Garry Rodrigues (vpředu) z Kapverd bráněný Idrissou Ganem Gueyem ze Senegalu.

Garry Rodrigues (vpředu) z Kapverd bráněný Idrissou Ganem Gueyem ze Senegalu. | foto: Reuters

Mané vystřelil Senegalu proti oslabeným Kapverdám čtvrtfinále

• 4
Fotbalisté Senegalu zdolali na africkém šampionátu 2:0 oslabené Kapverdy a postoupili do čtvrtfinále. Dvojnásobnou přesilovku využil vítěznou brankou v 63. minutě hvězdný útočník Sadio Mané. Pozici favorita potvrdilo i Maroko výhrou 2:1 nad Malawi.

Mané mohl v Bafoussamu otevřít skóre hned z první akce zápasu, trefil ale jen tyč. Pokus ofenzivní opory Liverpoolu byl jedinou větší šancí prvního poločasu, ačkoliv favorit hrál po vyloučení Andradeho od 18. minuty přesilovku.

V 57. minutě dostal rovnou červenou kartu po střetu s Maném i brankář Vozinha a „Lvi z Térangy“ o šest minut později prolomili čekání na gól. Teprve druhou trefu Senegalu na turnaji obstaral znovu Mané, jenž si na zadní tyči našel centr z rohového kopu a o břevno zakončil. V nastavení přidal pojistku střídající Dieng.

Obhájci stříbrných medailí udrželi i ve čtvrtém utkání turnaje čisté konto a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem středečního duelu Mali - Rovníková Guinea.

Maroko muselo proti Malawi v Yaoundé otáčet. V osmé minutě se totiž výstavní dalekonosnou ránou trefil Mhango a připsal si třetí trefu na šampionátu. Krátce před pauzou ale srovnal hlavou En-Nesjrí a v 70. minutě rozhodl Hakimí. Obránce Paris St. Germain se prosadil z přímého kopu stejně jako v předchozím zápase proti Gabonu.

Maroko narazí v další fázi turnaje na lepšího z dvojice Pobřeží slonoviny - Egypt.

Mistrovství Afriky ve fotbale

osmifinále

Senegal - Kapverdy 2:0 (0:0)

Branky: 63. Mané, 90+2. B. Dieng. Rozhodčí: bín Bráhám (ALG) – Emile (SEY), Mahamadou (NGR). ŽK:72. N. Mendy. ČK:18. P. Andrade, 56. Vozinha.

Senegal É. Mendy – B. Sarr, Koulibaly /C/, A. Diallo, Ciss (82. Ballo-Touré, 90+5. Mbaye) – Dia, I. Gueye, N. Mendy, P. Gueye (82. Lopy) – Diédhiou, Mané (70. B. Dieng).

Kapverdy Vozinha – S. Fortes, Lopes (46. D. Borges), Stopira – J. Fortes, Andrade, Santos (75. J. Tavares), D. Tavares (69. N. Borges) – Rodrigues (59. Rosa), Mendes /C/ (75. L. Semedo), Monteiro.

Maroko - Malawi 2:1 (1:1)

Branky: 45+2. Nasírí, 70. Hakimí - 7. Mhango. Rozhodčí: Ndabihawenimana (BUR) – Nguegoue (CMR), Tiama (BFA). ŽK:33. Madinga, 61. Sanudi, 69. Mhango.

Maroko Búnú – Hakimí, Akird, Saïss (C), Masina – Lúzá (80. Barkok), Amalláh, S. Amrábat, Búfál (81. Munír) – Nasírí (88. Abúchlál), al-Kaabí (53. R. Mmaee).

Malawi Thomu – Sanudi (79. Davie), Chaziya, Chembezi, Chirwa – Mhone (45+4. Phiri Junior), J. Banda (C), Idana (80. Ngalande), Madinga (79. Fodya) – Muyaba (46. Mbulu), Mhango.