Zico

Zico - Japonce dovedl na mistrovství světa brazilský trenér Zico | foto: Reuters

Fotbalový šampionát má prvních pět účastníků

• 20
Praha - Fotbalisté Japonska a Íránu jsou prvními postupujícími na mistrovství světa v Německu. Země spolupořadatelů minulého šampionátu si právo startu vybojovala jako první výhrou 2:0 nad KLDR na neutrální půdě v Bangkoku. Íránu o pár hodin později stačilo k postupu vítězství 1:0 nad Bahrajnem. Celkem si ve středu postup vybojovalo pět týmů.

Fotbalisté Japonska, Íránu, Koreje, Saúdské Arábie postoupili už po předposledním kole asijské kvalifikace na mistrovství světa v Německu. V jihoamerické kvalifikaci uspěli hráči Argentiny.

Japonci si právo startu vybojovali jako první výhrou 2:0 nad KLDR. Íránu o pár hodin později stačilo k postupu vítězství 1:0 nad Bahrajnem.

Semifinalisté minulého šampionátu Korejci vyhráli 4:0 v Kuvajtu, kde musel být zápas kvůli řádění diváků po odpískané penaltě proti domácímu týmu na čtvrt hodiny přerušen. Postupující kvarteto pak doplnila Saúdská Arábie po vítězství 3:0 nad
Uzbekistánem.

Japonští svěřenci brazilského kouče Zika slavili postup v Bangkoku ve zvláštním prostředí prázdných ochozů. KLDR má zavřený stadion za březnové výtržnosti fanoušků při domácí prohře s Íránem.

Emoce plály na hřišti. Útočník Kim Jong-su byl vyloučen za kop ve stylu kung-fu v hromadné potyčce mezi hráči. Stalo se krátce poté, co Japonci vstřelili druhý gól. Oguro si zaběhl za obranu, parádní kličkou obelstil brankáře a do prázdné branky
zpečetil úspěch Japonců.

Ti se těší na svůj třetí šampionát za sebou, v roce 1998 přitom mezi elitou debutovali. Dnes zvládli poslední krok i bez italských legionářů Hidetošiho Nakaty a Nakamury, kteří byli v trestu, a zraněného Ona. "Jsme jednotný tým, který nestojí na
individualitách," řekl Nakata.

Také Írán pojede na setkání elity potřetí. Debutoval v Argentině 1978, podruhé hrál o dvacet let později ve Francii. Jeho úspěchu tleskalo v hledišti stadionu v Teheránu 70 tisíc diváků včetně prezidenta Mohammada Chátamího.

Čtyři celky tedy mají účast na šampionátu jistou, přesto i v posledním kole stále bude o co hrát. Mužstva z třetích míst v konečných tabulkách se totiž utkají o postup do baráže proti čtvrtému týmu ze Severní a Střední Ameriky. Ve skupině B má už
třetí pozici jistou Bahrajn.

Po vítězství v Buenos Aires, o které se dvěma góly zasloužil Hernán Crespo a jedním Juan Roman Riquelme, neskončí Argentina v tabulce zóny CONMEBOL horší než čtvrtá a tím má jistotu startu v Německu.

Duel dvou velmocí pro sebe Argentinci rozhodli nečekaně brzy, po čtyřiceti minutách vedli 3:0 a 65 tisíc fanoušků v hledišti začalo slavit. Mistři světa z let 1978 a 1986 se kvalifikovali podeváté za sebou.

"Argentinci zápas vyhráli díky úvodním dvaceti minutám. Ve druhém poločase jsme měli šest šancí, ale nebyli jsme tak efektivní jako soupeř," prohlásil brazilský kouč Carlos Alberto Parreira.

Brazílii chyběl z osobních důvodů Ronaldo, který v minulém vzájemném zápase zničil Argentinu hattrickem, ale největší potíže měli hosté v obraně. Crespovi nechávali příliš místa, a to se jim nevyplatilo. Kanonýr AC Milán se nejdřív trefil zblízka po zemi,
pak se prosadil Riquelme.

Záložník Villarrealu se lehce otočil kolem Roque Júniora a ranou levačkou z 25 metrů napnul síť. Pak rozehrál roh nakrátko Saviolovi a ten našel Crespovu obávanou zbraň - hlavu. Byla to jeho sedmá trefa v kvalifikaci.

Brazilci se vzchopili až po přestávce. A také dali nejhezčí gól večera. Roberto Carlos si postavil míč k trestnému kopu, svými krátkými kroky k němu docupital a pak nechytatelnou křížnou ranou z 22 metrů trefil horní roh branky.

Pak ještě Adriano nastřelil tyč, další střelu Ronaldinhovi vyrazil těsně u tyče gólman Abbondanzieri. Argentinci svým rivalům odvedli stejnou porážku z úvodu kvalifikace.

Brazilci i přes prohru mají postup prakticky v kapse. Ve zbývajících třech zápasech potřebují získat tři body, aby ani tentokrát mezi elitou nechyběli. Neměl by to být problém: hrají dvakrát doma a na půdě poslední Bolívie.

Zápas se vymkl benevolentnímu rozhodčímu Méndezovi z rukou: série ostrých zákroků vyvrcholila, když Ronaldinho udeřil Sorína rukou do obličeje. Ayala pak oplatil brutálním zákrokem zezadu na Adriana.

Parreira očekává, že se stejní soupeři utkají v nejbližší době znovu. "Podle mě jsou Brazílie a Argentina nejlepší dva týmy na světě. Mají na to, aby se spolu utkaly ve finále mistrovství světa," uvedl.

Zatímco Brazílie na minulém šampionátu triumfovala, Argentina připravila svým fanouškům šok, když kvalifikací prošla hladce, ale na šampionátu nepostoupila ani ze skupiny.

Hráči Mexika a Spojených států amerických se vzdalují svým soupeřům v kvalifikaci zóny CONCACAF a míří za účastí na světovém šampionátu v Německu.

Mexičané ve středu porazili doma Trinidad a Tobago dvěma góly ze druhého poločasu 2:0, Američané zase vstřelili všechny tři branky v Panamě ještě do přestávky.

V polovině kvalifikace figurují s oběma favority na třetím přímém postupovém místě hráči Kostariky, jimž zařídil těsnou výhru nad Guatemalou až v poslední minutě kanonýr Paulo Wanchope.

Čtvrtý tým šestičlenné skupiny bude hrát o účast na MS 2006 v play-off.