Česko 21 - Turecko 21

Česko 21 - Turecko 21 | foto: ČTK

Jednadvacítka rozhodla o výhře v Portugalsku po přestávce

• 48
Cenné vítězství vybojovali fotbaloví reprezentanti do 21 let v přípravném utkání v Portugalsku. Tým, který dnes poprvé vedl kouč Jiří Kotrba, zvítězil 3:2 po dokonalém obratu ve druhém poločase. Zazářil hlavně debutující útočník Jakub Řezníček z Mladé Boleslavi, jenž obě branky po změně stran zařídil.

Nejprve si došel pro penaltu, z níž Marek Střeštík vyrovnal, a v 66. minutě se Řezníček postaral o vítěznou trefu. První gól českého mužstva vstřelil záložník Mario Holek. "Lvíčata" tak dosáhla povzbuzujícího výsledku před zářijovým závěrem evropské kvalifikace.

Portugalští hráči dali svým soupeřům před zápasem šály v národních barvách, ale jakmile sudí pískl do píšťalky, s uctivým chováním skončili. Na hřišti rozehráli rej krátkých přihrávek, kterými dostali český tým hned pod tlak, a branka hájená Milanem Švengerem byla od začátku v ohrožení. Ustrašení Češi, kteří chtěli dát zapomenout na čtyřbrankový debakl z březnové přípravy ve Francii, kapitulovali už v páté minutě.

Domácí kapitán a vycházející hvězda Sportingu Lisabon Miguel Veloso, který v červnu zažil atmosféru seniorského mistrovství Evropy, zachytil odražený míč po rohovém kopu a levačkou vystřelil z 25 metrů neomylně do spodního koutu branky.

Po získaném vedení Portugalci ofenzivní kleště o něco povolili, ale jakmile vycítili šanci na zteč, zaútočili. Švenger měl ve 26. minutě co dělat, aby chytil dvě těžké střely Paula Machada.

Kouč Kotrba v úvodu vsadil na hru s jedním klasickým útočníkem a Pekhart zpočátku s portugalskými zadáky sváděl neúspěšné souboje. Jakmile ho doplnili spoluhráči z druhé vlny, padla i portugalská obrana. Pekhart přistrčil míč rozběhnutému Holkovi a záložník Dněpropetrovsku ranou pod břevno vyrovnal.

To český výběr povzbudilo, herní projev se mohl opřít o víc sebevědomí. Ale nepozornost v obraně znamenala těsně před odchodem do kabin druhý gól v české síti. Na začátku druhé minuty nastavení utekl útočník Boltonu Vaz Té po pravé straně a po jeho skvostné akci pohotovým volejem vrátil domácím vedení Hélder Barbosa.

V poločasové pauze se mladí Češi jakoby uklidnili. Kotrba poslal do hry nováčky Jablonského s Řezníčkem, vsadil na hru se dvěma hrotovými útočníky a jeden z nich Řezníček se při své premiéře v jednadvacítce výrazně zapsal do průběhu utkání.

Po dvaceti minutách si nejprve v pokutovém území došel pro faul a Střeštík z penalty vyrovnal. Za tři minuty Řezníček zazářil v krátkém sledu podruhé. Další nový muž z lavičky Vacek mu poslal skvělou kolmici za stopery a devatenáctiletý objev nadvakrát překonal gólmana Batistu.

Takový vývoj byl pro domácí šokem. Po Řezníčkově zásahu nezkrotil emoce záložník se slavným jménem Pelé a po drsném faulu na Vacka jej sudí vykázal ze hřiště. Fanoušci navíc Pelého ještě vypískali. Češi ovládli dění na hřišti a čtvrt hodiny před koncem mohli Portugalce dorazit dalším gólem v jejich černé dvacetiminutovce.

Po výborné akci Řezníčka s Krobem ale Jeslínek v sólovém nájezdu neuspěl. I tak si český tým po zápase mohl užívat vítězný pocit, také díky střídajícímu brankáři Divišovi, který na konci skvěle vytáhl trestný kop Velosa.

Trenér Jiří Kotrba si cenil toho, jak se tým vyrovnal s nepříznivě se vyvíjejícím se zápasem. Češi dvakrát prohrávali, góly inkasovali na začátku a konci první půle, ale pak soupeře přehráli.

"Je to hodně cenný výsledek, protože jsme vyhráli na půdě špičkového týmu," uvedl Kotrba. Připustil ale, že hlavně v prvním poločase se mu výkon nezdál.

"Začali jsme špatně, možná to bylo i tím, že někteří kluci jsou nerozehraní a další za sebou měli docela náročný program. Každopádně jsme na úvod byli pod trvalým tlakem, ale naštěstí jsme pak soupeře už nepouštěli do větších šancí. Postupně jsme se výrazně zvedli," hodnotil utkání Kotrba.

Potěšil jej druhý poločas, v němž hosté získali vládu nad utkáním. "Pomohla nám i střídání, dokladem toho je Řezníček, který hrál výborně. Byl hodně výrazný a řekl si o další šanci v jednadvacítce," řekl Kotrba, který věří, že mužstvo na dnešní zápas naváže v zářijovém závěru kvalifikace.

"Určitě je moc dobře, že si kluci dokázali, že mohou hrát vyrovnaně s tak dobrým týmem. Ale musíme to potvrzovat dál."

Portugalsko "21" - Česká republika "21" 2:3 (2:1)
5. Miguel Veloso, 45+2. Hélder Barbosa - 27. Holek, 63. Střeštík z pen., 66. Řezníček. Rozhodčí: Xistra - Pereira, Soares (všichni Port.). ČK: 69. Pelé (Portug.). Diváci: 5000.

Portugalsko "21": Rui Patricio (46. Batista) - Vasco Fernandes (46. Lopes), Da Costa, Coelho (46. Brandao), Vinha - Hélder Barbosa (58. Bruno Gama), Miguel Veloso, Pelé, Machado (46. Pereirinha) - Vierinha (46. Candeias, 80. Castro), Vaz Té (65. Saleiro). Trenér: Cacador.
ČR "21": Švenger (46. Diviš) - Kúdela, Mazuch, Šimůnek (46. Jablonský), Švec (86. Mareček) - Jeslínek, Suchý, Janda (75. Krob), Holek (64. Vacek), Střeštík (64. Hořava) - Pekhart (46. Řezníček). Trenér: Kotrba.