Nedvěd šel ze hřiště za aplausu Italů

• 13
Palermo - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Když v 79. minutě opouštěl hřiště, dočkal se od dvaceti tisícovek diváků bouřlivých ovací. "Nikdy hostující hráč něco takového nezažil," řekl komentátor italské televize. Přesto Nedvěd jistě dobře věděl, že ve své fotbalové premiéře na Sicílii chtěl být ještě o něco lepší.

Přestože se však kapitán národního mužstva Pavel Nedvěd snažil ze všech sil, byl v českém týmu v duelu s Itálií jen nejpilnějším hráčem. Nikoli však zářící hvězdou.

Od prvních minut na něm bylo vidět, jak moc se chce ukázat. Ve středu zálohy se držel vysunutý před Rosickým a z druhé vlny se staral hlavně o ofenzivu. Za každé situace se snažil hrát dopředu.

První potlesk si vysloužil v 7. minutě, kdy si po chybě domácího obránce naběhl na míč a přízemní střelou bez přípravy vyzkoušel levačkou pozornost Buffona, spoluhráče z Juventusu.

Po dvaceti minutách se po něm prošel Legrottaglie, český kapitán se nerozčiloval a hrál dál. Ve 24. minutě střílel z dálky vedle, o další minutu později se probíjel po pravém křídle, ale v posledním okamžiku ho o míč připravil Bettarini.

Téměř pokaždé, když míč přiklepl spoluhráči, okamžitě si bleskově nabíhal. Nebyl však pochopen ani jednou...

Deset minut před přestávkou založil útok, na jehož konci byla pološance Kollera. Vzápětí - poprvé v utkání - se zuřivým gestem obořil na sudího za to, že posoudil soupeřův zákrok jako dovolený.

Ve 40. minutě se probil italskou šestnáctkou, jenže míč mu zase v posledním zlomku vteřiny zblokoval obránce do autu. Poté poslal před italskou branku pohotovou narážečkou Rosického, ale ten kličku Legrottagliemu neudělal.

Ve druhém poločase se po početném prostřídání sestavy přece jen o něco stáhl do pole a vžil se do role rozehrávače. Neustálý pohyb ho zdobil dál, určitě toho naběhal nejvíc ze všech aktérů zápasu, možná byl i nejčastěji přihrávajícím hráčem.

Tleskalo se mu po hodině hry, když se v místě levého křídla kličkou zbavil Odda a přesně odcentroval na Lokvence. Hlavičku českého dlouhána však Toldo kryl.

O svou pověstnou dělovku z dálky se pokusil nedlouho před odchodem ze scény. Nasadil ke střele z pětadvaceti metrů, ale míč skončil nad brankou.

Potom už předal kapitánskou pásku Rosickému, se "svým" italským publikem se rozloučil a po nezbytném pokřižování usedl na lavičku. Pak už jen přihlížel, jak dvouletá neporazitelnost českého mužstva málem skončila.

Jenže muž s Nedvědovou páskou v 88. minutě vyrovnal na konečných 2:2. Rosický v roli kapitána zastoupil Nedvěda výtečně.

Na tiskové konferenci po utkání jeden z italských novinářů k českému trenérovi poznamenal: "Všichni pějí ódy na Nedvěda, ale podle mě byl dnes vaším nejlepším a nejdůležitějším hráčem Rosický. Co o tom soudíte?"

Karel Brückner se jen zdrženlivě pousmál a směrem k onomu žurnalistovi prohodil: "Máte dobrý postřeh."