GÓLOVÁ RADOST. Bořek Dočkal (vlevo) se raduje ze své trefy, gratuluje mu Tomáš

GÓLOVÁ RADOST. Bořek Dočkal (vlevo) se raduje ze své trefy, gratuluje mu Tomáš Hübschman. | foto: AP

Bulharsko - Česko 0:1, vítězné loučení s kvalifikací obstaral Dočkal

• 171
Sofie (Od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté se s neúspěšnou kvalifikací o mistrovství světa 2014 v Brazílii rozloučili vítězně. V posledním utkání porazili Bulharsko 1:0, krátce po poločase se ze střední vzdálenosti trefil záložník Dočkal. Provizorní kouč Pešice tak po páteční výhře na Maltě uspěl i ve svém druhém utkání u národního týmu.

Češi už před zápasem v Sofii věděli, že se jich šampionát příští rok v Brazílii týkat nebude. Nakonec je výhra posunula na třetí příčku ve skupině B za vítěznou Itálii a druhým Dánskem, které v závěrečném duelu zdolalo Maltu vysoko 6:0. I tak je však nejhorším týmem na druhých příčkách a na baráž nedosáhlo.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Bulharům i po páteční porážce v Arménii svítila teoretická šance na baráž, záleželo však na výsledcích v jiných skupinách. Nakonec by jim nestačila ani kýžená výhra o tři branky.

A k ní měli hodně daleko. Nebýt české nešikovnosti v zakončení, už v poločase by bylo hotovo. Hosté si vytvořili tři vyložené šance, ale Kozák dvakrát a Jiráček jednou v nich selhali. Napravil to krátce po přestávce Dočkal, který napřáhl přibližně z 20 metrů a Stojanov jeho ránu zastavit nedokázal.

Hodnocení

Jak se vám Češi líbili?

Paradoxní bylo, že český gól přišel ve chvíli, kdy se Bulhaři zvedali a dvakrát zahrozili. Čech si však s bombou Rangelova poradil a hlavička Manoleva po následném rohu šla těsně mimo.

Nabité hlediště národního stadionu v Sofii vydechlo zklamáním, jinak hráčům vytvořilo bouřlivou kulisu. Ti se odměnili velmi slušným tempem, loučení s kvalifikací obě mužstva pojala zodpovědně.

6. Malta 10 1 0 9 5:28 3

Bulhaři nespekulovali a od začátku se vrhli do útoku. Hráli agresivně, do každého souboje šli s vervou, někdy až příliš tvrdě. Často však kazili přihrávku, což zase vyhovovalo šikovným Čechům.

Ve 13. minutě po pasu Rajtorala běžel Kozák od poloviny hřiště z pravé strany sám na bránu. Mohl přihrát nabíhajícímu Jiráčkovi, ale zakončení vzal na sebe a vysoko překopl. Zatímco se divil, co provedl, spoluhráč Jiráček mu od plic pořádně vynadal... Sám však poté rovněž selhal.

Dočkal mu dal krásnou přihrávku mezi beky, i Jiráček běžel sám na bránu, už mohl střílet, jenže zbytečně pokračoval blíž a blíž, až byl brankáři tak blízko, že ho prostřelit nedokázal.

Jiráček s Kozákem, nováčci v základní sestavě proti pátečnímu duelu na Maltě, byli i u další tutovky v samém závěru prvního poločasu. Jiráček centroval z levé strany, Kozák přeskočil obránce, ale zblízka hlavičkoval do tyče.

Domácí tak velké šance v první půli neměli, vlastně si nevytvořili vůbec nic. Pár centrů, pár závarů, ale Čecha jinak neprověřili. I proto, že zodpovědně hrála obrana, v níž poprvé v kvalifikaci dostal šanci Mazuch.

Po přestávce se domácí zlepšili, měli tlak i nadějné možnosti. Ale obětavě hrající hosté jim moc nedovolili. A co prošlo, s tím si poradil bezchybný Čech.