Kamerunci skolili v Paříži mistry světa

• 8
Paříž - Afričtí šampioni z Kamerunu udolali v útočném zápase na Poháru FIFA brazilské mistry světa. V utkání prvního kola v Paříži rozhodl sedm minut před koncem Eto'o. Na Stade de France v Paříži se ale nehrál atraktivní fotbal. Oba celky si sice vytvořily několik šancí, ale žádná z nich nebyla vyložená. Jediný gól padl po chybě obránce Lucia a krásné střele kamerunského útočníka z 25 metrů. Ve druhém utkání skupiny B porazili v St. Etienne Turci celek Spojených států 2:1, byť prohrávali 0:1.

Brazílie - Kamerun 0:1 (0:0)
Brazilci se už v první půli nemohli dostat ke své hře.Kamerunští 'lvi' těžili tradičně z rychlých protiútoků, ale do první větší šance se dostali až po půlhodině hry.

Kamerunci rozbíjeli brazilské akce, ale po nějaké době přece jen v napadání polevili. Mistři světa začali kombinovat a jako první vážněji ohrozili soupeřovu branku. Po dvaceti minutách hry se k míči na hranici pokutového území dostal Adriano, ale gólman Kameni jeho jedovku zlikvidoval.  Po pravé straně utekl brazilské obraně Mbami a odcentroval do vápna přímo na hlavu Foea, jehož pokus skončil jen v náručí gólmana Didy.

Krátce před koncem první půle zaskočil Brazilce Idrissou, který se náhle zjevil úplně volný před brankou a hotovil se k efektní střele nůžkami. Centrovaný míč ale ve vzduchu minul.

Do druhého poločasu vletěli Kamerunci jako uragán. Zatlačili Brazilce před jejich branku a centrovali před Didu jeden míč za druhým. Brazilci se sice časem oklepali, ale nevěděli, co hrát. Kamerunci se rychle přesouvali a zdvojovali zálohu, díky čemuž ničili akce soupeře už v zárodku. Nejaktivnějším mužem v kanárkově žlutém dresu byl Ronaldinho, který už však nedokázal zopakovat sólový průnik z první půle a od spoluhráčů čekal na nápad marně.

Afričané dál těžili především z rychlosti. V 73. minutě měl první šanci Eto'o, ale tísněn Lúciem vyslal na Didu jen střelu po zemi, kterou brazilský brankář bez problémů zneškodnil. Eto'o si spravil chuť o deset minut později, kdy jeho strážce Lúcio zaspal. Kamerunec se nezdržoval zpracováním přihrávky a z voleje překonal gólmana AC Milán.

Branka:
83. Eto'o. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváků: 46.719.
Brazílie: Dida - Belletti, Juan, Kléber, Lúcio - Emerson, Kléberson (80. De Souza), Gil, Ricardinho, Ronaldinho - Adriano (66. Ilan).
Kamerun: Kameni - Tchato, Song, Geremi, Mettomo - Doumbe, Mbami, Foe (64. Atouba) - Idrissou (67. Job), Djemba Djemba, Eto'o (90. N'Diefi).

Turecko - Spojené státy 2:1 (1:1)
Turci na turnaji postrádají hned několik opor. Do Francie neodcestoval útočník Galatasaraye Istanbul Hasan Sas, který je mimo hru kvůli zranění. Chybí jim i Ilhan Mansiz z Besiktase, jinak slavný střelec zlatého gólu ze čtvrtfinále loňského mistrovství světa proti Senegalu, a v neposlední řadě také veterán Hakan Sükür a hvězda Interu Milán Belözoglu Emre.

První půle se nesla ve znamení opatrného oťukávání. Turci se sice časem osmělili, ale jejich nakopávané míče od půlky dlouho s přehledem likvidovala americká obrana. První velkou šanci měli až v 24. minutě, v níž měl gól na kopačce Ahmet. Trestný kop, který zahrával těsně za hranicí velkého vápna, ale skončil na tyči.

O necelých deset minut později zahrozil z přibližně stejné vzdálenosti Okan, jehož křížná střela těsně minula opačnou tyč branky Tima Howarda. Pak se ale naplnilo klasické rčení nedáš - dostaneš. Američané soupeře zaskočili rychlým brejkem, na jehož konci byla hlavička neobsazeného DaMarcuse Beasleyho, který
otevřel skóre. Turci vzápětí odpověděli. Landon Donovan fauloval v pokutovém území Tuncaye, který si předtím pomohl rukou, a rozhodčí nařídil pokutový kop. Okan z něj střelou k tyči srovnal na 1:1.

I druhá půle byla bohatá na šance. Jednu z nich měl znovu Tuncay, který v 65. minutě hlavičkoval na hranici ofsajdu do břevna. Tentýž hráč americké obraně dál vytrvale zatápěl, o několik minut později obešel po ukázkové narážečce Howarda a střelou z úhlu zvýšil na 2:1.

Američané měli čtvrt hodiny před koncem šanci srovnat: Eamie Stewart už překonal gólmana Ömera, ale jeho střelu vyhlavičkoval z brankové čáry vrátivší se kapitán Turků Bülent.

Turecko - USA 2:1 (1:1)
Branky: 40. z pen. Okan, 71. Tuncay - 37. Beasley. Rozhodčí: Larrionda (Ur.). Diváků: 16.944.
Turecko: Ömer - Fatih, Alpay, Bülent, Ü. Ibrahim - Ahmet (42. Ergün), Gökdeniz, Volkan, Selcuk - Tuncay (81. T. Ibrahim), Okan (90. Husejn).
USA: Howard - Berhalter (80. Twellman), Califf, Hejduk, Vanney - Armas, Convey - Beasley, Lewis (78. Stewart), Donovan - Kirovski (60. Mathis).