Fotbalisté Arsenalu se radují z gólu, který vstřelil Oleksandr Zinčenko.

Fotbalisté Arsenalu se radují z gólu, který vstřelil Oleksandr Zinčenko. | foto: AP

Drama v Anglii. Arsenal po obratu zpět v čele, Manchester City ztratil

• 10
Vypadalo to na další ztrátu, fotbalisté Arsenalu na stadionu Aston Villy dvakrát dotahovali náskok soupeře. Díky ráně Jorginha z nastavení, kterou si za vlastní záda srazil brankář Martínez, a dodatku Martinelliho ale ve 20. kole Premier League zvítězili 4:2. Manchester City po remíze 1:1 v Nottinghamu zůstává o dva body druhý.

Arsenal se v posledních zápasech trápil. Po porážce s Evertonem a remíze s Brentfordem prohrál s Manchesterem City, který jej vystřídal na prvním místě. Špatně začal i v Birminghamu: v páté minutě po Zinčenkově chybě vybojoval míč Cash a poslal do protiútoku Watkinse, který skóroval ve čtvrtém ligovém zápase za sebou.

Hosté vyrovnali po čtvrthodině hry, ve vápně se míč odrazil k Sakovi, který překonal Martíneze. Aston Villa se po 15 minutách dostala znovu do vedení, když Moreno našel přihrávkou do vápna Coutinha, jenž skóroval přízemní střelou. Ve druhém poločase se po rohu dostal ke střele Zinčenko a prvním gólem v Premier League vyrovnal. Na branku v anglické lize čekal bývalý hráč Manchesteru City 92 zápasů.

Obrat dokonal Arsenal ve třetí minutě nastavení, kdy Jorginho střelou z voleje sice trefil břevno, míč se však odrazil do ležícího argentinského mistra světa Martíneze a dostal se do branky. Martínez se o pár minut později objevil na druhé straně hřiště při rohovém kopu, který však hosté odvrátili a Martinelli po protiútoku zpečetil vítězství Arsenalu střelou do prázdné branky.

Křídelník Bukayo Saka z Arsenalu (vlevo) se snaží obejít Emiliana Buendiu z Aston Villy.

„Citizens“ nenavázali na poslední setkání s Nottinghamem, ve kterém vyhráli vysoko 6:0, a po remíze 1:1 jsou na druhém místě Premier League. Převahu využili hosté v 41. minutě, kdy se po střele zpoza vápna prosadil Silva.

Ve druhém poločase mohlo City zvýšit vedení, proti byl však skvěle chytající Navas. V závěru zápasu se dostal do šance Wood a zimní posila zařídila domácím bodový zisk, který Nottingham posunul na třináctou pozici.

Newcastle prohrál teprve druhý zápas v tomto ročníku Premier League, paradoxně opět s Liverpoolem. Ten rozhodl zápas už v úvodních dvaceti minutách. Nejprve se po centru Alexandera-Arnolda prosadil v 10. minutě Núňez a o sedm minut později zvýšil Gakpo.

Ve 22. minutě se do šance dostal Salah, domácí brankář Pope ve snaze zamezit protiútoku odehrál míč rukou, a jelikož byl daleko od vápna, dostal červenou kartu a přijde tak o finále Ligového poháru. Newcastle byl i v početní nevýhodě nebezpečný a nezdramatizoval utkání pouze díky skvěle chytajícímu Alissonovi.

Chelsea po úterní prohře s Dortmundem v Lize mistrů podlehla stejným rozdílem i poslednímu celku Premier League Southamptonu. Ten získal důležité body do boje o záchranu díky Wardu-Prowseovi, který v nastavení prvního poločasu skóroval z přímého kopu.

Anglický záložník vstřelil sedmnáctý gól z přímého kopu v Premier League, více má pouze jeho krajan Beckham, který z nich dal 18 gólů. Hráčům Chelsea se přes velké šance nepodařilo prosadit. V posledních deseti soutěžních zápasech vstřelili pouze čtyři branky.

Fulham zvítězil na hřišti Brightonu a posunul se před svého soupeře na šesté místo. Zápas rozhodl v 88. minutě Salomon po šesti minutách na hřišti. Posila ze Šachtaru se prosadila podruhé za sebou, opět jako střídající hráč.

Sobotní výsledky 24. kola: Aston Villa - Arsenal 2:4 (5. Watkins, 31. Coutinho - 16. Saka, 61. Zinčenko, 90.+3 vlastní Martínez, 90.+8 Martinelli), Brentford - Crystal Palace 1:1 (90.+6 Janelt - 69. Eze), Brighton - Fulham 0:1 (88. Solomon), Chelsea - Southampton 0:1 (45.+1 Ward-Prowse), Everton - Leeds 1:0 (64. Coleman), Nottingham - Manchester City 1:1 (84. Wood - 41. Silva), Wolverhampton - Bournemouth 0:1 (49. Tavernier), Newcastle - Liverpool 0:2 (10. Núňez, 17. Gakpo).

Wolverhampton - Bournemouth 0:1 (0:0)

Branky: 49. Tavernier. Rozhodčí: M. Salisbury. ŽK:72. Aït-Nouri, 74. J. Gomes, 86. Sarabia - 29. Billing, 70. A. Smith, 74. Senesi.

Wolverhampton Sá – Semedo, Dawson, Kilman, Bueno (61. Aït-Nouri) – Neves (C), Nunes (61. Podence) – Sarabia, Moutinho (70. J. Gomes), A. Traoré (77. Jiménez) – Cunha (70. D. Costa).

Bournemouth Neto (C) – A. Smith, Stephens, Senesi, Zemura (85. Viña) – Ouattara (57. Semenyo), Lerma (46. Rothwell), Billing, Tavernier (57. Anthony) – Traorè (81. Mepham) – Solanke.

Přejít na on-line reportáž

Aston Villa FC - Arsenal FC 2:4 (2:1)

Branky: 5. Watkins, 31. Coutinho - 16. Saka, 61. Zinčenko, 90+3. E. Martínez, 90+8. Martinelli. Rozhodčí: Hooper – Mainwaring, Scholes. ŽK:45+3. Luiz, 84. E. Martínez - 45+3. Saka, 90+4. Xhaka. Diváci: 42 066.

Aston Villa FC E. Martínez – Cash, Konsa, Mings, Moreno (78. Digne) – Luiz (67. Dendoncker), McGinn (C), Buendía (67. Bailey), Kamara – Watkins (78. Duran), Coutinho (62. Ramsey).

Arsenal FC Ramsdale – B. White (79. Tomijasu), Magalhães, Saliba, Zinčenko (90+5. Tierney) – Ödegaard (C) (90+5. Holding), Jorginho, Xhaka (79. Vieira) – Saka, Nketiah, Trossard (68. Martinelli).

Everton - Leeds United 1:0 (0:0)

Branky: 64. Coleman. Rozhodčí: Madley – Lennard, Smith. ŽK:44. McNeil, 44. A. Doucouré - 44. T. Adams, 44. McKennie, 90+4. Gnonto.

Everton Pickford – Coleman (C), Coady, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, A. Doucouré, Gueye, Onana (74. T. Davies), McNeil – Maupay (81. Simms).

Leeds United Meslier – Ayling (C), Koch, Wöber (46. Kristensen), Firpo – McKennie (78. Rutter), T. Adams – Summerville (61. Aaronson), Harrison (86. S. Greenwood), Gnonto – Bamford.

Newcastle United - Liverpool FC 0:2 (0:2)

Branky: 10. Núñez, 17. Gakpo. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn – Pawson. ŽK:38. Almirón - 20. Fabinho. ČK:22. Pope.

Newcastle United Pope – Trippier (C) (65. Murphy), Schär, Botman, Burn – S. Longstaff, Joelinton (71. Ritchie), Anderson (24. Dúbravka) – Almirón (65. A. Gordon), Isak (65. C. Wilson), Saint-Maximin.

Liverpool FC Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson – J. Henderson (C) (59. Elliott), Fabinho, Bajcetic (59. Milner) – Salah, Núñez (59. Jota), Gakpo (59. Firmino).

Brighton & Hove - Fulham FC 0:1 (0:0)

Branky: 88. Solomon. Rozhodčí: England – Cook, Robathan – Linnington. ŽK:71. Diop, 82. Vinícius, 85. Robinson, 90+1. Palhinha, 90+6. Willian. Diváci: 31 619.

Brighton & Hove R. Sánchez – Veltman, Webster (73. Buonanotte), Dunk (C), Estupiñán (63. Lamptey) – Groß, Caicedo – March, Mac Allister, Mitoma – E. Ferguson (73. Undav).

Fulham FC Leno – Tete, Diop, Ream (C), Robinson – Reed, Palhinha – H. Wilson (63. Vinícius), A. Pereira (82. Solomon), Willian – Decordova-Reid.

Chelsea FC - Southampton FC 0:1 (0:1)

Branky: 45+1. Ward-Prowse. Rozhodčí: Coote – Hopton, Wood. ŽK:4. Koulibaly, 87. Arrizabalaga, 90+7. Kovačić - 16. Bella-Kotchap, 45+4. S. Armstrong, 76. Mara, 87. Lavia, 90+7. Ward-Prowse, 90+8. Perraud. Diváci: 40 152.

Chelsea FC Arrizabalaga – Azpilicueta (C) (84. T. Chalobah), Badiashile, Koulibaly (46. W. Fofana), Chilwell (84. Gallagher) – Kovačić, E. Fernández – Madueke (64. Mudryk), Félix, Mount (64. Havertz) – D. Fofana (46. Sterling).

Southampton FC Bazunu – S. Armstrong (59. Walcott), Maitland-Niles (90+5. Lyanco), Bednarek, Bella-Kotchap, Perraud – Ward-Prowse (C), Lavia (87. I. Diallo), Elyounoussi (87. Alcaraz) – Sulemana (59. A. Armstrong), Onuachu (59. Mara).

Nottingham - Manchester City 1:1 (0:1)

Branky: 84. Wood - 41. B. Silva. Rozhodčí: Scott – Wilkes, Eaton. ŽK:14. Worrall. Diváci: 29 365.

Nottingham Navas – Aurier (79. Wood), Worrall (C), Felipe, Lodi (79. Toffolo) – Freuler, Shelvey (72. Mangala), Colback (58. N. Williams) – Danilo (58. A. Ayew), Gibbs-White – Br. Johnson.

Manchester City Ederson – Walker, Dias, Laporte – Foden (89. Aké), Rodri, De Bruyne (88. Álvarez), Gündoğan (C), B. Silva, Grealish – Haaland.

Brentford FC - Crystal Palace FC 1:1 (0:0)

Branky: 90+6. Janelt - 69. Eze. Rozhodčí: Tierney – Davies, Howson. ŽK:3. Mee, 75. Nörgaard - 13. J. Ayew, 35. Andersen. Diváci: 17 122.

Brentford FC Raya – Hickey (76. Lewis-Potter), Pinnock, Mee, Henry (76. Janelt) – Dasilva (63. Damsgaard), Nørgaard /C/ (84. Baptiste), Jensen – Mbeumo, Toney, Wissa (63. Schade).

Crystal Palace FC Guaita – Clyne, Andersen, Guéhi /C/, Mitchell (82. Richards) – Olise (80. Ahamada), Doucouré, Lokonga (63. Eze), Schlupp – Ayew, Mateta (80. Édouard).