Franz Beckenbauer (vlevo) a Pelé v dresu New York Cosmos, květen 1977.

Franz Beckenbauer (vlevo) a Pelé v dresu New York Cosmos, květen 1977. | foto: / imago sportfotodienst / imago sportfotodienst ČTK

Beckenbauer o nejvyšší poctě od Pelého. Jak šel Císař kvůli Králi do Ameriky

  • 2
V polovině sedmdesátých let způsobil Pelé ve Spojených státech obří poprask. Američané začali zjišťovat, co je zač ten „soccer“, a rázem se desetitisíce lidí tlačily na tribunách, jež předtím zely prázdnotou. Brazilskou ikonu postupně následovaly fotbalové hvězdy z Evropy a takový Franz Beckenbauer šel do New York Cosmos zejména proto, aby si na závěr kariéry zahrál s Králem v jednom dresu.

Slavného německého fotbalistu, mistra světa a Evropy z let 1974 a 1972, jemuž se pro elegantní styl a vůdcovské schopnosti přezdívalo Der Kaiser (Císař), Pelého čtvrteční úmrtí velmi zasáhlo.

„Fotbal bude navždy patřit tobě! Zůstaneš tu navěky. Díky za tvou hru, Králi. Svět ztratil toho největšího fotbalistu v dějinách - a já jedinečného přítele,“ uvedl Beckenbauer. Dvojnásobný držitel Zlatého míče s Pelém nejprve soupeřil na reprezentační úrovni, na sklonku kariéry se s ním nicméně potkal v jednom mužstvu.

Pláče nejen Brazílie. Zemřel legendární fotbalista Pelé, bylo mu 82 let

Pelé zamířil do USA v roce 1975 a zažehl revoluci, fotbalové šílenství. Vždyť když přicházel, hráli za New York Cosmos studenti a poloprofesionálové na rozbitých, prašných hřištích, na nichž jste nezřídka narazili na skleněné střepy.

Když se v srpnu 1977 Pelé loučil s profesionální kariérou jako americký šampion, nastupovali po jeho boku mistři světa, stadiony byly nacpané k prasknutí a v Cosmos si užívali života podobného rockovým hvězdám.

Večírky s celebritami, obědy s prezidenty, královské podmínky, exhibiční turné po celé planetě. Všichni chtěli vidět Pelého.

A nejen jeho. Zmínili jsme hvězdy: Carlos Alberto, Giorgio Chinaglia, domácí Shep Messing... A v roce 1977 dorazil také Beckenbauer.

„Šel jsem do USA, protože jsem chtěl bezpodmínečně hrát s Pelém v jednom mužstvu. Tahle doba po jeho boku byla jedním z nejlepších zážitků mého života,“ vyznal se Beckenbauer.

Cosmos, které dotoval mediální magnát Steve Ross (majitel Warner Bros a Atlantic Records), bořili rekordy v návštěvnosti. A to vše hlavně kvůli Pelému.

„Nedlouho před tím, co přišel, byl soccer v naprosto ubohém stavu,“ vzpomínal pro BBC někdejší generální manažer klubu Clive Toye. „Nikoho nezajímal, spousta lidí ho vůbec neznala. Průměrný Američan znal maximálně jistého Brazilce.“

Právě Toye, dřív sportovní novinář, Pelého do New Yorku přivedl. Poprvé jej potkal v Santosu po třetím titulu mistra světa. O tři roky později, když brazilský fenomén uzavíral kariéru, zavětřil funkcionář příležitost.

Ovšem nebylo to snadné přemlouvání.

Sešli se na Jamajce, ve Frankfurtu, v Římě, v Rio de Janeiru, v Sao Paulu. Až v motelu nedaleko bruselského letiště Toye konečně Pelého přemluvil. Vysvětlil mu, proč má místo zvonivých evropských adres raději zvolit Spojené státy, kde se ve fotbale skórují místo gólů touchdowny.

„Když půjdeš do Realu Madrid nebo do Juventusu, můžeš tam vyhrát titul. Když se ale přidáš k nám, vyhraješ celou zemi.“

S Pelém v dresu Cosmos prožil soccer nevídaný boom a pronikl do všech koutů USA. Na Brazilcův debut přišlo 21 tisíc lidí – o pár let dříve přitom televize rušily smlouvy s ligou, protože nikoho nezajímala – a zničený trávník pro vysílání nastříkali zelenou barvou, aby vypadal aspoň trochu obstojně.

Nechte ho hrát, je zraněný. Čím Masopust okouzlil fotbalového krále Pelého

Pelého do Států následovaly hvězdy jako George Best či Geoff Hurst, ovšem právě na brazilského génia s desítkou na zádech a jeho tým chodily nejvyšší návštěvy. Co město, to nový rekord.

Cosmos nastupovali v dresech navržených Ralphem Laurenem, před sezonou 1977 se mohli přestěhovat do arény pro 80 tisíc diváků a s Pelém, jehož tým povznesli na další úroveň Beckenbauer s Carlosem Albertem, se odrazili k titulu.

„Hned jsme se stali americkými šampiony a Pelé mě poté nazval svým bratrem. Byla to pro mě nepředstavitelná pocta,“ uvedl Beckenbauer, který posléze s Cosmos slavil ještě dvakrát.

Americké nadšení ze socceru nicméně s Pelého koncem prudce ochladlo. Rapidně klesl zájem diváků i médií, na obrovské platy pro stárnoucí hvězdy přestaly být peníze a dluhy požíraly jeden klub za druhým. V roce 1984 zanikla liga NASL a o rok později i původní Cosmos – pouhých deset let po Pelého bombastickém příchodu.

Zůstaly jen vzpomínky.

„Působení v USA bylo úžasné dobrodružství. Byla to exploze, bláznovství,“ líčil Beckenbauer. „Fantastické zážitky, na které nikdy nezapomenu.“

Hlavně díky Pelému.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko