Radost fotbalistů Leverkusenu po gólu do sítě Frankfurtu. V popředí klubka...

Radost fotbalistů Leverkusenu po gólu do sítě Frankfurtu. V popředí klubka hráčů Adam Hložek. | foto: AP

Zápas, na který Hložek čekal měsíce. Tři asistence? Jako Šmicer nebo Rosický

• 5
Napoprvé měl kliku, protože se od něj balon spíš šťastně odrazil. Před gólem reprezentačního parťáka Schicka předvedl výjimečnou dravost i důraz a nakonec ukázal také rychlost, přehled, rozvahu. Na podobný zápas čekal český fotbalista Adam Hložek měsíce: konečně v Leverkusenu zvládl 90 bundesligových minut a rovnou zazářil třemi asistencemi, což je výjimečná věc.

Vždyť od sezony 2005/06, kdy mají statistici z analytické společnosti Opta kompletní data pro nejlepších pět evropských soutěží, se žádnému českému fotbalistovi něco podobného nepodařilo.

A dřív?

Tomáš Rosický třikrát asistoval v květnu 2003 v zápase Dortmundu s Norimberkem (4:1), Vladimír Šmicer v Anglii ještě o tři roky dřív připravil všechny branky Liverpoolu v Southamptonu (3:3). A Pavel Nedvěd si připsal tři gólové přihrávky v březnu 2000 v dresu Lazia v osmifinálové skupině Champions League proti Marseille (5:1).

Český fotbalista Adam Hložek se raduje z góluse spoluhráčem Jeremiem Frimpongem...
Český fotbalista Adam Hložek v akci během utkání Leverkusenu proti Frankfurtu.

Pro Hložka byl nedělní zápas ve Frankfurtu, který Bayer i díky jeho příspěvku vyhrál 5:1, první po měsíc dlouhé pauze. V době, kdy léčil poraněný kotník, média v Německu spekulovala o jeho letním odchodu. Psalo se, že prý ve frontě o bývalého sparťanského útočníka stojí kluby z Itálie nebo Anglie.

„Nám se však ohledně Adam doteď nikdo neozval,“ přesvědčoval Hložkův manažer Pavel Paska. „Počkám si, až bude fit, pak si sedneme a řekneme, co dál.“

Paska o Hložkovi: Přestup? Nikdo se neozval. Až bude fit, sedneme si

Hložek naznačil, že formu má po uzdravení dobrou.

Už v týdnu seděl na lavičce v úvodním semifinále Evropské ligy v Římě (2:0) a o víkendu mu dal kouč Xabi Alonso, který kvůli trestu nemohl na lavičku, kompletní porci minut ve Frankfurtu.

„Děkuju všem klukům za to, jak zápas zvládli. Jsem šťastný,“ vykládal pak Alonso na tiskové konferenci. Vždyť Bayer i v utkání, do kterého nasadil několik hráčů z lavičky a opory odpočívaly, výsledkově dominoval a protáhl neuvěřitelnou sérii bez porážky od začátku sezony už na 48 zápasů.

A Hložek?

Šest asistencí, sedmadvacet vytvořených šancí. Adam Hložek v Leverkusenu od začátku sezony 2022/23.

Tři asistence fotbalisty Adama Hložka v utkání Leverkusenu ve Frankfurtu. Jedna z nich nebyla přihrávkou, ale spíš odrazem.

V jediném zápase vyrovnal bilanci asistencí ze všech svých jedenapadesáti duelů v německé lize. A i když v aktuální sezoně hraje méně, než by si sám představoval, gólem nebo přihrávkou ozdobí svůj výkon v průměru každých pětasedmdesát minut.

Mimochodem, Hložek se stal se také teprve čtvrtým fotbalistou Leverkusenu, který v jediném ligovém zápase připravil právě tři góly; v říjnu 2017 to jako poslední zvládl tehdy osmnáctiletý Kai Havertz, aktuálně opora Arsenalu.

Hložkovi přitom k mimořádnému zápisu pomohl kus i štěstí, protože hlavně před první trefou zkušeného spoluhráče Granita Xhaky se od něj balon po odkopu obránce soupeře spíš jen odrazil. Do přestávky ještě centrem přichystal branku Patriku Schickovi a ve druhé půli narýsoval parádní pas přes šířku hřiště na Jeremieho Frimponga.

„Heatmapa“ českého fotbalisty Adama Hložka v zápase ve Frankfurtu. Útočník Leverkusenu měl třiatřicet dotyků, připsal si tři asistence.

Radost měl jistě i trenér národního týmu Ivan Hašek, který Hložka přes nízké vytížení nominoval na březnové přípravné zápasy v Norsku (2:1) a s Arménií (2:1) a v plánech ho má i pro červnové Euro.

Bude na něm Hložek úspěšný?

Češi s dvěma či více asistencemi v utkání jedné z TOP 5 ligových soutěží (zdroj: StatsPerform/Opta; data jsou kompletní od sezony 2005/06)