokutového kopu skóre sobotního zápasu Manchesteru United proti Blackburnu, v němž úřadující mistr nakonec zvítězil 2:1.  Po podzimní krizi se hráči Manchesteru skvělou vítěznou sérií už v minulém kole probojovali do čela tabulky a dnes utekli o dva body Newcastlu. Jejich dosavadní největší rival totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu v Leicesteru.

Van Nistelrooij děkoval po utkání Davidu Beckhamovi, který byl určen na penaltu. "Řekl mi: jestli chceš, tak běž na to. Neváhal jsem a šel. Byl to důležitý moment, protože byl konec poločasu a já jsem svou poslední penaltu proti Olympiakosu nedal. Ale dokázal jsem se soustředit," vykládal nizozemský kanonýr,
jenž se trefil podesáté za sebou. V této sezoně dal ve všech soutěžích celkem 24 branek.

Osmkrát za sebou dokázal v historii Manchesteru skórovat pouze Liam Whelan v roce 1956, dávno před vznikem Premier League. "Všichni z něho máme radost. Je to skvělý výkon. Dostal se do výtečné formy a vždycky když se dostane do šance, mám pocit, že dá gól," vychvaloval Van Nistelrooije trenér Alex Ferguson.

Dva body ztratil doma Liverpool za nerozhodný výsledek se Southamptonem. Michael Owen sice dostal domácí už v osmé minutě do vedení, ale těsně po přestávce se o vyrovnání postaral Kevin Davies. Vladimír Šmicer, který v 33. minutě vystřídal Stevena Gerrarda, ztratil na polovině Southamptonu míč a z nevinně vyhlížející akce se zrodil vyrovnávací gól. Českého reprezentanta nahradil v 59. minutě Francouz Nicolas Anelka, Patrik Berger odehrál celý zápas.

Výsledky 23. kola
Tottenham - Everton 1:1
(5. Ferdinand - 8. Weir), Sunderland - Fulham 1:1 (67. Phillips - 15. Malbranque), Middlesbrough - Bolton 1:1 (38. Whelan - 73. Hansen), Manchester United - Blackburn 2:1 (45. Van Nistelrooij z pen., 81. Keane - 49. Hignett), Liverpool - Southampton 1:1 (8. Owen - 46. Davies), Leicester - Newcastle 0:0, Derby - Ipswich 1:3 (79. Christie - 47. Bent, 67. Peralta, 87. Reuser), Chelsea - West Ham 5:1 (45. a 60. Hasselbaink, 51. a 87. Gudjohnsen, 90. Forssell - 88. Defoe), Leeds United - Arsenal 1:1 (6. Fowler - 45. Pires).

Utkání Charlton - Aston Villa je na programu v pondělí.

1. Manchester United             23 14 3 6 56:33 45
2. Newcastle                          23 13 4 6 42:29 43
3. Leeds                                 23 11 9 3 35:21 42
4. Arsenal                               22 11 8 3 43:26 41
5. Liverpool                            23 11 7 5 32:24 40
6. Chelsea                              23 9 10 4 40:23 37
7. Tottenham                          23 9 5 9 34:30 32
8. Aston Villa                          22 8 8 6 29:27 32