STŘÍBRNÁ PARTA Z CHILE. Na snímku jsou (horní řada zleva) Vladimír Kos, Jan

STŘÍBRNÁ PARTA Z CHILE. Na snímku jsou (horní řada zleva) Vladimír Kos, Jan Lála, Adolf Scherer, Josef Masopust, Václav Mašek, Titus Buberník, (dolní řada zleva) Josef Jelínek, Josef Kadraba, Josef Štibrányi. | foto: Michal Šula, MAFRA

Legendy z roku 1962 zůstaly mladé. Díky rodině, smál se Masopust

  • 0
Štíhlé postavy, žádná bříška, jen šedivých vlasů víc a víc. Ale ani šediny nemohou potlačit mladou mysl a vitalitu. Právě tím se ve středu vyznačovalo všech devět členů československého fotbalového týmu z mistrovství světa v Chile, odkud před padesáti lety přivezli stříbrné medaile.

"Bylo to krásné," zasnil se ve středu večer v pražském hotelu Hilton Jozef Štibrányi, který v Chile svým gólem pomohl porazit v základní skupině hvězdné Španělsko 1:0 a tím favorizovaný tým kolem Genta vyřadil z dalších bojů.

"A víte, co bylo nejhezčí? Kdybyste viděli, jak jejich trenér Helenio Herrera po mém gólu rozmlátil židli, na které do té doby seděl!" smál se při vzpomínce.

Masopust: Je prima, že si na nás vzpomněli

Mezi fotbalové legendy vstoupilo všech 22 členů chilského kádru už dávno, ale teprve nyní v tomto směru získali punc oficiality. To když týmu v rámci vyhlašování nejlepších českých sportovců byla předána Cena Emila Zátopka pro české sportovní legendy.

"Je prima, že si na nás novináři vzpomněli, je to velká pocta. A třeba na nás nezapomněla ani veřejnost," pravil Josef Masopust, držitel Zlatého míče právě za rok 1962.

Nemenší radosti se však letos dočkal v rodině. "Představte si, že už mám dvě pravnoučata! Díky nim jsme s manželkou o několik let omládli," usmíval se vůbec nejstarší ze slavného mužstva.

Adolf Scherer, někdejší ligový kanonýr, který v Chile pomohl vystřílet postup do finále třemi góly, dorazil z Francie, kde už čtyři desítky let žije. "Přivezl mě syn. A víte, jak se jmenuje? Rudolf, to po našem trenérovi Rudolfu Vytlačilovi, což byl velký psycholog. Když nám Jugoslávci dali v semifinále gól na jedna jedna, řekl, abychom zachovali klid, že dáme dva navrch. A my je dali," zatvářil se spokojeně chlapík, který hrál ještě v padesáti druhou francouzskou ligu za Avignon.

S radostí přijal ocenění také Josef Kadraba, bývalý kanonýr Sparty, Kladna a Slavie, který již 40 let žije ve Vídni. "A když mě v roce 1988 komunisté pustili do Brna a dostal jsem zpátky odznak Klubu ligových kanonýrů, řekl jsem, že je prima nastřílet v 55 letech sto gólů v lize. To bylo haló!" směje se i dnes.

Jozef Štibrányi se v pátek vrátil z Chile, kde byl spolu s Josefem Jelínkem. "Přivezl jsem si utrženou trávu ze všech stadionů, kde jsme tehdy hráli, z Viňa del Mar, Rancagui i Santiaga. Ale už mi nějak zhnědla či zešedivěla nebo co."

Stříbrný tým z Chile 1962

Jozef Adamec (70 let): Už netrénuje, je vdovec, stále žije v Trnavě a fotbálek v hale si ještě zahraje. Do Prahy nemohl, protože ztratil doklady.
Titus Buberník (79): Teprve na jaře přestal doma v Bratislavě s pravidelným běháním.
Josef Jelínek (71): Chodí na zápasy Dukly, schází se s bývalými spoluhráči.
Josef Kadraba (79): Doma ve Vídni hraje pravidelně tenis.
Vladimír Kos (72): Skončil s prací v pojišťovně, brání se operaci kolen.
Jan Lála (76): Po rozvodu žije sám, sleduje fotbal a obdivuje Messiho.
Josef Masopust (81): Díky dvěma pravnoučatům jsme s manželkou omládli, říká.
Václav Mašek (71): Chodí na Spartu, působí v nadaci internacionálů.
Pavol Molnár (76): Žije u sestry v USA, trpí Alzheimerovou chorobou.
Adolf Scherer (74): Ještě letos trénoval ve Francii St. Gilles (III. liga), hledá další angažmá.
Jozef Štibrányi (72): Doma u Trnavy má posilovnu, hraje tenis, v zimě sjezduje.
Jiří Tichý (79): Je po operaci srdce, lékař mu nedoporučil účast při vyhlášení.

Už nežijí:
Jaroslav Borovička (zemřel 1992), Pavel Kouba (1993), Tomáš Pospíchal (2003), František Schmucker (2004), Svatopluk Pluskal, Jozef Bomba (oba 2005), Andrej Kvašňák, Viliam Schrojf (oba 2007), Ján Popluhár, Ladislav Novák (oba 2011), trenér Rudolf Vytlačil (1977).

, Lidové noviny

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko