Tomáš Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Dvě a půl hodiny do restaurace? Ujfaluši poznává Turecko

  • 48
Istanbul (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Poklidné Španělsko vyměnil za emotivní turecké fanoušky. Tomáš Ujfaluši zkraje léta nečekaně přestoupil z Atletika Madrid do istanbulského Galatasaraye. "Sám jsem zavolal prezidentovi a poprosil, aby mě pustil," říká třiatřicetiletý obránce.

Slavný turecký klub mu nabídl tříletou smlouvu a místní liga mu poskytla novou výzvu: šanci na ligový titul, který v jeho sbírce úspěchů chybí.

"Líbí se mi tady. Skvělý klub, vynikající zázemí, hrozně ochotní lidé a krásné město. Pokud dodržím smlouvu, je to asi moje poslední štace na této vysoké úrovni," říká v rozhovoru pro iDNES.cz a Radiožurnál.

S prostředím se sžil okamžitě. V klubu jej chválí za profesionalitu i vystupování, trenér jej ustanovil druhým kapitánem. Ani Ujfaluši nedá na Turky dopustit.

Čím se liší život v Turecku od Španělska?
Jako pro fotbalistu příliš ničím, ale jsou tady neskutečné zácpy. V Istanbulu žije mnohem víc lidí, než se oficiálně udává, prý kolem osmnácti milionů, a ty zácpy jsou někdy příšerný. Do města se sice občas dostanu, ale kvůli zácpám se mi moc nechce. Už jsem jel do restaurace dvě a půl hodiny autem.

Platí se v klubu třeba pokuty za pozdní příjezd na trénink?
Myslím, že ne. Všichni už jsou tak zvyklí, že radši vyjedou i dvě hodiny dřív. Mám pronajatý dům hned vedle Milana Baroše, což je ideální, jezdíme spolu na tréninky. Ráno nám to trvá tak půl hodiny.

Už máte nějaké negativní zkušenosti s horkokrevnými fanoušky?
Ještě ne a doufám, že ani nepřijdou. Ale je to tady extrémní, oni se nezastaví před ničím. Nemají úctu jako třeba ve Španělsku. Tam když byl člověk s rodinou, tak pozdravili a nechali na pokoji. Tady si vás odchytnou tak jako tak. Ale není to nic nepříjemného, pokud tam nestojí dvacet lidí a netrvá to dvacet minut.

Do Turecka jste přestoupil i kvůli možnosti získat ligový titul. Zatím je Galatasaray až čtvrtý...
... přitom jsme už teď mohli být první! Jenže středeční zápas proti Gaziantepsporu se nám nepovedl. Bylo to bláznovství, řezal nás rozhodčí, ale prohru čtyři dva jsme si zavinili sami. Za ty tři roky se titul snad povede.

Závěr středečního utkání jste odehrál s kapitánskou páskou. Překvapivé, po tak krátkém působení v klubu, nebo ne?
Já už jsem jeden zápas odkapitánoval, remizovali jsme. Trenér mě zvolil jako druhého kapitána za Sabrim Sabriolou. Teď mě to zase nemine, bude v trestu po červené kartě.

Domluvíte se jako kapitán s rozhodčími?
Pokud na něj mluvíte anglicky, nerozumí, to jsem si potvrdil v prvním zápase, i když jim mixuju angličtinu se španělštinou a italštinou. Jim nerozumím vůbec nic. Někdy to možná pomůže, ale spíš by za ním měli chodit Turci. Jenže oni jsou zase mnohem emotivnější. 

Turecky se neučíte?
Původně jsem to měl v plánu, jenže spoluhráči mluví anglicky, německy, italsky, španělsky, trenér Fatih Terim mluví italsky, takže se se všemi bez problémů dorozumím. Vyjma Turků, kteří anglicky mluví málo. Ale snaží se. Popravdě, jak se ji nemusím učit, turečtina mě moc neláká.

Galatasaray označujete za svou poslední velkou štací. Myšlenek na působení v USA už jste se vzdal?
Pořád to tam je! Bude mi šestatřicet a bude záležet, jak se budu cítit, jestli budu mít chuť do fotbalu. Ale představit si to dokážu. Třeba na rok, sezona je tam krátká a kdybych hrál stopera... Mohl bych si to kontrolovat, uvidíme.

Tomáš Ujfaluši

Návrat do české ligy nepřichází v úvahu?
Nechce se mi, o tom mám jasno už dávno. Když člověk zažije různé soutěže, tolik diváků... Je jiné vrátit se ještě ve dvaatřiceti letech jako Tomáš Řepka. Později, v šestatřiceti nebo sedmatřiceti, to nemá cenu.

Nenapodobíte ani Jana Kollera a jeho zápasy za Smetanovu Lhotu?
Nějakou vesnickou ligu budu hrát určitě. Už jsem dostal dvě nabídky, zvážím to.

Jak vnímáte kritiku, které v posledním období čelí vaši bývalí spoluhráči z reprezentace? Brankář Petr Čech se nedávno nechal slyšet, že lidé asi ztratili soudnost.
Laťka v nároďáku byla nastavena vysoko, na to si fanoušci zvykli rychle. Jenže už to není tým jako před lety, s Nedvědem, Šmicerem, Kollerem. S nimi se ztratilo strašně moc gólů a kvality, která se musí nahradit jinou formou hry. Půjde to pomalu, ale kvalita tam pořád někde je. Lidi musí hlavně vidět nasazení a srdce, že hráči nechají na hřišti všechno. V baráži proti Černé Hoře to bude platit dvojnásobně.

Návrat do reprezentačního týmu odmítáte. Umíte si po skončení kariéry představit své působení v českém fotbale?
To určitě ne. Stoprocentně.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko