Sparta - Most

Sparta - Most - Miroslav Slepička (vpravo) se chystá si zpracovat míč | foto: Petr Novotný, MF DNES

Spartu zachránila tyč, Most na bod nedosáhl

• 744
Praha - Sparťanští fotbalisté mají po dvou zápasech stoprocentní úspěšnost. Stejně jako před týdnem v Plzni porazili i druhého nováčka 2:1, na Letné zdolali ve druhém kole první ligy Most. I průběh zápasu byl stejný, mistr vedl už o dva góly díky Poborskému a Sivokovi, hosté dokázali jen snížit po trefě Pilaře.

Tentokrát však Sparta stála proti těžšímu soupeře, než jakým byla Plzeň. Most nehrál bázlivě, neměl zbytečný strach. Severočeští fotbalisté se nezakopali před vlastní šestnáctkou, ale favorita trápili. Obhájci zápasu pomohla přísně nařízená penalta a ani tak si až do konce zápasu nemohl být jistý vítězstvím. A to pět minut před koncem hlavičkoval Novotný do tyče!

"Jsem spokojený s výkonem, s výsledkem ne, to jasné. Podali jsme dobrý výkon. Sliboval jsem útočný fotbal, to jsem splnili," řekl po zápase mostecký kouč Přemysl Bičovský.

Jeho tým by si bod zasloužil. Nebál se útočit a troufal si. Jendruščák třeba zostudil Matušoviče jesličkami. Poláček zase obral o míč váhavého Pospěcha, uvolnil Jendruščáka, který před pokutovým územím přihrával nabíhajícímu Pilařovi. Mostecký kapitán pálil těsně vedle.

Později zase Pilař poslal kolmou přihrávkou do šance Jendruščáka, proti němu ale včas vyběhl gólman Blažek a míč odehrál do zámezí. To byly velmi dobré šance hostů v prvním poločase.

Sparťanský kouč Jaroslav Hřebík udělal proti minulému zápasu v Plzni jednu změnu, místo Haška postavil Matušoviče. Mistrovský tým se v ofenzivnějším složení dlouho nemohl dostat do pohody.

Do čtyřiadvacáté minuty měl obhájce titulu jen jedinou pořádnou šanci: Poborského pas z pravé strany přiťukl Kisel do šance Sivokovi, ten ale z dvanácti metrů přestřelil. Potom ale chyboval gólman Svoboda, při Kiselově centru z levé strany si počínal hodně nejistě a přihrávku zblokoval jen k Poborskému.

Letenský kapitán pohotově hlavičkoval, ale míč do prázdné branky nedorazil. U vzdálenější tyče se o to pokoušel ještě Sivok, jenže toho lehce přistrčil Novotný. Rozhodčí za to nařídil proti překvapeným hostům penaltu, kterou zahrával Poborský a bezpečně ji proměnil.

"Nemám tak vysoký plat, abych si mohl na rozhodčího stěžovat. Takových zákroků je nespočetně," reagoval Bičovský.

Sparta vedla a rázem měla větší chuť útočit. Hrálo se hodně na polovině Mostu, ale hosté bránili dobře a obětavě. Ale při Poborského přímého kopu téměř od pravého rohového praporku zaspali, stejně jako gólman Svoboda. Přetažený centr doletěl ke vzdálenější tyči k Sivokovi, který hlavou skóroval.

Ale odvážný nováček se nevzdal a ještě do přestávky snížil. Sparta hrála o deseti, za postranní čárou byl ošetřován Sivok. Procházka z levé strany přihrál nabíhajícímu Pilařovi, jenž skóroval umístěnou přízemní střelou.

"Škoda, že jsme za stavu dva nula nepřidali druhou branku. Naopak jsme inkasovali ," litoval domácí trenér Jaroslav Hřebík.

Po přestávce sice Sparta začala vyloženou šancí Lukáše po rohu Poborského - na brankové čáře vykopával hlavičku Macek. Ale pak se na domácí tým i pískalo. Střídající Hašek pomalu vedl míč podél půlící čáry a nakonec ho nepřesným centrem odevzdal soupeři.

A nepískalo se naposledy. Sparta se ne a ne dostat do šance a náskok pojistit.

Letenské za špatný výkon mohl potrestat Novotný. Naběhl si na hezký centr Pilaře a ve výskoku hlavou usměrnil míč jen kousek nad břevno. Těšit ho mohlo, stejně jako Siegla, aspoň gesto fanoušků. Ti na někdejší sparťanské opory nezapomněli a v průběhu druhého poločasu vytáhli transparent: "Jirko a Sigi, vítejte doma!"

Až sedmnáct minut před koncem bylo pořádně rušno v pokutovém území, ale gólman Svoboda tentokrát dvě ošemetné situace vyřešil. Nohama vykopl ránu Slepičky i dorážku Doška, který za Spartu nastoupil poprvé.

Most častěji držel míč, snažil se o vyrovnání, ale nepřesnostmi se sám připravoval o šance. Jednou z mála byla hlavička náhradníka Bočka, kterou lapil Blažek.

Domácí tým ale na tom nebyl o nic líp, vůbec nedokázal využít riskantní hry hostů. A když už spěchal do slibného brejku, Slepičku elegantně odzbrojil Novotný.

Stejný hráč pak v závěru promarnil největší šanci, po rohu hlavičkoval jen do tyče. Proto Most zůstal bez bodu.

"Byl to kvalitní zápas, hrálo se nahoru, dolů. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," hodnotil utkání sparťanský kouč Jaroslav Hřebík.

SPARTA - MOST 2:1 (2:1) podrobnosti
Góly: 24. K. Poborský (pen.), 37. T. Sivok
Góly: 45. T. Pilař
Sestavy: J. Blažek - Z. Pospěch, A. Petrouš, P. Lukáš, M. Kadlec - K. Poborský, T. Sivok (50. M. Hašek), L. Zelenka, K. Kisel - M. Slepička (88. M. Petráš), M. Matušovič (64. L. Došek)
Sestavy: M. Svoboda - Z. Houšť, A. Škerle, J. Novotný, J. Procházka - M. Macek (84. T. Kulvajt), J. Škoda, T. Pilař, T. Poláček - H. Siegl (76. R. Čížek), P. Jendruščák (66. M. Boček)
Náhradníci: D. Bičík, P. Pergl, M. Čech, O. Herzán
Náhradníci: J. Belaň, R. Sitarčík, R. Švrček
Žluté karty: 53. M. Slepička