Sami Hyypiä (vpravo) a Aki Riihilahti

Sami Hyypiä (vpravo) a Aki Riihilahti - Finský obránce Sami Hyypiä (vpravo) se záložníkem Akim Riihilahtim 24. března v Praze na tiskové konferenci před kvalifikačním utkání. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Finové se obávají hlavně dravého Baroše

• 7
Praha - Volné dopoledne vyplněné procházkou po centru Prahy, tisková konference a od sedmnácti hodin trénink na Strahově. To byl čtvrteční program finských fotbalistů, kteří v sobotu nastoupí k utkání světové kvalifikace proti českému týmu. "V mužstvu je zatím dobrá nálada," řekl asistent trenéra Toumo Saarnio.

Finští reprezentanti jsou v Praze ubytovaní v hotelu Corinthia Towers a v české metropoli zůstanou do pátečního poledne, než se přesunou do Teplic, kde utkání v sobotu od sedmnácti hodin začíná. Před vzájemným zápasem je Finsko na třetím místě o skóre před českým mužstvem, ovšem odehrálo o utkání víc.

"Češi jsou jasným favoritem, ale zatím jsme ještě neprohráli. I když moc lidí asi nevěří, že můžeme uspět, určitě se o to pokusíme," řekl při setkání s novináři obránce Sami Hyypiä z Liverpoolu.

Trenér Antti Muurinen a jeho svěřenci se nejspíš pokusí o podobný úvod, jako v říjnovém utkání v Nizozemsku. Finové místo vyčkávání začali velmi agresivně napadat a ve čtrnácté minutě proti zaskočenému soupeři skórovali.

Nizozemci se ovšem ještě do přestávky vzpamatovali a během dvou minut skórovali Wesley Sneijder a Ruud van Nistelrooij. Ten nakonec přidal ještě druhý gól, Finové v zápase podlehli 1:3.

Jak na české fotbalisty, to ukázal o víkendu záložník Aki Riihilahti. V posledním kole anglické ligy vstřelil jedinou branku Crystalu Palace v zápase proti Chelsea a vyzkoušel si, jak překonat českého gólmana Petra čecha.

Zatímco on si nedávný souboj zopakuje, Milan Baroš a obránce Sami Hyypiä, jinak spoluhráči a kamarádi z Liverpoolu, se postaví proti sobě.

"Jsme dobří přátelé, ale během zápasu na to myslet nemůžu. Jenom aby Milan nepředvedl podobný faul jako v neděli. Liverpool má teď hodně zraněných, snad by si to mohl odpustit," dodal Hyypiä s úsměvem.

Připomněl tak Barošův ostrý zákrok v utkání Liverpoolu s Evertonem. Český útočník byl vyloučen za hrubý faul na Alana Stubbse a kritiky se dočkal i od spoluhráčů.

Právě z Baroše mají Finové největší obavy. Zatímco s nakopávanými míči na Vratislava Lokvence, nebo Jana Kollera, by si urostlí obránci měli podle trenérů poradit, Barošova rychlost a dravost jim dělá starosti.

Finům budou z nejsilnější sestavy chybět potrestaný Mika Väyrynen z Heerenvenu a zranění Teemu Tainio z Auxerre s Mikaelem Forsellem z Chelsea.

"Ostatní hráči jsou v pořádku," uzavřel asistent kouče Saarnio.