Nizozemci si vyzkoušeli hru proti urputné obraně

Praha - Dvě výhry a dvě porážky, to je bilance soupeřů fotbalové reprezentace v kvalifikaci o evropský šampionát. Ve středečních přípravných zápasech Nizozemci, Rakušané, Bělurusové i Moldavci hráli venku. Úspěšné bylo Nizozemsko, které vyhrálo v Norsku 1:0, a Bělorusové, kteří nastříleli čtyři branky Lotyšům. Naopak první kvalifikační soupeř národního týmu Moldavsko prohrálo v Estonsku gólem Allase 0:1. Nedařilo se ani Rakušanům, kteří v Basileji podlehli Švýcarsku 2:3.

Už po deseti minutách se sice Rakušané radovali z gólu Wallnera, ale v devatenácté minutě vyrovnal Hakan Yakin a čtyři minuty před přestávkou otočil zápas Frei. Ve druhém poločase přidal třetí branku z penalty Marat Yakin. Rakousko dokázalo už jen snížit. Devět minut před koncem se podruhé trefil Wallner, dvacetiletý útočník Rapidu Vídeň.

V Oslu patnáct tisíc lidí vidělo jedinou branku. Vítězství Nizozemců zařídil dvacet minut před koncem Davids. Norský gólman Grodas neudržel střelu Meyda a volný nizozemský záložník doklepl míč do sítě.

Trenér Dick Advocaat se nechal slyšet, že devět hráčů, kteří proti Norům nastoupili, si zahraje i v prvním kvalifikačním souboji s Běloruskem. "Šli jsme do zápasu na sto procent a chtěli jsme uspět. V prvním poločase jsme se nedokázali prosadit přes dobře bránícího soupeře," řekl Advocaat.

"Nakonec jsme mohli vyhrát větším rozdílem, měli jsme i další šance, ale chyběla nám lepší koncovka. Bělorusové hrají stejným stylem jako Norsko. Soustředí se na obranu a spoléhají na bleskové protiútoky," dodal Advocaat.

Právě Bělorusko bude druhým podzimním soupeřem českého týmu. V Lotyšsku byl jejich největší postavou útočník Romaščenko, jehož dvě branky zajistily vítězství 4:2.

Moldavci si mohli odvést z Estonska mnohem větší porážku, ale od debaklu je zachránil výtečný gólman Hmaruc.