Arťom Bykov z Běloruska (vlevo) a Mattias Kait z Estonska. | foto: Reuters

Bělorusové prohráli v Estonsku, Slováky srazil vlastní gól. Německo otáčelo

• 7
Fotbalisté Běloruska, kteří budou v kvalifikaci o mistrovství světa v pondělí soupeřem českých reprezentantů, prohráli na hřišti Estonska 0:2. Utržili tak pátou porážku za sebou a spadli se třemi body ve skupině E na poslední páté místo. Estonci, jimž k první kvalifikační výhře pomohli trefami Erik Sorga a Sergej Zenjov, jsou se čtyřmi body čtvrtí.

Překvapení nedopustili Němci, kteří otočili duel s Rumuny a po vítězství 2:1 si upevnili vedení ve skupině J. Mají šestibodový náskok na Severní Makedonii a Arménii. Triumf slavili dnes i Nizozemci po vítězství 1:0 v Lotyšsku a zůstali v čele skupiny G o dva body před Norskem. Ve skupině H pokračuje přetahovaná o vedení mezi Chorvatskem a Ruskem. Vicemistři světa vyhráli 3:0 na Kypru a vedou se 16 body o skóre před „sbornou“, která zvítězila 1:0 nad Slovenskem.

Česko - Wales 2:2, domácí jsou rádi za bod, pomohl jim komický gól

Hráči Běloruska vstupovali do utkání s Estonskem s vědomím, že v prvním duelu soupeře porazili doma 4:2. Tentokrát však v Tallinu neuspěli. Estonci se dostali do vedení v 58. minutě po trefě Sorgy a ve třetí minutě nastaveného času pečetil konečný stav Zenjov. K triumfu pomohl i karvinský záložník Sinjavskij, jenž odehrál 80 minut.

Němcům v utkání s Rumuny chyběl v Hamburku kvůli svalovým problémům brankář a kapitán Neuer. V souboji domácího trenéra Flicka a rumunského soka Radoie měl od začátku více důvodů ke spokojenosti hostující kouč. Němcům byl nejprve po konzultaci s videem odvolán v 8. minutě původně nařízený pokutový kop a prakticky hned z protiútoku inkasovali po trefě Hagiho.

Čtyřnásobní mistři světa se však vrhli do útoku a ve druhé půli překonal sparťanského brankáře Nitu aktivní Gnabry. Dal již 26. gól ze 30 zápasů v národním týmu. Vítěznou trefu favorita obstaral devět minut před koncem střídající Müller.

Němci vyhráli v kvalifikaci počtvrté za sebou. K úspěchu Rumunům nepomohl ani záložník Slavie Stanciu, který byl na hřišti 81 minut a dostal žlutou kartu. Na druhé místo skupiny J se dostal tým Severní Makedonie, jež vyhráli 4:0 v Lichtenštejnsku. Arménie ztratila body na Islandu za remízu 1:1.

Důležitou výhru z Lotyšska 1:0 vezou Nizozemci. Těm stačila ke třem bodům trefa Klaassena z 19. minuty a „Oranjes“ dál vedou skupinu G. Druzí Norové, kteří ztrácí dva body, uhráli remízu 1:1 na hřišti Turecka. To je s 12 body třetí.

Jen díky lepšímu skóre drží vedení ve skupině H Chorvaté před Ruskem. „Sborná“ zvítězila doma nad Slovenskem po vlastní brance Škriniara. Chorvaté vyhráli 3:0 na Kypru. I přes neuznaný Kramaričův gól z 23. minuty se v nastaveném čase první půle prosadil Perišič. Chorvaty nemusel mrzet ani neproměněný pokutový kop Modriče, neboť deset minut před koncem zvýšil jejich náskok Gvadriol. Konečný stav pečetil v nastavení Livaja.

Estonsko - Bělorusko 2:0 (0:0)

Branky: 58. Sorga, 90+3. Zenjov. Rozhodčí: Al-Hakim – Culum, Beigi (všichni SWE). ŽK:52. Anier, 59. Paskotši, 74. Kreida - 85. R. Lisakovič.

Estonsko Hein – Tamm, Kuusk, Mets – Paskotši (87. Kallaste), Kreida, Käit, Siňavskij (80. Teniste) – Vassiljev (C) – Anier (80. Henrik Ojamaa), Sorga (69. Zenjov).

Bělorusko Pavljučenko – Běgunov (81. Antilevskij), Yudenkov, Bardačov (65. Pobudey), Ševčenko (66. Pjačenin) – Bykov, Seljava, Jablonskij (C) (81. R. Lisakovič), V. Klimovič – V. Lisakovič, Solovej (46. Sedko).

Gibraltar - Černá Hora 0:3 (0:2)

Branky: 7. Marušić, 44. Bećiraj, 68. Bećiraj. Rozhodčí: Glova – Bednár, Poláček (SVK). ŽK:41. Goldwin - 45+6. Bećiraj, 61. Tomašević.

Gibraltar Goldwin – R. Chipolina /C/, Olivero, Walker (82. Badr), Valarino – J. Chipolina (74. Britto), Wiseman (74. Bosio), Annesley – Ronan, Torrilla (82. Coombes), Styche (62. Casciaro).

Černá Hora Mijatović – Vešović, Vujačić, Tomašević, Radunović – Marušić (73. Janković), Šćekić (51. Božović), Kosović (73. N. Vukčević), Hakšabanović (73. Jovović) – Bećiraj (C), Mugoša (45+1. Osmajić).

Lotyšsko - Nizozemsko 0:1 (0:1)

Branky: 19. Klaassen. Rozhodčí: Madley – Hussin, Lennard (ENG).

Lotyšsko Ozols – Savaļnieks, Černomordijs (C), Dubra, Jurkovskis – Zjuzins (84. Kārkliņš), Emsis (89. I. Stuglis) – Jaunzems (81. Ontužāns), Ķigurs (84. Krollis), Cigaņiks – Uldriķis (89. Tarasovs).

Nizozemsko Bijlow – Dumfries, de Vrij, V. van Dijk (C), Blind – Klaassen, F. de Jong, Til (62. Gravenberch) – S. Berghuis (62. Lang), Depay, Gakpo (76. Weghorst).

Turecko - Norsko 1:1 (1:1)

Branky: 6. Aktürkoğlu - 41. Thorstvedt. Rozhodčí: F. Brych – M. Borsch, S. Lupp (všichni GER). ŽK:65. Özdemir, 84. Yazıcı, 90+2. K. Ayhan - 65. Thorsby, 90+5. Hanche-Olsen.

Turecko Çakır – Çelik, Aziz (70. K. Ayhan), Demiral, Erkin – Tufan (58. Kutlu), Özdemir (70. Yazıcı) – Ünder (70. Antalyalı), Çalhanoğlu, Aktürkoğlu (84. Karaman) – B. Yılmaz (C).

Norsko Nyland – Holmgren Pedersen (84. Ryerson), S. Strandberg, Hanche-Olsen, Meling – Ödegaard (C), P. Berg (75. Aursnes), Thorsby – Hauge (75. Daehli), Thorstvedt (75. Veton Berisha), M. Elyounoussi.

Malta - Slovinsko 0:4 (0:1)

Branky: 27. Iličić, 49. Šporar, 60. Iličić, 67. Šeško. Rozhodčí: Sidiropoulos – Kostaras, Dimitriadis – Papapetrou. ŽK:66. J. Mbong, 88. Satariano.

Malta Bonello – N. Muscat, Pepe, Shaw – Attard, Teuma, S. Pisani (69. T. Caruana), J. Mbong (68. Overend) – P. Mbong (57. Satariano), Montebello (81. Degabriele), Dimech (57. Gambin).

Slovinsko Oblak – Balkovec, M. Mevlja, Bijol, Karničnik – Kurtić (83. Elšnik), Gnezda Čerin – Verbič (61. Črnigoj), Lovrić (71. Stankovič), Iličić (72. Zahovič) – Šporar (61. Šeško).

Kypr - Chorvatsko 0:3 (0:1)

Branky: 45+2. Perišić, 80. Gvardiol, 90+2. Livaja. ŽK:33. Artymatas, 44. Avraam - 33. Kovačić.

Kypr Michael – Psaltis, Andreou, Soteriou, N. Ioannou, Avraam, Pittas, Artymatas, Kastanos, Papoulis, Sotiriou.

Chorvatsko Livaković – Juranović, Ćaleta-Car, Gvardiol, Sosa – Modrić (83. Ivanušec), Brozović, Kovačić (63. Pašalić) – Vlašić (68. Brekalo), Kramarić (68. Livaja), Perišić.

Rusko - Slovensko 1:0 (1:0)

Branky: 24. Škriniar. Rozhodčí: Lahoz – Devís, del Palomar (ESP). ŽK:84. Barinov - 52. Kucka, 88. Hrošovský.

Rusko Safonov – Suťormin, Divejev, Džikija, S. Těrechov (80. Kudrjašov) – Kuzjajev (C), Barinov, Jerochin (63. Čisťakov) – Z. Bakajev (73. Žemaletdinov), Smolov (46. Da. Fomin), Zacharjan (46. A. Zabolotnyj).

Slovensko Rodák – Pekarík (80. Suslov), Šatka, Škriniar, Hancko – Kucka (64. Hrošovský), Hamšík (C) – Schranz, Duda (64. Rusnák), Haraslín (80. Almási) – Boženík (64. Strelec).

Lichtenštejnsko - Makedonie 0:4 (0:1)

Branky: 39. D. Velkovski, 66. Alioski, 74. Nikolov, 83. Čurlinov. Rozhodčí: Frankowski – Boniek, Winkler (všichni POL). ŽK:49. F. Wolfinger, 52. Kaufmann - 25. M. Ristovski.

Lichtenštejnsko B. Büchel – S. Wolfinger (79. Grünenfelder), Malin, Kaufmann, Hofer, Göppel – Sele, F. Wolfinger (61. Yildiz), Hasler (C) – N. Frick (46. Meier), Y. Frick.

Makedonie Dimitrievski – Čurlinov, S. Ristovski (C) (76. Rakip), D. Velkovski (76. Zajkov), Ristevski – Elmas, Spirovski, Trajkovski, A. Ademi (70. Aškovski), Alioski (70. Nikolov) – M. Ristovski (61. Miovski).

Island - Arménie 1:1 (0:1)

Branky: 77. Johannesson - 35. Hovhannisjan. Rozhodčí: Dabanović (MNE) – Đukić (MNE), Todorović (MNE). ŽK:69. Saevarsson, 90+2. A. Skúlason, 90+3. Johannesson - 74. Spercjan.

Island E. Ólafsson – Saevarsson, Hermannsson (68. S. A. Gudjohnsen), Brynjar Bjarnason (46. Grétarsson), A. Skúlason – Birkir Bjarnason (C), Pálsson, Helgason (90+1. Ellertsson) – Thorsteinsson (81. Mikael Anderson), Kjartansson (46. Johannesson), A. Gudmundsson.

Arménie D. Jurčenko – Hovhannisjan, T. Voskanjan, Harojan, Terterjan – Udo – Barseghjan (87. Gelojan), Mchitarjan (C), Spercjan (78. Grigorjan), Adamjan (78. Karapeťan) – Zelaraján (64. Bajramjan).

Německo - Rumunsko 2:1 (0:1)

Branky: 52. Gnabry, 81. T. Müller - 9. Hagi. Rozhodčí: Çakır – Duran, Ongun (všichni Turecko). ŽK:87. Kehrer - 41. Stanciu, 59. Ratiu, 80. Puşcaş.

Německo ter Stegen – J. Hofmann (85. Klostermann), Süle, Rüdiger, Kehrer – Goretzka, Kimmich (C) – Gnabry, Reus (67. Havertz), Sané (89. Adeyemi) – Werner (67. T. Müller).

Rumunsko Nita – Ratiu, Rus, Chiricheş (C), Burcă (50. Manea), Toșca – Hagi (60. Maxim), Stanciu (82. Albu), Marin, Mihăilă (60. Ivan) – Puşcaş (82. Mitrita).