Fabian Ruiz oslavuje vstřelený gól ve finále ME do 21 let. | foto: Reuters

Fotbalisté Španělska vyhráli ME do 21 let. Zdolali obhájce z Německa

• 0
Fotbalisté Španělska vyhráli mistrovství Evropy do 21 let. Ve finále v Udine porazili Německo 2:1 a obhájci trofeje vrátili dva roky starou porážku 0:1 z vyvrcholení minulého Eura v Polsku.

Svěřenci Luise de la Fuenteho šampionát ovládli poprvé od roku 2013 a celkovým pátým triumfem dorovnali historicky nejúspěšnější zemi ME jednadvacítek Itálii.

Zápas v Udine gólově otevřel už v osmé minutě Fabián Ruiz, v 69. minutě přidal pojistku další záložník Dani Olmo. Těsně před koncem už jenom snížil Nadiem Amiri.

Španělé začali aktivněji a v osmé minutě se ujali vedení, když Ruiz dostal prostor a povedenou střelou zpoza šestnáctky zamířil přesně k tyči Nübelovy branky.

Mnoho dalších pěkných momentů však první půle nenabídla. Němci postupně vyrovnali hru a krátce před pauzou si vytvořili větší tlak, ale ze série rohových kopů nic nevytěžili.

I do druhého dějství vstoupili lépe obhájci. Amiriho skákavý pokus nadvakrát zastavil Sivera a gólman Alavésu si pak poradil i s ránou nejlepšího střelce turnaje Waldschmidta.

Španělské mužstvo se soustředilo na protiútoky a po jednom z nich v 69. minutě zvýšilo na 2:0. Chybujícímu brankáři Nübelovi vypadla Ruizova střela a volný Olmo zblízka obloučkem dorazil míč do sítě.

Ruiz následně mohl zápas zřejmě definitivně rozhodnout, ale po narážečce se střídajícím Mayoralem zamířil těsně vedle. Další španělský náhradník Soler pak v 81. minutě napálil břevno.

Němci na konci ještě finále zdramatizovali, když Amiri v 88. minutě tečovanou střelou snížil. Hráči „La Rojita“ však těsný náskok udrželi a mohli slavit.

Španělsko - Německo 2:1 (1:0)

Branky: 8. Ruiz, 70. Olmo - 89. Amiri. Rozhodčí: Srdjan Jovanović – Uroš Stojković, Milan Mihajlović (vš. SRB). ŽK:34. J. Vallejo, 71. Núñez, 85. Sivera.

Španělsko Sivera – Martín, Núñez, J. Vallejo (C), Firpo – Roca, Ruiz (79. Merino) – Olmo, D. Ceballos, Fornals (72. B. Mayoral) – Oyarzabal (56. Soler).

Německo Nübel – Klostermann, Tah (C), Baumgartl, Henrichs – Serdar (62. Neuhaus), M. Eggestein (79. Nmecha), Dahoud – Öztunali (73. Richter), Waldschmidt, Amiri.