Zlín - Ostrava 1:1, premiéra kouče Vrby, bod vychytal skvělý Rakovan

• 10
Fotbalisté Zlína v premiéře trenéra Pavla Vrby remizovali v 17. ligovém kole s Baníkem Ostrava 1:1. Na vedoucí gól hostujícího Jiřího Klímy odpověděl šťastnou trefou zkušený Libor Kozák, bod ovšem pojistil především skvělý brankář Matej Rakovan.

Zlínští v nejvyšší soutěži přerušili sérii čtyř porážek, přesto zůstávají předposlední v tabulce. Vrba, který až do poloviny října vedl Baník, nenačal nové angažmá vítězstvím. Ostravští v této ligové sezoně venku ještě nevyhráli a jsou desátí.

Kouč Baníku Pavel Hapal připustil, že u něj převládá lehké zklamání „Měli jsme tady vyhrát, ale co se týká nasazení a bojovnosti, to tam bylo, jen chyběla kvalita v koncovce. Zápasu chyběla lehkost, hrát ligu v lednu v tomhle počasí a na tomhle terénu, nevím, nejsme na to připraveni, trénujeme na umělé trávě,“ řekl Hapal na tiskové konferenci.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Hosté z Ostravy měli výraznou převahu v hledišti, ale na hřišti patřil úvod Zlínu. Hned ve druhé minutě vyzkoušel domácí Fantiš pozornost brankáře Laštůvky střelou z dálky a Bartošák z levé strany poslal do šestnáctky dva nebezpečné centry.

Slezanům na hrotu útoku chyběl jejich zraněný nejlepší střelec Almási. V koncovce se autora pěti ligových gólů v sezoně snažil nahradit záložník Plavšič, který během prvního poločasu třikrát zaměstnal brankáře Rakovana.

Pět minut před přestávkou do té doby téměř neviditelný útočník Klíma využil prvního zaváhání zlínské obrany a po Miškovičově přihrávce zblízka vstřelil svůj čtvrtý gól v ligovém ročníku. Povzbuzený Baník vzápětí zaútočil znovu, Kaločova povedená střela z dálky ale gólmana nepřekvapila.

Hned po změně stran mohl zvýšit Kuzmanovič, ale Rakovan svůj tým znovu podržel. Srbský záložník pak promarnil další vyloženou šanci pojistit vedení a ostravský tým to mohlo mrzet.

V 57. minutě totiž Čanturišvili vystřelil z otočky a míč se od Kozákových prsou odrazil do Laštůvkova protipohybu. Někdejší král ligových střelců tak k jednomu podzimnímu gólu v dresu Slovácka přidal hned v premiéře ve Zlíně druhý. „Kozák bojoval, snažil se, dal gól, i šťastné góly patří k fotbalu,“ podotkl Vrba.

Čtvrt hodiny před koncem bylo utkání na několik minut přerušeno, protože pyrotechnika z ostravského sektoru zahalila hřiště mlhou. Po nucené přestávce se už skóre nezměnilo ani v šestiminutovém nastavení, přestože o šance před oběma brankami nebyla nouze.

Střídající Vukadinovič mohl hned po svém příchodu na hřiště strhnout vedení na zlínskou stranu, ale Laštůvka ho zastavil. Na druhé straně se dvakrát vytáhl Rakovan při vyložených šancích Miškoviče. Slovenský gólman tak měl největší podíl na prvním bodu „Ševců“ po čtyřech porážkách. Baník v lize neprohrál se Zlínem poosmé za sebou, na hřišti soupeře počtvrté v řadě remizoval.

„První půle byla promarněná, i když jsme dali gól. Mrzí mě inkasovaný gól, byl hloupý, bylo to po jediné šanci soupeře. V závěru jsme měli tři stoprocentní šance, ale vychytal nás brankář,“ zhodnotil Hapal.

Také Vrba ocenil výkon slovenského brankáře Rakovana. „V závěru tempo bylo náročnější, než jsme si představovali. V kvalitě jsme posledních dvacet minut zaostávali a Baník měl dvě stoprocentní příležitosti. Vzhledem k tomu je pro nás bod cenný. Ukázali jsme srdce a doufám, že se nám to vrátí,“ uzavřel zlínský trenér.