Africkým fotbalovým mistrem je Kamerun, titul slaví i slávista Ngadeu

• 79
Kamerun je popáté v historii fotbalovým mistrem Afriky. Ve finále porazil Egypt 2:1, ačkoliv brzy prohrával. Rozhodující gól dal dvě minuty před koncem Vincent Aboubakar. Titul slaví i slávista Michael Ngadeu Ngadjui.

Běžela 88. minuta, když si náhradník Aboubakar naběhl na hranici pokutového území na dlouhý nákop z hloubi hřiště. Prvním dotykem míč zpracoval, druhým si připravil střelu a třetím poslal míč do brány. To všechno v situaci, kdy kolem něj stáli tři Egypťané - konečný výsledek 2:1.

Tak vypadalo parádní vyvrcholení šampionátu v Gabonu. Krásný gól rozhodl finále, které měl dlouho lépe rozehraný Egypt, se sedmi tituly nejúspěšnější tým v historii afrického šampionátu.

Africkým fotbalovým králem 2017 je ovšem Kamerun. V jeho barvách slaví i slávista Ngadeu, jenž ve středu obrany opět odehrál celý zápas.

Kamerunský obránce Michael Ngadeu Ngadjui (číslo 5) slaví africký titul.

Kamerun předvedl odhodlání, bojovnost, zarputilost. Obratu šel trpělivě naproti - ovládl většinu důležitých statistik, třeba na střely vyhrál 15:4.

„Samozřejmě jsme nadšení, ale tohle ještě není konec. Myslím, že se ještě můžeme zlepšovat,“ prohlásil Hugo Broos, belgický trenér vítězné země. Nepřímo tak připomněl, že příští šampionát za dva roky hostí právě Kamerun.

Egypt dobře začal. Do vedení se mohl dostat už ve 3. minutě, ale to ještě kamerunský brankář Ondoa střelu Saida zneškodnil.

Ve 22. minutě však egyptský záložník Salah poslal přihrávku do pokutového území, kde obránce Teikeu nechal trestuhodně spoustu místa a času přesně střílejícímu Elnenymu. Tomu navíc pomohl také gólman Ondoa, jenž si nepohlídal přední tyč.

Gól utlumil Egypt a probral Kamerun, který od té doby vládl. Do šancí se sice dostával lopotně, ale většinu času hrál na polovině soupeře.

Když nevyšlo několik standardních situací, tak Moukandjo v 59. minutě odcentroval z levé strany do pokutového území, kde se v souboji několika hráčů prodral k míči N’Koulou a prudkou hlavičkou vyrovnal.

Kamerunský převaha pokračovala a dvě minuty před koncem vyústila v Aboubakarovo rozhodnutí.

Zatímco egyptští fotbalisté zklamaně popadali na trávník, Kamerunští šampioni odstartovali velkou vítěznou a roztančenou párty. Titul slaví poprvé od roku 2002, v historické tabulce se s pěti tituly osamostatnili na druhém místě a navíc porazili Egypt po dlouhých patnácti letech.

Egypt - Kamerun 1:2 (1:0)
Branky: 22. Elneny - 59. N ́Koulou, 88. Aboubakar.
Egypt: El Hadary - Elmohamady, Hegazy, Sayed Gaber, Fathy - Hamed, Salah Elneny - Said, Trezeguet (66. Sobhi), Warda.
Kamerun: Ondoa - Fai, Ngadeu Ngadjui, Teikeu (32. N’Koulou), Oyongo - Siani, Zoua (90+3. Mandjeck), Djoum - Bassogog, També (46. Aboubakar), Moukandjo.