Frankfurtský gólman Oka Nikolov

Frankfurtský gólman Oka Nikolov. | foto: Reuters

Bayern otočil zápas a uhájil první místo

• 16
Berlín - Fotbalisté Bayern Mnichov poprvé v sezoně málem ztratili první příčku v tabulce. V 11. kole německé bundesligy na hřišti Kolína nad Rýnem ještě v poločase prohrávali, ale nakonec po přestávce skóre otočili. Druhé Brémy daly čtyři góly Frankfurtu, v souboji o třetí Hamburk zdolal Schalke.

Třetího vítězství podzimu se dočkali fanoušci Dortmundu, který v předchozích zápase šestkrát remizoval. Mužstvo s Tomášem Rosickým v sestavě zdolalo letos dobře hrající Mönchengladbach.

Domácí v dramatickém utkání od 22. minuty hájili těsné vedení, které v nastaveném čase Smolarek pojistil. Vzápětí však Neuville snížil, když dorazil do sítě Svěrkošovu střelu do břevna. Ale víc hosté nedokázali.

Na hřišti se Rosický potkával s krajanem Milanem Fukalem, kterého deset minut před kocnem střídal Václav Svěrkoš.

To už ani Rosický nebyl na hřišti, když ho v 56. minutě kouč Marwijk ze hry stáhl, protože českého záložníka trápily svalové problémy.

Bayern prohrál poločas, ale po přestávce už na hřišti vládl. Lucio brzy vyrovnal a v 74. minutě Ballack hlavou rozhodl. Z krize se nevymanila ofenziva Bayernu, kterou má vést Nizozemec Makaay. Ještě v úvodu sezony obávaný kanonýr čeká na gól už 994 minut.

Právě do rozhodující branky Ballacka bylo první místo Bayernu v ohrožení, Brémy válcovaly Frankfurt a pokud by mistr nevyhrál, o skóre by ho o vedení připravily.

O třetí místo se hrálo v Hamburku, který hostil Schalke. Po vítězství domácích, u kterého byl i český záložník David Jarolím, rozdíl mezi oběma mužstvy narostl na šest bodů.

Zápas rozhodla střela Mahdavikia v  19. minutě. Hosté poslední půlhodinu dohrávali bez vyloučeného Poulsena.

Hamburk, který hraje se Slavií ve skupině Poháru UEFA, nastoupil v této sestavě: Wächter - Mahdavíkíjá, Boulahrouz, van Buyten, Atouba - Wicky - Jarolím, Beinlich - Trochowski (90. Klingbeil) - Barbarez, Mpenza (76. Lauth).

Bielefeld porazil na svém hřišti poprvé od roku 1971 Hannover a díky vítězství 4:1 se
v tabulce německé ligy po jedenáctém kole posunuli na deváté místo. V obou týmech byli vidět čeští fotbalisté - Radim Kučera, David Kobylík i Jan Štajner patřili podle agentury SID mezi nejlepší hráče svých týmů.

Kobylík se podílel na třetím gólu domácích. Po jeho volném kopu dal první ze svých dvou branek Boakye. Štajner přispěl k jediné trefě hostů stejným způsobem, z jeho kopu vytěžil gól Mertesacker.

Špatně skončil zápas i pro domácí Kučeru, který si v 79. minutě poranil koleno. Až důkladné vyšetření určí, zda má vazy natažené, či natržené.

Mezi nejlepší hráče zápasu se dostal i Jan Polák, jehož Norimberk ovšem prohrál v Mohuči 1:4 a zůstal poslední.

Výsledky 11. kola
Bielefeld - Hannover 4:1
(69. a 84. Boakye, 1. Fink, 53. Zuma - 55. Mertesacker)
Mohuč - Norimberk 4:1 (9. vlastní Paulus, 11. Auer, 45. Da Silva, 52. Thurk - 14. Kiessling)
Dortmund - Mönchengladbach 2:1 (22. Kehl, 90. Smolarek - 90. Neuville)
Hamburk - Schalke 1:0 (19. Mahdavikia)
Brémy - Frankfurt 4:1 (29. Frings, 52. Borowski, 61. Klose, 90. Borowski - 19. Amanatidis)
Stuttgart - Hertha Berlín 3:3 (52. Ljuboja, 66. Cacau, 83. Gomez - 8. Cairo, 67. Rafael, 76. Marcelinho)
Kolín nad Rýnem - Bayern Mnichov 1:2 (28. Scherz - 55. Lucio, 74. Ballack)
Kaiserslautern - Leverkusen 2:2 (32. Engelhardt, 90. Göktan - 39. Barnetta, 71. Voronin)
Duisburg - Wolfsburg 1:0 (57. Bugera)