HURÁ. Nizozemci se radují ze vstřeleného gólu.

HURÁ. Nizozemci se radují ze vstřeleného gólu. | foto: AP

Slováci znovu klopýtli. Zaváhali i Angličané, nedali gól Černé Hoře

• 59
Fotbalisté Slovenska podruhé za sebou ztratili v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2012. Po ostudě v Arménii nevyhráli anii doma s Irskem, se kterým remizovali 1:1. Zaváhala i Anglie, která v Londýně nedokázala vstřelit gól Černé Hoře.

Skupina A

Německo se v prvním poločase trápilo, které v další postsovětské republice Kazachstánu vyhrálo 3:0 až díky třem brankám po změně stran.

Turkům se pod vedením nového kouče Guuse Hiddinka přestalo dařit. V pátek prohráli vysoko 0:3 v Německu a nepohodu si přenesli i do dalšího duelu. Rozhodující ránu jim zasadil v 38. minutě ázerbájdžánský kapitán Rašat Sadygov, který v srpnu zamířil do tureckého klubu Eskisehirspor.

Ázerbájdžánci po pauze se štěstím přežili několik závarů a mohli se radovat teprve z druhého vítězství v evropské kvalifikaci za posledních sedm let.

Ázerbájdžán - Turecko 1:0 (1:0)
Branka: 39. Sadygov. Hráno v Baku. Rozhodčí: Deaconu (Rum.).

Kazachstán - Německo 0:3 (0:0)
Branky: 49. Klose, 76. Gomez, 85. Podolski. Hráno v Astaně. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Belgie - Rakousko 4:4 (1:2)
Branky: 11. Vossen, 47. Fellaini, 87. Ogunjimi, 90. Lombaerts - 14. a 62.
Schiemer, 29. Arnautovic, 90.+3 Harnik. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 68. Scharner (Rak.).

do poločasu srovnal po rohu Ďurica.

Svěřenci Vladimíra Weisse nakonec mohli být rádi za bod, neboť v závěru první půle zahodil hostující Keane penaltu a irský kanonýr pak selhal i při velké šanci čtyři minuty před koncem.

Remízy v Žilině využilo Rusko, které po výhře 1:0 v Makedonii poskočilo do čela tabulky.

Arménie - Andorra 4:0 (3:0)
Branky: 4. G. Kazarjan, 16. Mchitarjan, 33. Movsisjan, 52. Pizzelli. Hráno v Jerevanu. Rozhodčí: Mikulski (Pol.).

Slovensko - Irsko 1:1 (1:1)
36. Ďurica - 16. St. Ledger. Hráno v Žilině. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Makedonie - Rusko 0:1 (0:1)
Branka: 8. Keržakov. Hráno ve Skopje. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Skupina C

Faerské ostrovy - Severní Irsko 1:1 (0:0)
Branky: 60. Holst - 76. Lafferty. Hráno v Toftiru. Rozhodčí: Zimmermann (Švýc.).

Estonsko - Slovinsko 0:1 (0:0)
Branka: 66. vlastní Sidorenkov. Hráno v Tallinnu. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).

Skupina D

Francie podle předpokladů triumfovala proti Lucembursku 2:0 a po úvodní porážce od Běloruska si připsala třetí výhru za sebou. Svěřenci nového kouče Laurenta Blanka vedou skupinu.

Bělorusko - Albánie 2:0 (1:0)
Branky: 10. Rodionov, 77. Krivec. Hráno v Mogilevu. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). ČK: 90.+1 Dallku (Alb.).

Francie - Lucembursko 2:0 (1:0)
Branky: 22. Benzema, 76. Gourcuff. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ČK: 56. Peters (Luc.).

Skupina E

Národní tým Nizozemska i bez několika opor porazil v souboji o první místo Švédy hladce 4:1 a stejně jako Němci získaly ze čtyř duelů plný počet dvanácti bodů. V každém utkání se gólově prosadil kanonýr Huntelaar, který stejně jako spoluhráč Afellay vstřelil dvě branky a s osmi trefami vede střeleckou tabulku kvalifikace. Kaňkou duelu bylo pro Nizozemce zranění Kuijta.

Finsko - Maďarsko 1:2 (0:0)
Branky: 86. Forssell - 50. Szalai, 90.+5 Dzsudzsák. Hráno v Helsinkách. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Nizozemsko - Švédsko 4:1 (2:0)
Branky: 4. a 55. Huntelaar, 36. a 59. Afellay - 69. Granqvist. Hráno v Amsterdamu. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

San Marino - Moldavsko 0:2 (0:1)
Branky: 20. Josan, 86. Doroš z pen. Hráno v Serravalle. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Lotyšsko - Gruzie 1:1 (0:0)
90.+1 Cauna - 74. Siradze. Hráno v Rize. Rozhodčí: De Sousa (Port.).

Řecko - Izrael 2:1 (1:0)
Branky: 22. Salpingidis, 62. Karagunis z pen. - 59. vlastní Spiropulos.
Hráno v Pireu. Rozhodčí: Hansson (Řec.).

Senzační tažení podzimním úvodem kvalifikace korunovala Černá Hora
bezbrankovou remízou ve Wembley s Anglií. Balkánský celek, který hraje pod samostatnou hlavičkou teprve tři a půl roku, nedostal ve čtyřech zápasech ani gól a překvapivě vede skupinu G.

Švýcarsko - Wales 4:1 (2:1)
Branky: 8. a 89. Stocker, 21. Streller, 82. Inler z pen. - 13. Bale.
Hráno v Basileji. Rozhodčí: Hammer (Luc.).

Anglie - Černá Hora 0:0
Hráno v Londýně. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

Dánsko - Kypr 2:0 (0:0)
47. Rasmussen, 81. Lorentzen. Hráno v Kodani. Rozhodčí: Fernandéz (Šp.).

Island - Portugalsko 1:3 (1:2)
Branky: 17. Helguson - 3. C. Ronaldo, 27. Meireles, 72. Postiga. Hráno v Reykjavíku. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Branky: 58. Naismith, 66. vlastní Piqué - 44. Villa z pen., 55. Iniesta,
79. Llorente. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ŽK: Whittaker, Miller (oba Skot.). ČK: 89. Whittaker.