František Straka

František Straka | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Český trenér Straka táhne fotbalisty Ružomberoku vzhůru

• 6
Mužstvo slovenského prvoligového Ružomberoku přebíral 10. září a Strakovi noví svěřenci se tehdy v tabulce krčili na posledním místě. Nyní ve 12. kole Ružomberok zvítězil na stadionu v Dubnici a je už devátý.

SLOVENSKO

Výsledky 12. kola: Senica - Slovan Bratislava 0:2 (3. Sylvestr, 68. Masaryk), Banská Bystrica - Trnava 1:0 (10. Kuzma), Dubnica - Ružomberok 1:2 (11. Kiska - 9. a 90. Pyschur), Dunajská Streda - Košice 1:1 (46. N'Kendo, 44. Novák), Nitra - Žilina 0:1 (18. Jež), Prešov - Petržalka 2:0 (23. Piter-Bučko, 24. Josl).

RUSKO

Fotbalisté Samary se střelecky trápí. V zápase 24. kola doma jen remizovali 0:0 se čtrnáctým Nalčikem a počtvrté za sebou nevstřelili gól. Černou sérii neprolomili ani Jan Koller a Jiří Jarošík, kteří odehráli celý zápas.

Samara naposledy dala gól na konci srpna v utkání s Dynamem Moskva, kdy se na výhře 3:1 podílel brankou i Jiří Jarošík. Od té doby vyšla čtyřikrát střelecky naprázdno a již 371 minut čeká na další zásah.

Nedařilo se ani navrátilci do reprezentace Antonínu Kinskému, jehož Saturn Ramenskoje prohrál na hřišti Tomsku 1:3.

Kazaň si pořádně zkomplikovala boj o obhajobu titulu mistra poté, co prohrála 1:2 na hřišti Lokomotivu Moskva. Nabídnutou šanci tak využil Spartak Moskva, který zvítězil 2:1 na hřišti Permu a šest kol před koncem sezony se dotáhl na rozdíl jediného bodu na Kazaň.

Obhájce titulu doplatil na to, že si nedokázal poradit s nigerijským
útočníkem Peterem Odemwingiem, který se postaral o oba góly Lokomotivu. V brance moskevského celku opět chyběl český gólman Marek Čech.

Spartak, za který nenastoupil Martin Jiránek, se mohl znovu spolehnout na svého kanonýra Brazilce Wellintona. Ten jedním gólem přispěl k důležitému vítězství a sedmnáctým zásahem v sezoně si upevnil pozici krále střelců.

Výsledky 24. kola: Tomsk - Saturn MO 3:1, Samara - Nalčik 0:0, Chimki - Groznyj 1:2, Rostov na Donu - FK Moskva 2:2, Perm - Spartak Moskva 1:2, Lokomotiv Moskva - Kazaň 2:1, CSKA Moskva - Krasnodar 4:0, Petrohrad - Dynamo Moskva 2:1.

TURECKO

Série neporazitelnosti fotbalistů Galatasaraye Istanbul v této sezoně skončila. Tým českého reprezentanta Milana Baroše nenašel přemožitele 15 zápasů, než v 8. kole ligy nečekaně padl na hřišti Ankaragücü.

Domácí sice byli dlouho horším týmem, ale v závěrečných sedmi minutách zápasu se třikrát prosadili a zvítězili 3:0. Galatasaray se po výborném úvodu sezony trochu zadrhl a již tři zápasy nevyhrál.

Po dvou remízách 1:1 však tentokrát vyšel střelecky naprázdno a nic na tom nezměnil ani Baroš, který nenavázal na svých 14 podzimních gólů. V závěru pak již jen z lavičky sledoval, jak domácí během sedmi minut třikrát skórují a získávají nečekané tři body.

Výsledky 8. kola: Diyarbakirspor - Büyüksehir 1:3, Manisaspor - Bursaspor 0:2, Besiktas - Denizlispor 1:0, Eskisehirspor - Kayserispor 0:1, Sivasspor - Antalyaspor 2:0, Ankaragücü - Galatasaray 3:0, Fenerbahce - Genclerbirligi 3:0.

RAKOUSKO

Výsledek 10. kola: Linec - Ried 2:2, Austria Vídeň - Mattersburg 1:0 (gól Jun), Salcburk - Klagenfurt 7:1, Sturm Graz - Kapfenberg 0:0, Wiener Neustadt - Rapid Vídeň 0:4.

BELGIE

Výsledky 10. kola: Beerschot - Westerlo 3:1, Charleroi - Kortrijk 3:3, Mechelen - Lokeren 2:0, Roeselare - Cercle Bruggy 3:2, St. Truiden - Waregem 1:2, FC Bruggy - Anderlecht 4:2.

NIZOZEMSKO

Výsledky 9. kola: Roda Kerkrade - Ajax Amsterodam 2:2, Almelo - Twente Enschede 1:3, Heerenveen - Venlo 1:1 (za domácí vyrovnal v 90. minutě Papadopulos), Utrecht - PSV Eindhoven 0:0.