Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Po stříbrné medaili přišel lesk i bída

  6:00
Praha - Hádanka na pět: jeden z fotbalových hrdinů, který loni pomohl svými góly vystřílet stříbro na mistrovství světa dvacítek. A teď nadchl hattrickem za Frankfurt. Hádanka na čtyři: jeden z fotbalových hrdinů, který loni pomohl vychytat stříbro na mistrovství světa dvacítek. Nyní je na soupisce Parmy. V prvním případě nezaváháte, samozřejmě Martin Fenin.

MS 20: Česko - Španělsko, Pekhart | foto: Reuters

Ale kdo se skrývá za druhou hádankou? Tam si už jisti asi nebudete. Radek Petr.

Uběhlo sedm měsíců od slavné chvíle českého fotbalu. Změnila život každému, kdo nastoupil do tehdejšího finále s Argentinou. Nad Feninem básní v německé bundeslize a jen souhra nepříjemností by ho připravila o cestu na červnové Euro s reprezentačním áčkem. Vždyť je v lepší formě než Koller i Baroš.

Podobně vysoko může myslet možná Šimůnek nebo Kalouda.

Berger, Řepka. Ale co Roub?

Naproti tomu kometa jménem Petr rychle zapadla.

"U útočníků stačí tři čtyři góly a hned se o nich ví. My brankáři to máme těžší, musíme být trpěliví," utěšuje sám sebe Radek Petr.

Může jít o drobný zádrhel v kariéře mladého brankáře, v němž někteří viděli nového Petra Čecha. Nebo vážnou komplikaci, z níž se neprobere.

Petr narazil. A nebude sám. I jiní hráči se perou o místo v sestavě.

"Poznávají těžké zápasy, konkurenci, zodpovědnost, zdravotní problémy.
Tohle je prověřuje. Přechod do dospělých je ten nejtěžší," tvrdí trenér Miroslav Soukup, který hráče vedl na turnaji.

V roce 1990 vyhrála federální reprezentace mistrovství Evropy do 16 let. Tomáš Řepka nebo Patrik Berger vyrostli ve fotbalové hvězdy. Jenže o jménech Šulek, Peškař nebo Roub těžko něco víte.

Přitom šlo o podobně talentované hráče ze stejného mužstva.

Také hrdiny stříbrné dvacítky z Kanady čeká lesk i bída. Nyní většina z nich zažívá rozruch – pozornost médií a hlavně skautů, kteří jim i sobě chtějí vydělat miliony z lukrativních přestupů.

Na pondělní zápas Brna se Slavií dorazilo 14 pozorovatelů, většinu z nich zajímal Luboš Kalouda. Ten se pral s nervozitou, nehrál dobře.

"Ať to dopadne jakkoliv, hlavně když se co nejdřív rozhodne," poznamenal k nejčastější otázce, zda přestoupí do CSKA. "Tlak mu škodí, ale agenti ho vytvářejí schválně, aby poznali, co hráč vydrží," řekl brněnský trenér Petr Uličný.

Z 3. ligy rovnou do nároďáku

Když byl zápas v plném proudu, skauti pochopili, že kromě Kaloudy si musí všímat útočníka Marka Střeštíka. Dalšího stříbrného hocha. Právě on se stal hitem posledních dní. Přitom na podzim spěl k tomu, že ho starší spoluhráči vyštípou, jelikož s míčem u nohy myslel jen na sebe.

"Úspěch na šampionátu otevřel českým trenérům oči. Mají větší důvěru v mladé kluky," tvrdí trenér Soukup. Někteří se dokonce stávají klíčovými osobnostmi mužstev. Cesta do ciziny, kam už se dostali Fenin, Šimůnek, Mazuch nebo Petr, je otevřena pro další.

"Kalouda hrál před rokem v brněnském béčku třetí ligu, teď je v reprezentaci. A Juventus v něm vidí nového Nedvěda," popisuje hráčům manažer Pavel Zíka, jak závratná může být někdy kariéra.

Jen je potřeba ji ustát.

Stejně tak mít štěstí na klub, kde dají hráči šanci. V tom je rozdíl mezi Feninem a Petrem.

Pohádka hrdiny: rok krásných snů 

F r a n k f u  r t,  P r a h a (jap) - Pravou nohou zpracoval míč a levačkou z otočky vystřelil. Nádherný gól. Padl loni 22. července ve finále mistrovství světa. Už tehdy bylo jasné, že se Martinu Feninovi mění život. Prožil turnaj snů. To on byl symbolem povstání českého mládí. "Bylo to jako pohádka," říkal. Stal se sportovní celebritou a pohádka pokračuje.

3. srpna: v Teplicích, jež ho vychovaly, prodlužuje smlouvu do 2010.

Zářící hvězda
Martin Fenin, útočník Frankfurtu

5. srpna: první zápas po návratu byl velkolepý. Dvěma góly sám porazil Kladno. Únava? Kdeže. "Ani ve snu by mě to nenapadlo," vydechl nadšeně. Jeho cena vyskočila nad 100 milionů korun, lákají ho Brémy či Espanyol Barcelona.

14. srpna: první pozvánka od trenéra Brücknera do dospělé reprezentace. "Asi pořád sním," nechápal.

4. září: na gymnáziu v Dubí konečně maturuje. Známky: 4, 3, 3, 2. Když spěchá na trénink reprezentace, bulvární noviny ho vyfotí, že jede příliš rychle: "Poprvé jsem poznal odvrácenou stranu popularity."

9. prosince: končí podzim, konečně si chvíli odpočine. Má na kontě 7 gólů a všichni tuší, že se bude stěhovat. Česká liga už je pro něj malá.

27. prosince: Juventus Turín? Ne. Souboj o Fenina vyhrál Frankfurt. Pro klub je to nejdražší nákup historie, zaplatil 120 milionů korun.

2. února: fantastická premiéra a hattrick s Herthou Berlín. V Německu se rozjela feninomanie.

Ze spratka je pokorný dříč, který sní o Španělsku
B r n o - O jeho talentu nepochyboval nikdo. O jeho povaze mnozí ano.

Brněnský záložník Marek Střeštík měl pověst frajírka a konflikty se staršími spoluhráči. "Ale uvědomil jsem si, že to tak dál nejde. S klukama jsme si vše vyříkali a žádný problém už mezi námi není," ujišťuje jedenadvacetiletý blonďák.

Pondělní zápas jeho Brna se Slavií ukázal, že pokud své nadání vrhne správným směrem, může z něj být výjimečný hráč. Střeštík hrál skvěle a soupeře doslova ničil. Odvážné průniky, efektní kličky, navrch vítězný gól. "Byl to můj nejlepší zápas v lize," souhlasí Střeštík. "Ale na mistrovství světa dvacítek se nám zase ohromně dařilo jako mančaftu."

Hvězda těchto dní
Marek Střeštík, záložník Brna

Ano, i jeho kariéru nakopnul světový šampionát do 20 let, na němž rodák ze Slovenska, jehož matka je Maďarka, patřil do základní české sestavy a vstřelil jeden gól. I když na rozdíl od jiných Střeštík necestoval do Kanady jako neznámý hráč, ale už jako vycházející hvězdička Brna.

"Na mistrovství jsem tolik nevynikal, protože jsem byl po zranění. Ale každému z nás to ohromně zvýšilo sebevědomí," vzpomíná.

Jenže po návratu do ligy se dlouho hledal. Sebevědomí mu možná narostlo až moc a zkušení spoluhráči v Brně mu vyčítali jednou laxní přístup, podruhé parádičky.

"Někdy jsem to přehnal," přiznává dnes Střeštík. "Trenér Soukup i spoluhráči mi vysvětlili, že na vlastní polovině si podobné věci dovolit nemůžu. Uvědomil jsem si, že to dělám špatně, a začal jsem se chovat jinak."

Po konci podzimu dokonce přišel za kapitánem Trousilem a za své výstupy se omluvil.

"Zpětně přiznal, že dělal blbosti a někdy se choval jako spratek," líčil Jan Trousil. "Ale už pochopil, co může a co ne. A hlavně pochopil, proč hraje za Brno."

Možná je předčasné to posuzovat, ale zatím se zdá, že Střeštíkovi nabytá pokora svědčí. V obou jarních zápasech byl nejlepším hráčem Brna, proti Slavii přímo exceloval. "Snažím se teď soustředit na každý zápas za Brno. Ale kdybych měl jít do zahraničí, nejradši do Španělska."

Bude-li pokračovat v posledních výkonech, může se mu sen splnit.

ROBIN KRUTIL

Makám bez odměny v zápasech, to bolí
P r a h a,  P a r m a - Trénuje jako ďas. A když přijde den zápasu, tak na něj brankář Radek Petr dorazí se spoluhráči. Ve sportovním oblečení italské Parmy. Do kabiny však nevkročí, stoupá po schodech na tribunu. Jako předevčírem, kdy jeho tým porazil 2:0 Udine.

Ligu jste ještě nechytal. Dostanete se někdy aspoň na lavičku?
Jen čtyřikrát.

Jak to nesete?
Hlavně začátky byly těžké, měl jsem jiné představy. Myslel jsem, že občas si do branky stoupnu. Ambice musely trochu dolů. Fotbal je boj a já musím vydržet.

Zapadlá hvězda
Radek Petr, gólman, 2. náhradník Parmy

Nebylo by rozumnější zůstat doma a čekat na šanci tady?
Někdo si to myslí. Já nelituju. V Baníku bych stejně nechytal a nabídka z Itálie byla životní šance. Teď se tady musím hodně učit.

Co nejvíc?
Hlavně jazyk. Italština mi moc nejde, nemám hlavu na tři světové jazyky, jak nám radili ve škole. Zvykám si na novou brankářskou školu. Jiný pohyb na balon, rychlejší atakování od hráčů a podobně. Je toho hodně.

Jedničce Buccimu je 39 let. Vidíte naději, že by po sezoně skončil?
Smlouvu má do léta, ale v jeho věku je normální, že ji mívá vždycky na rok. Nevím, co plánuje, a tahat to z něj samozřejmě nebudu. Připadal bych si pitomě.

A když se rozloučí?
Můžu poskočit na místo dvojky za Pavariniho, kterému minulý týden bylo 34. Dokonce máme narozeniny ve stejný den, akorát že já jsem o 13 let mladší. Ale třeba by mi odchod Bucciho přidělal víc starostí. Můžou koupit jinou jedničku a já budu mít cestu do branky ještě víc zabetonovanou.

Chytáte aspoň za rezervu?
Málo, bohužel. Zápasy se kryjí s áčkem.

Vidíte vůbec nějaká pozitiva?
Ale jo. Chtějí, abych byl při všem. Proto se uklidňuju, že se mnou počítají. Trénuju jako ostatní, jezdím na zápasy, všude jsem s týmem. Jen při zápase v kabině ne. Týden makám, držím se v kondici, a když má přijít v neděli zápas čili odměna, zůstanu mimo. To bolí.

Máte někoho, kdo vás utěší?
Jsem tady sám. Takže leda nějaký telefonát. Rodičům, bráchovi nebo mé nové přítelkyni.

Může se stát, že Parma sestoupí z ligy. Co by se dělo pak?
To nepřivolávejte! Vím, máme to nahnuté (Parma je 14., dva body od sestupu). Ničí nás góly v závěru. V Turíně jsme nedávno vedli 4:1 a nakonec nás břevno zachránilo od porážky 5:4. A co by se dělo, kdyby, jak říkáte? Asi nic, smlouvu mám na čtyři roky.

Autor:

Mistrovství Evropy ve fotbalu 2021

Fotbalové Euro 2021 se hraje od 11. června do 11. července v jedenácti městech v jedenácti různých zemích. V turnaji se utkává 24 týmů rozdělených do šesti skupin. Zlato obhajuje Portugalsko, které na Euro 2016 ve finále porazilo Francii.

Český tým: úterý 22. června ve 21.00: Česko - Anglie

Harry KaneKylian Mbappé, Patrik Schick, Raheem Sterling, Lukáš Hrádecký, Christian Eriksen, Romelu Lukaku, Manuel Locatelli, Unai Simón, Robin Gosens

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko

  • Nejčtenější

Chorvatsko - Česko 1:1, fotbalisté vedli, pálil Schick. Bod přiblížil postup

Díky třetímu zásahu Patrika Schicka na turnaji čeští fotbalisté ve druhém utkání Eura nad Chorvaty vedli, o těsný...

Česko - Anglie 0:1, rána od Sterlinga a fotbalisté postupují až z třetí příčky

Po výhře a remíze první porážka. A čeští fotbalisté půjdou do osmifinále mistrovství Evropy až z třetí příčky, v...

Hororový vstup, píší ve Skotsku. Nad českou výhrou bědují i Chorvaté

Jásot českých fotbalistů a fanoušků po výhře 2:0 nad Skotskem vyvolal skepsi v tisku poražených a dokonce i v médiích...

Obranný zákrok, od vlastní brány 97 metrů ve sprintu a gól. Cristiano Ronaldo

U vlastní brány odvrátil centr z rohového kopu a sprintoval přes celé hřiště, aby zakončil rychlý brejk a skóroval....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsem rasista, brání se Arnautovic. Makedonci žádají nejtvrdší trest

Nejen v Severní Makedonii stále rezonuje emotivní oslava gólu Marka Arnautovice, který v neděli na fotbalovém Euru...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Argentinci porazili na jihoamerickém šampionátu Uruguay, rozhodl Rodríguez

Fotbalisté Argentiny si na jihoamerickém mistrovství v Brazílii připsali po úvodní remíze první výhru. Díky premiérové...

Horvi, tak pojď! Jak jsem trénovala jako český fotbalový reprezentant

„Český nároďák vás potřebuje. Budete bojovat jako tým, jako lvi,“ burcuje nás David Holoubek, náš trenér pro tento den....

Venezuelu rozložil covid, reprezentace musela povolat patnáct nových fotbalistů

Po hromadné nákaze koronavirem ve výpravě pro fotbalovou Copu Américu povolalo vedení venezuelské reprezentace patnáct...

Kouč jednadvacítky Krejčí vypracuje analýzu, pak výbor rozhodne, zda zůstane

Do začátku července se rozhodne o tom, zda u fotbalové reprezentace do 21 let bude nadále působit trenér Karel Krejčí....

VESUVIUS ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Operátor/ka výroby

VESUVIUS ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 500 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....