Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Po stříbrné medaili přišel lesk i bída

  6:00
Praha - Hádanka na pět: jeden z fotbalových hrdinů, který loni pomohl svými góly vystřílet stříbro na mistrovství světa dvacítek. A teď nadchl hattrickem za Frankfurt. Hádanka na čtyři: jeden z fotbalových hrdinů, který loni pomohl vychytat stříbro na mistrovství světa dvacítek. Nyní je na soupisce Parmy. V prvním případě nezaváháte, samozřejmě Martin Fenin.

MS 20: Česko - Španělsko, Pekhart | foto: Reuters

Ale kdo se skrývá za druhou hádankou? Tam si už jisti asi nebudete. Radek Petr.

Uběhlo sedm měsíců od slavné chvíle českého fotbalu. Změnila život každému, kdo nastoupil do tehdejšího finále s Argentinou. Nad Feninem básní v německé bundeslize a jen souhra nepříjemností by ho připravila o cestu na červnové Euro s reprezentačním áčkem. Vždyť je v lepší formě než Koller i Baroš.

Podobně vysoko může myslet možná Šimůnek nebo Kalouda.

Berger, Řepka. Ale co Roub?

Naproti tomu kometa jménem Petr rychle zapadla.

"U útočníků stačí tři čtyři góly a hned se o nich ví. My brankáři to máme těžší, musíme být trpěliví," utěšuje sám sebe Radek Petr.

Může jít o drobný zádrhel v kariéře mladého brankáře, v němž někteří viděli nového Petra Čecha. Nebo vážnou komplikaci, z níž se neprobere.

Petr narazil. A nebude sám. I jiní hráči se perou o místo v sestavě.

"Poznávají těžké zápasy, konkurenci, zodpovědnost, zdravotní problémy.
Tohle je prověřuje. Přechod do dospělých je ten nejtěžší," tvrdí trenér Miroslav Soukup, který hráče vedl na turnaji.

V roce 1990 vyhrála federální reprezentace mistrovství Evropy do 16 let. Tomáš Řepka nebo Patrik Berger vyrostli ve fotbalové hvězdy. Jenže o jménech Šulek, Peškař nebo Roub těžko něco víte.

Přitom šlo o podobně talentované hráče ze stejného mužstva.

Také hrdiny stříbrné dvacítky z Kanady čeká lesk i bída. Nyní většina z nich zažívá rozruch – pozornost médií a hlavně skautů, kteří jim i sobě chtějí vydělat miliony z lukrativních přestupů.

Na pondělní zápas Brna se Slavií dorazilo 14 pozorovatelů, většinu z nich zajímal Luboš Kalouda. Ten se pral s nervozitou, nehrál dobře.

"Ať to dopadne jakkoliv, hlavně když se co nejdřív rozhodne," poznamenal k nejčastější otázce, zda přestoupí do CSKA. "Tlak mu škodí, ale agenti ho vytvářejí schválně, aby poznali, co hráč vydrží," řekl brněnský trenér Petr Uličný.

Z 3. ligy rovnou do nároďáku

Když byl zápas v plném proudu, skauti pochopili, že kromě Kaloudy si musí všímat útočníka Marka Střeštíka. Dalšího stříbrného hocha. Právě on se stal hitem posledních dní. Přitom na podzim spěl k tomu, že ho starší spoluhráči vyštípou, jelikož s míčem u nohy myslel jen na sebe.

"Úspěch na šampionátu otevřel českým trenérům oči. Mají větší důvěru v mladé kluky," tvrdí trenér Soukup. Někteří se dokonce stávají klíčovými osobnostmi mužstev. Cesta do ciziny, kam už se dostali Fenin, Šimůnek, Mazuch nebo Petr, je otevřena pro další.

"Kalouda hrál před rokem v brněnském béčku třetí ligu, teď je v reprezentaci. A Juventus v něm vidí nového Nedvěda," popisuje hráčům manažer Pavel Zíka, jak závratná může být někdy kariéra.

Jen je potřeba ji ustát.

Stejně tak mít štěstí na klub, kde dají hráči šanci. V tom je rozdíl mezi Feninem a Petrem.

Pohádka hrdiny: rok krásných snů 

F r a n k f u  r t,  P r a h a (jap) - Pravou nohou zpracoval míč a levačkou z otočky vystřelil. Nádherný gól. Padl loni 22. července ve finále mistrovství světa. Už tehdy bylo jasné, že se Martinu Feninovi mění život. Prožil turnaj snů. To on byl symbolem povstání českého mládí. "Bylo to jako pohádka," říkal. Stal se sportovní celebritou a pohádka pokračuje.

3. srpna: v Teplicích, jež ho vychovaly, prodlužuje smlouvu do 2010.

Zářící hvězda
Martin Fenin, útočník Frankfurtu

5. srpna: první zápas po návratu byl velkolepý. Dvěma góly sám porazil Kladno. Únava? Kdeže. "Ani ve snu by mě to nenapadlo," vydechl nadšeně. Jeho cena vyskočila nad 100 milionů korun, lákají ho Brémy či Espanyol Barcelona.

14. srpna: první pozvánka od trenéra Brücknera do dospělé reprezentace. "Asi pořád sním," nechápal.

4. září: na gymnáziu v Dubí konečně maturuje. Známky: 4, 3, 3, 2. Když spěchá na trénink reprezentace, bulvární noviny ho vyfotí, že jede příliš rychle: "Poprvé jsem poznal odvrácenou stranu popularity."

9. prosince: končí podzim, konečně si chvíli odpočine. Má na kontě 7 gólů a všichni tuší, že se bude stěhovat. Česká liga už je pro něj malá.

27. prosince: Juventus Turín? Ne. Souboj o Fenina vyhrál Frankfurt. Pro klub je to nejdražší nákup historie, zaplatil 120 milionů korun.

2. února: fantastická premiéra a hattrick s Herthou Berlín. V Německu se rozjela feninomanie.

Ze spratka je pokorný dříč, který sní o Španělsku
B r n o - O jeho talentu nepochyboval nikdo. O jeho povaze mnozí ano.

Brněnský záložník Marek Střeštík měl pověst frajírka a konflikty se staršími spoluhráči. "Ale uvědomil jsem si, že to tak dál nejde. S klukama jsme si vše vyříkali a žádný problém už mezi námi není," ujišťuje jedenadvacetiletý blonďák.

Pondělní zápas jeho Brna se Slavií ukázal, že pokud své nadání vrhne správným směrem, může z něj být výjimečný hráč. Střeštík hrál skvěle a soupeře doslova ničil. Odvážné průniky, efektní kličky, navrch vítězný gól. "Byl to můj nejlepší zápas v lize," souhlasí Střeštík. "Ale na mistrovství světa dvacítek se nám zase ohromně dařilo jako mančaftu."

Hvězda těchto dní
Marek Střeštík, záložník Brna

Ano, i jeho kariéru nakopnul světový šampionát do 20 let, na němž rodák ze Slovenska, jehož matka je Maďarka, patřil do základní české sestavy a vstřelil jeden gól. I když na rozdíl od jiných Střeštík necestoval do Kanady jako neznámý hráč, ale už jako vycházející hvězdička Brna.

"Na mistrovství jsem tolik nevynikal, protože jsem byl po zranění. Ale každému z nás to ohromně zvýšilo sebevědomí," vzpomíná.

Jenže po návratu do ligy se dlouho hledal. Sebevědomí mu možná narostlo až moc a zkušení spoluhráči v Brně mu vyčítali jednou laxní přístup, podruhé parádičky.

"Někdy jsem to přehnal," přiznává dnes Střeštík. "Trenér Soukup i spoluhráči mi vysvětlili, že na vlastní polovině si podobné věci dovolit nemůžu. Uvědomil jsem si, že to dělám špatně, a začal jsem se chovat jinak."

Po konci podzimu dokonce přišel za kapitánem Trousilem a za své výstupy se omluvil.

"Zpětně přiznal, že dělal blbosti a někdy se choval jako spratek," líčil Jan Trousil. "Ale už pochopil, co může a co ne. A hlavně pochopil, proč hraje za Brno."

Možná je předčasné to posuzovat, ale zatím se zdá, že Střeštíkovi nabytá pokora svědčí. V obou jarních zápasech byl nejlepším hráčem Brna, proti Slavii přímo exceloval. "Snažím se teď soustředit na každý zápas za Brno. Ale kdybych měl jít do zahraničí, nejradši do Španělska."

Bude-li pokračovat v posledních výkonech, může se mu sen splnit.

ROBIN KRUTIL

Makám bez odměny v zápasech, to bolí
P r a h a,  P a r m a - Trénuje jako ďas. A když přijde den zápasu, tak na něj brankář Radek Petr dorazí se spoluhráči. Ve sportovním oblečení italské Parmy. Do kabiny však nevkročí, stoupá po schodech na tribunu. Jako předevčírem, kdy jeho tým porazil 2:0 Udine.

Ligu jste ještě nechytal. Dostanete se někdy aspoň na lavičku?
Jen čtyřikrát.

Jak to nesete?
Hlavně začátky byly těžké, měl jsem jiné představy. Myslel jsem, že občas si do branky stoupnu. Ambice musely trochu dolů. Fotbal je boj a já musím vydržet.

Zapadlá hvězda
Radek Petr, gólman, 2. náhradník Parmy

Nebylo by rozumnější zůstat doma a čekat na šanci tady?
Někdo si to myslí. Já nelituju. V Baníku bych stejně nechytal a nabídka z Itálie byla životní šance. Teď se tady musím hodně učit.

Co nejvíc?
Hlavně jazyk. Italština mi moc nejde, nemám hlavu na tři světové jazyky, jak nám radili ve škole. Zvykám si na novou brankářskou školu. Jiný pohyb na balon, rychlejší atakování od hráčů a podobně. Je toho hodně.

Jedničce Buccimu je 39 let. Vidíte naději, že by po sezoně skončil?
Smlouvu má do léta, ale v jeho věku je normální, že ji mívá vždycky na rok. Nevím, co plánuje, a tahat to z něj samozřejmě nebudu. Připadal bych si pitomě.

A když se rozloučí?
Můžu poskočit na místo dvojky za Pavariniho, kterému minulý týden bylo 34. Dokonce máme narozeniny ve stejný den, akorát že já jsem o 13 let mladší. Ale třeba by mi odchod Bucciho přidělal víc starostí. Můžou koupit jinou jedničku a já budu mít cestu do branky ještě víc zabetonovanou.

Chytáte aspoň za rezervu?
Málo, bohužel. Zápasy se kryjí s áčkem.

Vidíte vůbec nějaká pozitiva?
Ale jo. Chtějí, abych byl při všem. Proto se uklidňuju, že se mnou počítají. Trénuju jako ostatní, jezdím na zápasy, všude jsem s týmem. Jen při zápase v kabině ne. Týden makám, držím se v kondici, a když má přijít v neděli zápas čili odměna, zůstanu mimo. To bolí.

Máte někoho, kdo vás utěší?
Jsem tady sám. Takže leda nějaký telefonát. Rodičům, bráchovi nebo mé nové přítelkyni.

Může se stát, že Parma sestoupí z ligy. Co by se dělo pak?
To nepřivolávejte! Vím, máme to nahnuté (Parma je 14., dva body od sestupu). Ničí nás góly v závěru. V Turíně jsme nedávno vedli 4:1 a nakonec nás břevno zachránilo od porážky 5:4. A co by se dělo, kdyby, jak říkáte? Asi nic, smlouvu mám na čtyři roky.

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lille - Sparta 2:1, oslabení hosté vedli, nezvládli závěr a postup je pryč

Deset minut dělilo sparťanské fotbalisty od senzačního vítězství. Schylovalo se k zázraku v Lille, ale dva góly...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

V semifinále Ligy národů Itálie doma vyzve Španělsko, Belgii čeká Francie

V semifinále druhého ročníku fotbalové Ligy národů na sebe narazí Itálie se Španělskem a Belgie s Francií. Rozhodl o...

Maradona zemřel? Jeho věrní nesouhlasí: Bohové přece neumírají!

Co dělat, když vám víra přikazuje pojmenovat syna Diego, ale už nenapovídá, jak to zařídit u dcer? „Jakmile nám doktoři...

Výkřiky od piva mě nebaví. Trenér Šilhavý o stavu fotbalové reprezentace

Premium Program fotbalového mistrovství Evropy, který mu visí za dveřmi kanceláře, musel vyměnit. Z roku 2020 na 2021. Za...

Návrat z daleka. Trenér Bílek v Kazachstánu končí, nepovede ani reprezentaci

Fotbalový trenér Michal Bílek přišel i o svou druhou roli v Kazachstánu. Poté, co v průběhu roku skončil jako trenér...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...