Záložník Arsenalu Mesut Özil přihrává na třetí gól v utkání s Leicesterem. Pierre-Emerick Aubameyang (mimo záběr) ho vstřelil do prázdné brány. | foto: Reuters

Sexy fotbal jako za starých časů. V Arsenalu věří: Jsme na správné cestě

• 3
Ten gól je na sociálních sítích všude, doslova obletěl svět. Ukázková akce! Z vlastního pokutového území před soupeřovu bránu za necelých dvacet vteřin a k tomu kouzelný ťukes na závěr. Jako za starých časů, jásají po pondělním vítězství nad Leicesterem (3:1) nadšení fanoušci Arsenalu. Právem?

Už před reprezentační přestávkou, kdy fotbalisté Arsenalu rozebrali pěti góly Fulham, se z tribun ozývalo, co už dlouho ne.

A v pondělí po domácím představení proti Leicesteru znovu: We’ve got our Arsenal back! Náš Arsenal je zpátky!

„Myslím, že jsme předvedli docela sexy fotbal,“ napsal na sociální sítě Mesut Özil, hvězda utkání.

Krátce, ale výstižné.

Právě Özil byl v pondělním duelu kapitánem, jeden z tří gólů proti Leicesteru sám dal, na zbylých dvou trefách, které zařídil střídající Aubameyang, se výrazně podílel.

Zvlášť ta poslední stála za to. „Jedna z nejlepších v sezoně,“ uznal televizní expert Jamie Carragher.

„Věřím, že Mesut může takhle odehrát každý zápas,“ řekl Unai Emery, nový trenér, jenž si bleskově získává fanoušky. Jak by ne, když Arsenal pod jeho vedením nečekaně rychle letí vzhůru.

V tabulce je čtvrtý, ale podstatnější jsou jiné věci: například čím dál lepší výkony nebo deset soutěžních výher po sobě, což se naposledy podařilo před jedenácti lety.

Jen pro ilustraci: v té době si na ostrovní fotbal teprve zvykal Tomáš Rosický, česká fotbalová reprezentace patřila podle žebříčku FIFA mezi nejlepších deset na světě a Viktoria Plzeň neměla v domácí soutěži ještě ani jeden titul.

A v Arsenalu šéfoval Arséne Wenger, legendární kouč, který scénu v květnu po dvaadvaceti sezonách opustil. Když v šestadevadesátém roce do Anglie přišel, spustil revoluci, vyhrával trofeje, byl úspěšný. V posledních letech ale fanoušky rozděloval.

„Teď jsme na nové cestě, jdeme krok za krokem,“ tvrdí jeden ze sportovních ředitelů klubu Raul Sanllehi, který se podílel na výběru Wengerova nástupce Emeryho.

Podle posledních výkonů se zdá, že nová cesta je správná. Arsenal je znovu dominantní, vítězný, stylový.

„Proti Leicesteru jsme odehráli výborný druhý poločas, jen na začátku jsme byli trochu chladní,“ připustil Emery, nový oblíbenec.

Fanoušky baví jeho komunikace. Týden co týden se zlepšuje v angličtině a pod jeho vedením rostou výkony hráčů.

První versus druhé poločasy Arsenalu

Zápasy Premier League

První poločasy
skóre 6:7

Druhé poločasy
skóre 16:4

Na začátku sezony vysmívaná kombinace odzadu najednou funguje, v minulosti kritizovaní mladíci Iwobi nebo Bellerín zase hrají s jistotou a velkým sebevědomím.

Ne, hra Arsenalu rozhodně není bezchybná a jsou v ní rezervy: třeba v defenzivě. Nebo při nástupech do zápasů, které jsou často pomalé a nevýrazné.

Vždyť jen fotbalisté Leicesteru měli na stadionu Arsenalu v prvním poločase dvě nebo tři velké šance, po ruce Holdinga měli kopat penaltu a za nerozhodného stavu trefili břevno.

Kdyby byli přesnější, možná se o krásných akcích Arsenalu, které rozhodly o vítězství po přestávce, nepsalo.

„Bylo důležité, že jsme v prvních třiceti minutách drželi při sobě. I fanoušci nám pomohli,“ chválil Emery. „Teď je důležité, abychom zůstali klidní a každý další zápas vnímali jako příležitost ukázat, že kráčíme správným směrem.“