Trenér Vítězslav Lavička koučuje českou jedenadvacítku.

Trenér Vítězslav Lavička koučuje českou jedenadvacítku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lavička po výhře jedenadvacítky: Tým je ve výstavbě, máme velké rezervy

• 8
Česká fotbalová lvíčata poprvé v kvalifikaci o mistrovství Evropy hráčů do 21 let vítězně rafla, ale trenér Vítězslav Lavička viděl na sobotní domácí výhře 3:1 dost pih. „Splnili jsme povinnost, to je podstatné. Nicméně máme pořád velké rezervy a ke spokojenosti je daleko,“ neskrýval na ústeckém stadionu, kde národní tým podpořilo 1 473 fanoušků.

San Marino jste zlomili až po hodině hry. Proč ne dříve?
My jsme věděli, že soupeř má svoji hru založenou na dobře organizované obraně. I před pár dny v Chorvatsku hrál do 60. minuty výsledek 0:1. Podobné to bylo dneska. My jsme hráli v 1. poločase tak, že jsme příliš složitě kombinovali kolem šestnáctky San Marina. Házenkářsky. A bez nějaké překvapivé situace, která by vedla k přečíslení nebo finální přihrávce. Na moje gusto tam pozdě nebo málo chodily centrované míče a soupeř to v pohodě ubránil. Ve 2. půli jsme zlepšili pohyb, měli jsme víc příležitostí, zvýšenou snahou a zjednodušením hry jsme se dopracovali ke gólům. V závěru jsme chtěli skóre navýšit, místo toho jsme San Marinu umožnili standardku, ze které nás trefili.

Co výsledek znamená s ohledem na vývoj kvalifikace?
Je to naše první vítězství, ale tým má pořád na čem pracovat. Abychom se mohli měřit s celky nad námi, potřebujeme se zlepšit.

Dvakrát skóroval útočník Tomáš Zajíc. Jak hodnotíte jeho výkon?
Dal dva góly, což od útočníka čekáme. To nejpodstatnější splnil. Co se týče hry, tam k němu budeme mít připomínky, potřebuje se ještě posunout.

V úterý hrajete v Moldavsku. Jaký to bude soupeř?
Známe ho z minulého cyklu. Mužstvo je to stále houževnaté, dobře organizované. V posledních zápasech hrají pětkovou obranu. Řekové tam vyhráli, ale zlomili je až v momentě, kdy Moldávie šla po vyloučení do deseti. Nečeká nás jednoduchý zápas. Někteří hráči i členové realizačního týmu pamatují poslední utkání, bylo to důležité vítězství v náročných podmínkách.