Petr Čech při vyhlašování ankety Fotbalista roku. | foto: Michal Šula, MAFRA

Čech možná skončí v reprezentaci. Po Euru to zvážím, řekl slavný gólman

  • 201
Kolik zářezů ještě přibude na reprezentační vizitce Petra Čecha? Slavný fotbalový brankář poprvé připustil, že historický český rekord, který nyní drží spolu s Karlem Poborským, už se nemusí pohnout o moc. Oba za národní mužstvo nastoupili ve 118 zápasech.

„Bude mi čtyřiatřicet a je čas, abych se zamyslel, co dál. Není po čtrnácti letech v nároďáku čas, abych tuhle kapitolu uzavřel?“ překvapivě prohlásil Čech v rozhovoru pro MF DNES, který vychází v úterý. A svůj záměr zopakoval večer po vyhlášení výsledků ankety Fotbalista roku.

Možná neměl v úmyslu to téma otevírat, protože si do Prahy přiletěl pro rekordní osmou trofej Fotbalista roku, ovšem přímé otázce se nevyhnul: „Po Euru si sednu a zvážím, co dál.“

A pokračoval: „Léta přibývají. Doufám, že Euro dopadne co nejlépe, pak teprve to budu řešit. Podle toho, jak se budu cítit, se rozhodnu.“

Je tedy možné, že opustí národní dres a dá přednost pouze klubové kariéře v Arsenalu. Jako jeden z důvodů uvedl náročné cestování, které s sebou nese únavu a menší čas na regeneraci.

Když má Premier League přestávku, on sedne na letadlo do Česka. Z Prahy pak vyráží k zápasům národního týmu. Například v poslední kvalifikaci to bylo šest hodin do Kazachstánu či čtyři hodiny na Island.

„Když ubude cestování a zápasů s reprezentací, o to se zvyšuje pravděpodobnost, že bych mohl vydržet déle v Arsenalu. Vím, že mladší nebudu,“ přemítal. „Odehrál jsem v nároďáku 14 let, to je hodně dlouhá doba.“

Když se novináři zeptali trenéra Pavla Vrby, jestli Čecha nebude po Euru přemlouvat, aby v národním týmu nekončil, otočil se na vedle sedícího brankáře a z legrace se ptal: „Už ti bylo osmnáct? Jsi svéprávný? Bylo. V tom případě nechám rozhodnutí na něm.“

Fotogalerie

Čech by mohl svou volbu zkonzultovat třeba i s Pavlem Nedvědem, který sám v reprezentaci končil v době, kdy jeho kariéra rozhodně nebyla za zenitem.

„Ale myslím, že jsem to měl jednodušší,“ pustil se Nedvěd do srovnání. „Tehdy jsme spadli s Juventusem do druhé ligy a cítil jsem, že bych nemusel být připraven na mezinárodní utkání. Soustředil jsem se proto hlavně na klub. Ale není to jednoduché rozhodování, protože hrát za svou zemi je maximum. Petr se určitě rozhodně správně, sám podle sebe. Určitě chce být dál na vrcholu a zároveň nedělat dvě věci na polovic.“

Čech nyní léčí zranění lýtkového svalu, proto vynechá blížící se přátelské zápasy se Skotskem a ve Švédsku. Do branky by se měl vrátit hned po reprezentační pauze.

Loni v létě Čech přestoupil do Arsenalu:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Slavia v Lize mistrů

10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.