Americký fotbalista Clint Dempsey právě překonává paraguayského gólmana Justa...

Americký fotbalista Clint Dempsey právě překonává paraguayského gólmana Justa Villara, čímž rozhodl nejen o výhře svého týmu, ale i o prvenství USA ve skupině A. | foto: AP

Copa América: Fotbalisté USA postoupili do čtvrtfinále z prvního místa

• 2
Hráči pořadatelských Spojených států porazili Paraguay gólem Clinta Dempseyho 1:0 a postoupili do čtvrtfinále Copa América. Ve třetím duelu skupiny A přitom odehráli téměř celou druhou půli v deseti. Fotbalisté Kolumbie, kteří už měli jistý postup do play-off, podlehli Kostarice 2:3.

Postup Američanům vystřelil ve Filadelfii Clint Dempsey ve 27. minutě. Domácí tým pak odehrál téměř celý druhý poločas v deseti hráčích, poté co obránce DeAndre Yedlin dostal během minuty dvě žluté karty za fauly. V závěru podržel tým německého kouče Jürgena Klinsmanna dvěma důležitými zákroky brankář Brad Guzman.

„Chlapci prokázali velké srdce, zvlášť po té červené kartě. Ukázali jsme charakter a jsme hrdí, že jsme postoupili,“ řekl Dempsey.

Kolumbie, jež na začátku turnaje získala skalp USA (2:0), ztratila na turnaji poprvé body. Proti Kostarice musela od počátku dotahovat, protože už ve druhé minutě otevřel skóre Johan Venegas.

Frank Fabra sice brzy vyrovnal, ale ještě v prvním poločase si také dal vlastní gól. Před uplynutím hodiny hry zvýšil Celso Borges a Kostarika už bez šance na postup mířila alespoň za nápravou předchozího debaklu 0:4 s USA. Nic na tom nezměnil ani gól Marlose Morena, vyrovnat už Kolumbie nestihla.